SATA 3 switcher

Hej,
aktualnie na jednym komputerze mam postawiony Windows, Ubuntu i MacOS - każdy na innym dysku.
Z tego co mi wiadomo nie powinienem tak robić, bo Windows lubi psuć bootloadery nawet jeśli są one usytuowane na różnych dyskach.

Najlepszym rozwiązaniem jest fizyczne przełączanie dysków, co jest dosyć kłopotliwe.
Czy ktoś może zna jakieś urządzenie za pomocą którego mógłbym w szybki sposób wyłączać odpowiednie dyski?

Dyski to:
SATA 3 SSD 256Gb + SATA 3 HDD 1Tb (system jest na SSD ale część ścieżek jest zapisanych na HDD) - Windows 10
USB HDD 1TB - Ubuntu
SATA 3 SSD 512Gb - MacOS

Windows zawsze wrzuca swój bootloader na dysku, na którym jest zainstalowany, więc takiej obawy w twoim przypadku nie ma. Zepsułby inny bootloader gdybyś wszystkie systemy miał na jednym dysku tylko na różnych partycjach.

U mnie Windows i Linux też są na osobnych dyskach na desktopie i mają osobne partycje EFI z bootloaderami - problem z głowy. Jedynie przełączanie mniej wygodne, bo domyślnie startuje Linux, a żeby uruchomić Windows trzeba zdążyć z naciśnięciem skrótu do Boot Menu UEFI.

Poza tym nie używam dla Linux żadnego GRUB tylko systemd-boot z konfiguracją manualną. (loader.conf)

@anon741072
Jeżeli ma systemy na osobnych dyskach, ale wszystkie mają wspólną partycję EFI na pierwszym dysku z Windows to przy aktualizacji Windows potrafi zepsuć bootloadery innych systemów. Co więcej przy instalacji na czysto Win10 potrafi nadpisać bootloader na partycji EFI na innym dysku niż jest instalowany i wesoło wywalić bluesceena przy uruchamianiu się o czym się raz przekonałem.

Czyli mówisz, że kiedy masz bootloader efi na sdb, a instalujesz windowsa na sda, to jego instalator wrzuci swoje pliki na sdb, zamiast na sda? :thinking:
Nie mam doświadczenia z efi, ale myślałem ze zachowa się tak jak przy mbr
W sumie nic mnie nie zdziwi, bo ten instalator windowsa jest magiczny. Mi np. Nie wykryje dysku m2 do czasu odpięcia fizycznie wszystkich innych dysków od płyty :smiley:

Nie do końca. Utworzy partycje na sda normalnie, wrzuca swoje pliki normalnie, ale bootloadera pcha na sdb na partycję EFI innego systemu bezczelnie nadpisując i psuje tym bootowanie drugiego systemu, a i sam w takim przypadku nie wystartuje tylko pokazuje bluescreena.
Jest ok dopiero po wyłączeniu innych dysków w UEFI i instalacji.