SATA HDD - locked - usunięcie i utworzenie nowej partycji

Hej,

Mam dysk ze starego dekodera TV z nagrywarką. Normalny dysk 3.5" SATA2, z tym, że po podłączeniu go do komputera z Wndowsem nie widać go w przystawce zarządzania dyskami, Diskpart również go nie rozpoznaje. Ale rozpoznaje go tool od Intela do obsługi SATA - narzędzie dostarczane wraz z laptopem della, Intel Advanced Storage - IAStor.exe (dysk podłączam zewnętrznie przez eSATA).

Tool ten mówi, że dysk ma status LOCKED - czy jest możliwe usunięcie z niego tabliy partycji i założenie nowej? Czy muszę posiłkować się jakimś linuxem? Szkoda, żeby leżał nieużywany.

Szczerze powiedziawszy to szybciej pobrałbyś dowolne iso dystrybucji Linuksa odpalił w trybie Live uruchomił Gparted i zrobił porządek z tablicą partycji i formatowaniem niż trwa napisanie tematu na forum :wink: Więc jeśli Gparted Cię nie przeraża (a moim zdaniem bardziej intuicyjny być chyba nie może program do zarządzania dyskiem) to nie ma nad czym myśleć

Nie przeraża :slight_smile: tylko miałem wątpliwości, czy to nie kwestia połączenia eSATA. No i nie mam przy sobie pendriva / czystej płyty, nie chciało mi się jechać po nie i liczyłem na możliwość zrobienia tego spod Windows :wink:

Gparted uruchomiony.

Przy połączeniu go przez esata wywala błędy podczas inicjalizacji /dev/sdc - czyli właśnie tego dysku. Nie ma go ani w gui ani z konsoli po fdisk -l. Przy połączeniu przez usb nie wywala błędów, ale dalej go nie ma.

Pod Windows, disk management - po połączeniu przez esata nie ma go w ogóle, przy połączeniu przez usb wyskakuje jako “not initialized” i próbuję z prawego kilku zrobić initialize. Mam tam dwie opcje - MBR (która nie działa) i UEFI (która się nie powodzi - dysk jakby się dołączał i za chwile podłączał - dodatkowo pod ikoną dysku jest kłódka).

Może to kwestia UEFI. Mam jeszcze starego blaszaka którego miałem zutylizować, podłączę go tam i odpalę gparted. Ale generalnie to nie wiem o co chodzi :slight_smile: dysk to zwykły seagate pipeline

Przepraszam za zdjęcie zamiast screenshota, ale podłączyłem do starego PC ten dysk, jako jedyny hdd. Gparted poległ. Mogę coś z nim zrobić? Czy przerobić na szlifierkę?

Co to za dysk? Może trzeba przestawić jakąś zworkę? Co to za model?

Taki, tylko 500GB

Zworek brak, też o tym myślałem

Może coś takiego go ruszy?
http://www.hddunlock.com/download/

Chyba nic go nie ruszy - poczytałem trochę i wychodzi na to, że te dyski były montowane do dekoderów TV i z uwagi na licencje / płatny dostęp - są zaszyfrowane na poziomie firmware. Wychodzi na to, że średnio się opłaca cokolwiek z tym dyskiem robić.