Sata, ide, scsi

powiedzcie jakiego rodzaju twardy dysk musze dobrać do swojego kompa, SATA, IDE, SCSI??? Mam płyte główna asusa, athlona XP 2400, 256 DDR, nie mam pojęcia na czym polega róznica, a tu w anglii wszytko wygląda inaczej. Dzieki za pomoc w wyjasnieniu.

Sprawdź na stronie producenta twojej płyty(lub w książeczce od niej) czy obsługuje ona dyski z interfejsem SATA. Jeżeli tak to proponuje właśnie dysk o takim interfejsie,gdyż jest między innymi szybszy.

Ważne jest też, jaka to płyta główna. Że Asus, to juz wiemy, ale jeszcze model, bo nie wszystkie mają kontroler SATA.

Jezeli tylko plyta ci obsluguje SATA to bierz taki :slight_smile:

Aha rozumiem, moja płyta to Asus K7V8A chyba jakoś tak jeszcze sprawdze, dzieki, nie wiedziałem ze to zalezy od płyty:)

Sprawdz dokładnie model płyty i poczytaj.

Weź specyfikacje od płyty głównej i poczytaj.

http://pl.asus.com/

Do starej płyty proponuje dysk ATA 100/133 jak płyta taki obsługuje 7200 obr 8 MB cache i nie będziesz miał kłopotów przy instalacji dysku i systemu, a wydajność między SATA a ATA jest niezauważalna na starych płytach.

Wiem ze moja plyta obsluguje IDe Ata, a opcjonalnie Sata ale nie wiem jak to sprawdzic a pudełka nie ma a na stronie pisze tylko opcjonalnie, ale mimow tego mam dylemat miedzy maxtorem diamondplus 9 a diamond plus10 160GB oraz samsungiem polowe tanszym ale 2 mb cache ale gwarancja na 3lata a maxtor daje rok, nie wiem tylko jaka jest roznica miedzy 2 mb cache a 8 mb cache, pewenie szybszy ale czy to jest az tak widoczne?? co byście radzili, jakich wy uzywacie dysków. pozdrawiam

Użyj EVERESTA powie prawde.

W biosie powinna być opcja kontroler SATA.

gdzie go znalezc bo nie moge, dzieki z gory

Wrzuć do gogli i znaleść

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

http://download.chip.pl/printversion/pr … 16385.html