Scalanie partycji na dysku twardym (D i E)

Witam ! :slight_smile:

Tak jak w temacie, na dysku twardym mam 3 partycje C(systemowa), oraz D i E (na nich mam programy, gry, muzykę i filmy) Chcę scalić tylko D i E tak abym nie musiał ich formatować ! ! !

Partycji C nie scalam bo w razie awarii wszystko by poszło…

Prosiłbym o jakiś program a jeszcze lepiej instrukcję lub jakiś poradnik jak to zrobić :smiley:

Za pomoc wielkie dzięki i pozdrawiam :slight_smile:

w ten sposób tego nie zrobisz, żeby je scalić bez przenoszenia danych.

najłatwiej będzie przenieść dene z partycji E - jeśli ona jest fizycznie na dysku ostatnia - dane możesz przenosić częściowo jeśli brakuje Ci miejsca i wtedy częściowo zwiększać obszar partycji D.

używasz do tego opcji “resize” a program to praktycznie każdy do zarządzania dyskiem twardym - np. Gparted.

a jak sprawdzić która partycja na dysku jest fizycznie ostatnia ???

z przeniesieniem danych z partycji E nie będzie problemu.

Najłatwiej - 1 przenosisz dane z d na e lub odwrotnie (zależy którą chcesz usunąć :slight_smile: ) następnie “pustą” partycję usuwasz/powstaje nieprzydzielone miejsce/dodajesz to miejsce do tej partycji gdzie masz przeniesione dane funkcją resize/move za pomocą tego najlepszego do tego typu operacji programu http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Co ważne !

  1. operacje przeprowadzane są bez możliwości utraty danych (chyba że na własne życzenie :stuck_out_tongue: )

  2. Program nie działa póki co na systemie win 7 x64

Dodane 22.06.2010 (Wt) 14:57

w programie, który zapodałem powyżej bedziesz miał obraz wszystkich istniejących partycji, więc nie będzie problemu:)

to już mamy połowę roboty z…głowy :slight_smile:

a jak usunąć pustą partycję ??

zaznaczam tym programem i po prostu Delete ??

Tak zrób :slight_smile: powstanie nieprzydzielone miejsce, które “dodasz” do istniejącej partycji

a czy przy robieniu tego komputer będzie normalnie działał czy będzie trzeba go włączać i wyłączać ?

To jest operacja na partycjach, więc komp będzie działał normalnie, (nie będziesz mógł nic zrobić podczas zmiany partycji - program nie działa “w tle”) a po zakończeniu operacji zrestartuje się po czym sam się “odpali” z nowym podziałem partycji