Ściąganie gier / fimów - dylemat

Powszechnie się mówi, że ściąganie z peba, czy torrentów jest nielegalne. Ale w Biblioteczce KŚ wyczytałem, że: ,I tutaj uwaga: pamiętajmy o tym, że w sieciach p2p, można często znaleźć materiały chronione prawem autorskim, które w myśl polskiego prawa można pobierać na własny użytek, ale nie wolno ich udostępniać. Grozi za to odpowiedzialność karna." Więc mogę na przykład ściągnąć FIFĘ 07, czy dodatek do SImsów, czy to nielegalne?

nie bo ściągając jednocześnie udostępniasz ;]

Nawet jak by ściągał fifę z P2M, czy Rapida i tym podobnych serwisów, to i tak będzie to nielegalne, gdyż soft nie łapie się pod dozwolony użytek osobisty (dotyczy on filmów i muzyki).

Inny przykład. Może nie najlepszy, ale obrazuje zasadę działania.

Przy łapówkach w razie wykrycia takiego procederu po tyłku dostaje zarówno ten co daje, jak i ten, co bierze.

To wobec tego da się tak zrobić np. w Aresie, żeby ściągać i nie wysyłać?

@ Ziomek Zemsty - czytaj uważnie, co już napisano - programów komputerowych nie wolno pobierać z Internetu.

Nie mówię o programach, tylko o muzyce. To plik, a nie program. Sam nie ściągam, ale chcę się o tym coś dowiedzieć.

@ Ziomek Zemsty - a, w przypadku innych utworów (muzyka, filmy, grafika, etc.) jest faktycznie inaczej. Tylko, żeby być ścisłym do bólu, są dwie interpretacje ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a konkretnie Art.23. odnoszącego się do dozwolonego użytku osobistego:

  1. można pobierać utwory z Internetu (oprócz programów komputerowych) na zasadzie dozwolonego użytku utworów chronionych - i wygląda na to, że to jest pogląd dominujący,

  2. nie można pobierać żadnych utworów z Internetu

Ale ostateczna interpretacja w razie czego leży i tak wyłącznie w rękach sądu… a tu bywa w sprawach ochrony prawnoautorskiej różnie, oj różnie…

nie da się, taka polityka sieci p2p aby coś pobierać musisz udostępniać inaczej by nie było szansy nic pobrać.

A czy jak np. mam zainstalowanego nfs’a shifta w 100% oryginalnego, to taki program p2p, np. ares automatucznie go wyszuka i inni go będą mogli pobierać? Czy programy p2p rozsyłają pliki innym, gdy są wyłączone?

Nic ci nie wyszuka, a w opcjach programu możesz zdecydować które foldery, czy pliki chcesz udostępniać.

:slight_smile: