Ściąganie plików z Internetu


(kam10) #1

Wiem że nie raz były takie tematy na forum ale czytając je nic nie wywnioskowałem, więc postanowiłem założyć nowy wątek na temat ściągania plików z Internetu.

Oczywiście chodzi mi o ściąganie na własny użytek bez rozpowszechniania i udostępniania innym.

Oczekuję odpowiedzi Tak lub Nie czy jest to ściąganie legalne czy nie:

Ściąganie:

  1. Gier

  2. Filmów

  3. Muzyki


(niezDarek) #2
  1. NIE, chyba że owe gry są udostępniane za darmo tzw freeware itp

  2. TAK ściągać wolno, udostępniać nie można

  3. j.w.


(kam10) #3

sorry devil33, ale co oznacza "j.w."?


(deFco247) #4

j.w. = Jak wyżej :wink:


(kam10) #5

dzięki za pomoc :smiley:


(Berialsowa123) #6

Jakim prawem można ściągać film i muzykę na 'własny użytek'?

Czym w tym przypadku różni się ściągnięcie filmu i wypaleniu go na płycie od zakupu tego filmu? Analogicznie kwestia ma się do muzyki.

Mi się wydaję, że można ściągać filmy i muzykę - o ile są udostępnione za darmo.


(towerone) #7

Polskim prawem :slight_smile:

Nasze prawo nie zakazuje ściągania z internetu muzyki czy filmów, zabrania natomiast rozpowszechniać te dane.


(Cedar) #8

Wszystko ok ściągać możesz ale nie możesz posiadać nielegalnych kopi programów, filmów, muzyki.

Co będzie w razie jakiejś kontroli bo ktoś np. doniósł na Ciebie, jak znajdą na dysku filmy, muzykę, której nie masz prawa posiadać? Nie będą patrzyli czy w danej chwili te filmy i muzykę udostępniałeś. Często spotyka się w prasie informacje, że "zabezpieczono komputery i dyski twarde z nielegalnym oprogramowaniem, filmami" itp. i nie ma mowy o udostępnianiu. Czyli nie jest tak "słodko" jak niektórym się wydaje.


(towerone) #9

Przecież nic nie wspomniałem o programach, a filmy, które miały już swoje premiery oraz muzykę możesz ściągać i posiadać na użytek własny.

To co piszesz, że w prasie pojawiają się informacje o tym, że policja zabezpieczyła komputery z nielegalnymi kopiami filmów, dotyczy komputerów, z których te dane były udostępnianie. Policja przed taką akcją śledzi ruch w sieci i doskonale wie gdzie i do kogo idzie, to nie są akcje, że wkurzyłeś sąsiada, to on Cie podpieprzy na policję, że masz nielegalny system.

Jeśli na dysku posiadasz kilka filmów i trochę muzyki, a poza tym masz w pełni legalne oprogramowanie, to nic Ci nie grozi przy wizycie policji.


(Cedar) #10

To że film miał swoją premierę nie znaczy, że możesz go ściągać za darmo "na własny użytek" - taki film nadal jest chroniony prawem autorskim i pokrewnymi.

Co do zawartości dysków twardych i innych nośników - niezależnie czy były one udostępniane przez ciebie w internecie czy nie - ich posiadanie jest nielegalne jeśli nie masz do nich praw (nie wykupiłeś licencji, oryginalnego nośnika z filmem/muzyką itp)

A to czy Ci policja (a głównie prokuratora) coś zrobi za posiadanie małej ilości takich utworów zależy od tego czy z wpadką trafisz na jakąś większą "medialną" akcję antypiracką zaaranżowaną przez organizacje chroniące praw autorskich czy np. przez jakiś przypadek bo np. komputer oddałeś do serwisu jakieś firmy, która miała nalot i "przetrzepali" sprzęt znajdujący się w tej firmie - Twój też - znaleźli przykładowo u Ciebie 2 filmy i 10 plików "mp3. Takie przypadkowe znalezienie może być przyczyną dokładnej kontroli u Ciebie w domu/firmie bo odpowiednie organy stwierdzą, ze jest przesłanka do popełnienie większego przestępstwa - nawet mimo, że nic nie udostępniasz.

Co do szczegółów to poszukaj informacji na ten temat na specjalistycznych forach prawniczych itp.


(towerone) #11

W takim razie podaj artykuł kodeksu karnego, który mi tego zabrania.


(Cedar) #12

Pomyśl - gdyby było tak jak twierdzisz to wszyscy by ściągali na "własny użytek" wystarczy, że jedna/kilka osób by kupiło dany film/płytę audio a reszta by się niczym nie przejmowała - "no bo przecież wolno" a tak nie jest.

Nie jestem prawnikiem, napisałem wcześniej: "Co do szczegółów to poszukaj informacji na ten temat na specjalistycznych forach prawniczych itp."

Poczekamy, może odezwie się ktoś kto jest na bieżąco z KK i prawem autorskim i przytoczy szczegółowe dane.


(niezDarek) #13

cedar , mylisz się, w polskim prawie wyraźnie napisane jest że nie wolno udostępniać takich treści a pobierać wolno.

dlatego dla twojej pewności podam ci gdzie możesz o tym poczytać w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, artykułach od 23 do 35.

jest to kwestia legalności, lecz moralność właściwie pozostawia wiele do życzenia.


(Cedar) #14

Czyli wg tego co piszesz mogę mieć w domu np. 500 GB (lub mniej/więcej) ściągniętych z sieci (i z innych źródeł pochodzenia) filmów i muzyki, której nikomu nie udostępniałem/udostępniam, nie posiadam na nie licencji i/lub oryginalnych nośników i mogę czuć się bezkarny, wszystko jest ok?

Jestem pewien, że właściciel takiego archiwum miałby "gorąco" w przypadku wpadki.


(niezDarek) #15

tak na 100% mozesz spać w takim wypadku spać spokojnie, chyba że udostępnisz owe dane


(kam10) #16

no dobra to jeszcze raz ----> legalne czy nie?

Ściąganie:

  1. Gier

  2. Filmów

  3. Muzyki


(niezDarek) #17

oj, pisałem w swoim poście o tym i to co napisałe jest na 100% prawdziwe, czyli

1.nie legalne

2.legalne

3.legalne

-o


(danyll) #18

Legalne ale zależy jak ściągasz. Bo np nie ściągniesz legalnie filmu nie wysyłając danych, bo w większości przypadków pobierając jednocześnie wysyłasz. Chyba jedyny sposób na legalne pobranie filmu to p2m. Z muzyką jest łatwiej bo można pobrać bezpośrednio z danej strony czy nagrać z radia:) Gry i oprogramowanie pobierasz nielegalnie, chyba że są udostępniane w sieciach np torrent aby zmniejszyć obciążenie serwerów podczas aktualizacji bądź też czasami można pobrać grę z oficjalnych stron i wykupić sam cd-key np na allegro:)