Ściąganie plików z Internetu

Wiem że nie raz były takie tematy na forum ale czytając je nic nie wywnioskowałem, więc postanowiłem założyć nowy wątek na temat ściągania plików z Internetu.

Oczywiście chodzi mi o ściąganie na własny użytek bez rozpowszechniania i udostępniania innym.

Oczekuję odpowiedzi Tak lub Nie czy jest to ściąganie legalne czy nie:

Ściąganie:

  1. Gier

  2. Filmów

  3. Muzyki

  1. NIE, chyba że owe gry są udostępniane za darmo tzw freeware itp

  2. TAK ściągać wolno, udostępniać nie można

  3. j.w.

sorry devil33, ale co oznacza “j.w.”?

j.w. = Jak wyżej :wink:

dzięki za pomoc :smiley:

Jakim prawem można ściągać film i muzykę na ‘własny użytek’?

Czym w tym przypadku różni się ściągnięcie filmu i wypaleniu go na płycie od zakupu tego filmu? Analogicznie kwestia ma się do muzyki.

Mi się wydaję, że można ściągać filmy i muzykę - o ile są udostępnione za darmo.

Polskim prawem :slight_smile:

Nasze prawo nie zakazuje ściągania z internetu muzyki czy filmów, zabrania natomiast rozpowszechniać te dane.

Wszystko ok ściągać możesz ale nie możesz posiadać nielegalnych kopi programów, filmów, muzyki.

Co będzie w razie jakiejś kontroli bo ktoś np. doniósł na Ciebie, jak znajdą na dysku filmy, muzykę, której nie masz prawa posiadać? Nie będą patrzyli czy w danej chwili te filmy i muzykę udostępniałeś. Często spotyka się w prasie informacje, że “zabezpieczono komputery i dyski twarde z nielegalnym oprogramowaniem, filmami” itp. i nie ma mowy o udostępnianiu. Czyli nie jest tak “słodko” jak niektórym się wydaje.

Przecież nic nie wspomniałem o programach, a filmy, które miały już swoje premiery oraz muzykę możesz ściągać i posiadać na użytek własny.

To co piszesz, że w prasie pojawiają się informacje o tym, że policja zabezpieczyła komputery z nielegalnymi kopiami filmów, dotyczy komputerów, z których te dane były udostępnianie. Policja przed taką akcją śledzi ruch w sieci i doskonale wie gdzie i do kogo idzie, to nie są akcje, że wkurzyłeś sąsiada, to on Cie podpieprzy na policję, że masz nielegalny system.

Jeśli na dysku posiadasz kilka filmów i trochę muzyki, a poza tym masz w pełni legalne oprogramowanie, to nic Ci nie grozi przy wizycie policji.

To że film miał swoją premierę nie znaczy, że możesz go ściągać za darmo “na własny użytek” - taki film nadal jest chroniony prawem autorskim i pokrewnymi.

Co do zawartości dysków twardych i innych nośników - niezależnie czy były one udostępniane przez ciebie w internecie czy nie - ich posiadanie jest nielegalne jeśli nie masz do nich praw (nie wykupiłeś licencji, oryginalnego nośnika z filmem/muzyką itp)

A to czy Ci policja (a głównie prokuratora) coś zrobi za posiadanie małej ilości takich utworów zależy od tego czy z wpadką trafisz na jakąś większą “medialną” akcję antypiracką zaaranżowaną przez organizacje chroniące praw autorskich czy np. przez jakiś przypadek bo np. komputer oddałeś do serwisu jakieś firmy, która miała nalot i “przetrzepali” sprzęt znajdujący się w tej firmie - Twój też - znaleźli przykładowo u Ciebie 2 filmy i 10 plików "mp3. Takie przypadkowe znalezienie może być przyczyną dokładnej kontroli u Ciebie w domu/firmie bo odpowiednie organy stwierdzą, ze jest przesłanka do popełnienie większego przestępstwa - nawet mimo, że nic nie udostępniasz.

Co do szczegółów to poszukaj informacji na ten temat na specjalistycznych forach prawniczych itp.

W takim razie podaj artykuł kodeksu karnego, który mi tego zabrania.

Pomyśl - gdyby było tak jak twierdzisz to wszyscy by ściągali na “własny użytek” wystarczy, że jedna/kilka osób by kupiło dany film/płytę audio a reszta by się niczym nie przejmowała - “no bo przecież wolno” a tak nie jest.

Nie jestem prawnikiem, napisałem wcześniej: “Co do szczegółów to poszukaj informacji na ten temat na specjalistycznych forach prawniczych itp.”

Poczekamy, może odezwie się ktoś kto jest na bieżąco z KK i prawem autorskim i przytoczy szczegółowe dane.

cedar , mylisz się, w polskim prawie wyraźnie napisane jest że nie wolno udostępniać takich treści a pobierać wolno.

dlatego dla twojej pewności podam ci gdzie możesz o tym poczytać w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, artykułach od 23 do 35.

jest to kwestia legalności, lecz moralność właściwie pozostawia wiele do życzenia.

Czyli wg tego co piszesz mogę mieć w domu np. 500 GB (lub mniej/więcej) ściągniętych z sieci (i z innych źródeł pochodzenia) filmów i muzyki, której nikomu nie udostępniałem/udostępniam, nie posiadam na nie licencji i/lub oryginalnych nośników i mogę czuć się bezkarny, wszystko jest ok?

Jestem pewien, że właściciel takiego archiwum miałby “gorąco” w przypadku wpadki.

tak na 100% mozesz spać w takim wypadku spać spokojnie, chyba że udostępnisz owe dane

no dobra to jeszcze raz ----> legalne czy nie?

Ściąganie:

  1. Gier

  2. Filmów

  3. Muzyki

oj, pisałem w swoim poście o tym i to co napisałe jest na 100% prawdziwe, czyli

1.nie legalne

2.legalne

3.legalne

#-o

Legalne ale zależy jak ściągasz. Bo np nie ściągniesz legalnie filmu nie wysyłając danych, bo w większości przypadków pobierając jednocześnie wysyłasz. Chyba jedyny sposób na legalne pobranie filmu to p2m. Z muzyką jest łatwiej bo można pobrać bezpośrednio z danej strony czy nagrać z radia:) Gry i oprogramowanie pobierasz nielegalnie, chyba że są udostępniane w sieciach np torrent aby zmniejszyć obciążenie serwerów podczas aktualizacji bądź też czasami można pobrać grę z oficjalnych stron i wykupić sam cd-key np na allegro:)