Ściąganie seriali TV - legalne?

Czy według naszego prawa legalne jest ściąganie seriali telewizyjnych, w celu ich obejrzenia, a później ewentualnej archiwizacji? Czy policja może się przyczepić, że mam płytę z serialem X, który emitowany był telewizji?

Jeśli jest to nielegalne, to na podstawie jakiej ustawy?

To jest tak.

Jeśli ściągasz odcinki przed premierowe, to wtedy jest to nie legalne.

Jeśli je jeszcze upowszechniasz - to już w ogóle kaplica.

Inaczej jest z odcinkami JUŻ WYEMITOWANYMI.

Wtedy, ściąganie DLA WŁASNEGO użytku - jest legalne.

Ale jeśli już je rozprowadzasz (tutaj głównie p2p) to już to nie jest legalne.

Czyli krótko mówiąc, ściągasz wyemitowane seriale, oglądasz, wywalasz - i jest ok.

A niby czego ma je wywalać ??

Dozwolony użytek prywatny i prawo autorskie nic nie mówią o braku możliwości archiwizowania na własne potrzeby takowych.

Pytanie dotyczyło seriali, które już miały już swoje premiery telewizyjne, a nawet posiadają logo stacji w której były emitowane.

Udostępnianie czy jakiekolwiek inne rozpowszechnianie nie ma miejsca.

Podsumowując, w sytuacji jaką przedstawiłem, rozumiem, że dozwolone jest posiadanie płyt z tego typu serialami, zgadza się?

Fiesta ,

Masz racje. Napisałem z rozpędu :slight_smile:

Towerone ,

Na użytek własny, czemu nie.

O ile się nie myle, jest jeszcze coś w rodzaju “legalnego udostępniania krewnym”. Aczkolwiek nie potwierdze tej tezy. Chodziło mniej więcej o to, że możesz np nagrać na płytke cały sezon serialu i dać tą płytke komuś z rodziny.

a ja potwierdzę tezę że można udostępniać krewnym, legalnie można udostępniać w obrębie najbliższej rodziny.

rozumiem, że Ty również uważasz, że takie ściąganie jak przedstawiłem jest w pełni legalne, tak?

no jasne, po premierze odcinka serialu w TV legalnie możesz pobrać go ale nie udostępniać osobą trzecim.

dołączam się do tematu, jak np. w kinie jest premiera jakiegoś filmu i po premierze ściągnę sobie ten film przed emitowaniem w TV to będzie to legalne?

jak tylko ściągasz, nie udostępniasz to będzie to 100% legalne

Policja zajmuje sie przestepcami.

Przestepca jest osoba udostepniajaca lub sprzedajace pirackie zasoby.

Jezeli ktos pobiera plik na swoj uzytek policji to nie interesuje, jedyna osoba ktora ma prawo cie pozwac jest pelnomocnik ( wlasciciel, wydawca itp. ) do ktorego nalezy ten plik.

A jeżeli ściąga się jakiś odcinek serialu po jego premierze np. w USA, ale nie w Polsce, to jest także legalne czy to już nie?

Jesteś pewien? Sieci typu p2p typu BitTorrent itd. nie umożliwiają pobierania danych bez jednoczesnego udostępniania części już pobranych. Czyli pobierając, automatycznie udostępniasz te dane, prawdopodobnie nie będąc tego świadomym.

Jestem, bo ściągając z rapida nie udostępnią się ściąganych danych, zgadza się?

Zgadza się.

Ponownie pytam.

Załóżmy, że odcinek X serialu Y wyemitowano np. wczoraj w USA (w Polsce jeszcze nie). Czy legalnym posunięciem będzie więc ściągnięcie go jeszcze przed premierą w Polsce z np. Rapidshare?

IMO nie będzie to legalne, wyraźnie jest zapisane że można ale po premierze w Polsce