Ściąganie z P2P legalne?

no właśnie czy ściąganie poprzez sieć P2P jest legalne :?: bo gdzie nie gdzie pisze że legalne gdzie indziej że nie jest a jeszcze indziej że tylko niektóre pliki

Jak ściągasz darmowe pliki to oczywiście,że legalne.

Samo w sobie ściąganie jest jak najbardziej legalne. Dalej zależy od tego co ściągasz… Choć z tego co się mniej więcej orientuję, to jeżeli nawet posiadasz pirackie materiały, to póki nie udostępniasz, to nie ma aż takiej wielkiej draki.

P2p jest legalne do czasu kiedy ściągasz nim legalne pliki, jeżeli chodzi o muzykę i filmy to już legalne nie jest bo równocześnie udostępniasz co jest wykroczeniem. Jeżeli chodzi o płatne programy czy gry to jest to nielegalne każdym programem.

Dlatego lepsze jest p2m, ściągasz - nie wysyłasz - nie łamiesz polskiego prawa :lol:

A Rapidshare to łamanie prawa co o tym sądzicie ?? A np chomikuj.pl ??

no czyli ściągne gre z rapidsharu to jak przyjde tu po jakas pomoc to mi nie odmówice ? :lol:

wtedy wysyłania nie ma a więc jak najbardziej legalnie :slight_smile:

no nie :lol:

Mi się też wydaje że ściąganie z rapidshare i innych tego typu serwerów jest legalne, bo przecież nic nie udostępniamy sciągając z tych serwisów

Oczywiście,że odmówimy bo to piractwo.

No właśnie a wrzucanie plików na taki serwer jest nie legalne. Tutaj przydałaby sie porada prawnika. :wink:

a więc !!

od dziś przychodze po rady na dobreprogramy.pl a nie na inne serwisy :slight_smile:

to jakbym chciał teraz p2m to jak to zrobić? jaki program?

I czytać:

http://www.moorhunt.pl/

czyli najlepiej w ogóle nie ściągać? [-X

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& … usji+cz.+1

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& … usji+cz.+2

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& … odpowiedzi

Teoretycznie ściągać możesz wszystko (bez udostępniania, chyba, że tylko znajomym/rodzinie) prócz programów za które trzeba teoretycznie płacić.

Więc p2p które wymaga udostępniania plików objętych prawami autorskimi (bo jak jest licencja cc to możesz robić co chcesz, np. mp3 z jamendo możesz ściągać i udostępniać) jest nielegalne.

Tamten artykuł jest niezbyt dobry, miesza w głowie.

Z tego co ja sie dowiedziałem to:

  • Można ściągać utwory czyli np muzykę i filmy dla własnego prywatnego użytku jeśli były one już rozpowszechnione czyli jeśli była już premiera w kinie czy gdzieś, przedpremierowych nie można ściągać. Gdyby to było nie legalne to nie można by było przeglądać internetu ponieważ nie mamy pewności czy wchodząc na stronę nie wyświetli nam sie obrazek który został umieszczony nie legalnie- a my oprócz tego że widzimy ten nielegalny obrazek to jeszcze wchodząc na stronę ściągamy!! ten obrazek do cache przeglądarki, przeglądarka ściąga, youtube- to samo.

  • Prywatny użytek osobisty czyli nie możesz tego rozpowszechniać, ściągać możesz tylko dla siebie lub rodziny, znajomych (znajomi muszą być osobami z którymi mamy kontakt osobisty w RL).

  • Gry i programy nie są utworami więc prawo nie zezwala na to na co zezwala jeśli chodzi o utwory.

Bzdury, a You Tube ma już sprawy sądowe i stąd ograniczenia regionalne w dostępności materiałów.

A czym są ??

Są jedynie utworami wyłączonymi z zakresu użytku dozwolonego.

Napisałem czego ja sie dowiedziałem. Mogło mi coś umknąć. Ale rozpędziłem się z tym programem, nie jest widocznie takim samym utworem jak np film jeśli ściągać nie można. Wyłączony z zakresu dozwolonego- dlaczego wykluczony czytałem gdzieś ale już zapomniałem, możesz przypomnieć?

Youtube ma sprawy sądowe ale ci co oglądają tylko tam filmy nie mają bo oglądanie (a co za tym idzie ściąganie) jest legalne.

dzięki za odpowiedzi