Ściszenie głosu w piosence

Nie pasowało mi to pod żaden temat, więc daje tutaj. Jeśli odpowiadałoby pod jakąś kategorię, to proszę admina o przeniesienie. 

Potrzebuję w jednej piosence ściszyć troszkę wokal (nie usunąć całkiem), tak, żeby muzyka była głośniej od słów. 

Czy istnieje jakiś program, którym można by było zrobić coś takiego? 

Nie, chyba, że znajdziesz np. na necie oddzielne ścieżki podkładu i wokalu. Wtedy można by to zmiksować ze sobą dowolnym programem do obróbki audio i ustawić głośność wokalu.

Ewentualnie jedną z tych dwóch ścieżek, ważne, żeby to wersje oficjalne tych ścieżek.

Wokalu nie znajdę… jedynie podkład. No nic, dzięki :slight_smile:

Jeżeli podkład jest oficjalny, to można go wrzucić do Audacity, użyć opcji Efekty -> Odwróć.

Potem trzeba by dodać do projektu oryginalny utwór i jeżeli oba pliki są tej samej jakości, są nałożone na siebie idealnie równo oraz są odtwarzane tak samo głośno, to teoretycznie powinien nam zostać sam wokal. W praktyce jest z tym trochę zabawy i może nie być to takie łatwe. Oba te pliki muszą być plikami tej samej jakości (np. oryginalny podkład mp3 320kbps i oryginalny pełny utwór mp3 320kbps) - z wyjątkiem różnicy polegającej z brakiem wokalu (czy tam obecnością, zależy jak na to patrzeć), między plikami nie może być żadnej różnicy.

Jeżeli wszystko poszło ok, to zapisujemy gotowy wokal i miksujemy z podkładem z taką głośnością, jaką chcemy ;).

Można za pomocą funkcji usuwania wokalu.Większość ma regulacje głebokości ingerencji i podsłuchu w czasie rzeczywistym.Można również za pomocą EQ najlepiej parametrycznego lub tercjowego.

A w jakimś polskim programie to zrobię ?

Zapewne tak ,bo to dosyć powszechne funkcje. Mają je np Cool Edit, Audacity czy Audition…

Szukałam poradników jak wyciszyć do Audacity (bo ten program mam na komputerze). Albo w ogóle się nie ścisza, albo nic nie słychać piosenki po zrobieniu… no nic, dzięki.