Scribus problem z Alt Gr+A

Witam wszystkich forumowiczów.
Mam problem z kombinacją klawiszy alt (prawy) + a, ta kombinacją klawiszy uruchamia okno "Wybierz wszystkie obiekty"i nie mogę wprowadzić znaku “ą”. Od wczoraj szukam jakiegoś rozwiązania i nic. W ustawieniach skrótów nie znajduję takiej funkcji ani tym bardziej takiej kombinacji klawiszy.

Prosze o pomoc, problem występuje i na Scribus 1.4.6 i na 1.5.5

Szukaj Ctrl + Alt + A?

A po polsku to się nazywa:

zaawansowane zaznaczanie wszystkiego

Właśnie to znalazłem, ale dlaczego on mi to uruchamia kombinacją alt+a zamiast ctrl+alt+a jak jest w ustawieniach?

Prawy Alt Gr po prostu działa jak kombinacja dwóch lewych Ctrl+Alt i nie każdy program specjalizuje się w rozróżnianiu tego na kombinacje.

Nawet sam Windows dla skrótów do aplikacji w właściwościach nie rozróżnia Alt Gr a zapisuje jako Ctrl + Alt.

I nie da się tego wyłączyć/zmienić? Druga sprawa to że lewy alt uruchamia wybór literowy z nazw menu (we wszystkich programach) czy z tym da się coś zrobić, jakoś to wyłączyć?

Pozmieniałem skróty i wszystko śmiga, dzięki za pomoc imienniku :nerd_face::wink::beer:

Dodanie wykrywania Alt Gr nie jako kombinacje lewych klawiszy raczej wymagałoby modyfikacji czegoś w kodzie i ponownej kompilacji aplikacji, jak nie da się tego zrobić wtyczką lub modyfikując minimalnie jakiś plik np. edytorem hex.

Działanie samego Alt może najszybciej zablokowałby się pewnie w AutoHotKey z limitacją na proces “scribus.exe” - jak w programie nie ma blokady na to i nie da się wtyczką ani łatwą edycją plików w edytorze hex.

I fajnie, że dałeś radę zmienić “Alt Gr + A” na coś odblokowującego ą i Ą, niby program jest na tyle “ułomny”, że można wcisnąć A i zapisze je w skrótach jako Ctrl+Alt+Ą i raczej już się z kombinacji bez dziwacznej klawiatury nie użyje.