SD Maid - Optymalizacja baz danych

Witam!

Mam kilka pytań dotyczących wspomnianej w temacie aplikacji, a mianowicie:

Co robi funkcja “Optymalizacja baz danych”? Czy po skorzystaniu z tej opcji nie skasują mi się dane aplikacji, albo ważne dla mnie pliki z karty SD? Mogę tej funkcji śmiało użyć, aby zwolnić trochę miejsca w pamięci?

Prosiłbym o wytłumaczenie, na czym ta optymalizacja polega oraz czy istnieje jakieś ryzyko utraty danych.

Posiadane przeze mnie urządzenie z Androidem to:

Samsung GALAXY Core.

Proszę o w miarę szybką odpowiedź

Pozdrawiam!

 

 

Zawsze istnieje ryzyko, że po przez takie własnie aplikacje, można dane utracić - ja utraciłem jakiś czas temu plik, który był mało ważny. Optymalizacja danych służy temu, że układa Ci pliki tak, jak to robisz defragmentując dysk komputera, w skrócie pisząc.

Aha, czyli to nie kasuje danych aplikacji?

Edit:

Skorzystałem z tej opcji i… zwolniłem marne 16 kB, a nadodatek miałem problem z Powerampem, ale sobie już z tym poradziłem.

w takim razie, nie polecam używania tej funkcji. zawsze lepiej się więcej na dany temat dwiedzieć, niż potem walczyć z niedziałającymi appkami!,

Zależy jeszcze jaka aplikacja. Ja używam aplikacji, która kasuje dane aplikacji,ale nie wiem jak  jest w przypadku SD Maid.

Optymalizacja bazdanych to usuwanie pustek w tychże bazach (pliki z rozszerzeniem .db to te bazy danych). No i można to porównać do defragmentacji (tyle że zamiast “defrag” używa się “vacuum”…), innymi słowy masz sobie dla przykładu tabelę z 10-ma zapisanymi wierszami, po pewnych operacjach z kilku wierszy usunięto informacje (niech będzie, że 2, 5 i 7 wiersz jest już pusty), ale tabela dalej ma te 10 wierszy. Kolejne operacje dopisują następne wiersze, usuwają informacje z istniejących i w taki sposób masz tabelę z “dziurami” jak stary grzebień z powyłamywanymi “zębami”. Optymalizacja ma te puste wiersze usunąć i pozostawić tylko te zapisane, czyli przy tabeli z 10-ma wierszami, w tym 3-ma pustymi, po operacji optymalizacji masz tabelę 7-wierszową.

I teraz, głównym zadaniem optymalizacji baz nie jest w zasadzie redukcja ich rozmiaru (chyba że masz je potężne tak w zajmowanej przestrzeni dyskowej, jak i w ich “sicie”), a ma na celu poprawienie szybkości odwołań do nich, w końcu szybciej jest przekartować zapisany zeszyt, kiedy pozbędziesz się pustych kartek… :wink:

A co do problemu ze wspomnianym programem, być może tworzy on specyficzną bazę, przy której pozbycie się pustych miejsc powoduje “dezorientację” aplikacji (baza tworzona specjalnie z dziurami).

Dzięki za wyjaśnienie.

Z Powerampem sobie już poradziłem. później pojawił się jeszcze problem z szybko rozladowywującą się baterią. Winowajcą okazal się  Serwer mediów, który z niewiadomych przyczyn obciążal procesor. Pomogło sformatowanie karty SD i ponowne zgranie danych, to też odradziłbym korzystanie z “optymalizacji baz danych” początkującym użytkownikom zielonego robocika.