SDDM 0.14.x - czarny ekran

Witam,

Ostatnia działająca u mnie wersja SDDM to 0.13.0.-2.3-x86_64 / sddm-kcm-5.7.3-1-x86_64.

 

Każda nowsza zaczynając od 0.14.x powoduje u mnie czarny ekran (z tym, że mogę przejść do TTY)

Dłuższy czas miałem dodane w pacman do ignorowanych paczek sddm i sddm-kcm, aby się nie aktualizowały.

Dzisiaj myślałem, że po takim czasie naprawili problem i je zaktualizowałem, ale bug nadal jest obecny.

Nawet bootując z LiveUSB przy wersji 0.14.x też taki sam problem. (przy wylogowaniu, bo autologowanie działa)

Na Linux Arch też problem występuje, wygląda na to, że Manjaro go odziedziczył.

 

Spawidziłem:

 

Logi przy bootowaniu - wersja SDDM 0.14.x

https://wklej.to/YWMPK

 

Logii przy bootowaniu - wersja SDDM 0.13.0 (ostatnia działająca u mnie)

https://wklej.to/OiD16

 

Szukałem informacji na ten temat na forach i było już kilka przypadków od wejścia wersji SDDM 0.14, że ludziska mieli black screena, ale wygląda na to, że do dzisiaj problem nie rozwiązany.

 

Co ciekawe, gdy podłączę zewnętrzny monitor przez DVI - obraz przy SDDM jest, a na głównym wyświetlaczu (po HDMI) LG SmartTV tylko czarny ekran.

 

Zastanawiają mnie błędy typu:

Występują one tylko w SDDM 0.14.x

 

,a także w wersji 0.14.x:

 

w działającej 0.13.0 jest poprawnie:

 

 

Ktoś coś ? ^^

 

Mogę w sumie nie aktualizować SDDM, ale we wszystkich nowszych obrazach już jest wersja 0.14.x i tu się zaczynają schody bo świeżo po instalacji trzeba robić downgrade paczek sddm i sddm-kcm z TTY :stuck_out_tongue:

Miałem to samo, ale nie chciało mi się męczyć tematu. Po krótkim przeszukaniu internetu zmieniłem menadżera na innego :wink:

Co ciekawe ekran wróci do normy jak poczekasz dłużej. Przynajmniej u mnie się włączał, ale trwało to wieczność.

Masz NVidia albo którąś “podwójną”? 

Pomysły na rozwiązanie problemu:

 

Nvidia (Gigabyte GTX980 Gaming G1) na sterownikach nvidia 375.26.

Zobaczę sddm-git, a potem lightdm jeżeli nie będzie działać, co do RAM to przy 16GB mało ważne ^^

Przez downgrade sddm-kcm się popsuło, bo okienko wyskakuje, ale żadnych theme nie widać (nawet podstawowego).

EDIT:

Skompilowane z GIT :slight_smile: Teraz restart i chwila prawdy :slight_smile:

EDIT 2:

Nic z tego, mimo skompilowania bez błędów, wygenerowania /etc/sddm.conf nowego - rezultat ten sam (czarny ekran i te same błędy co w 0.14.x)

Problem - jak wynika z BBS Archa - występuje głównie z NVidią. Nie mam i miał nie będę. Spróbuj rozwiązania z lightdm i ten pkgbuild dla greetera na Qt5 z mojego blogu. Mam AMD i tu działa to super.

Ok, spróbuje :slight_smile:

LightDM z repo Manjaro można chyba śmiało zastosować z greeterem na qt5 i twoim pkgbuild?

To co musisz mieć zainstalowane to: lightdm (w Archu ta sama wersja), liblightdm-qt5 oraz zbudowany greeter wg PKGBUILDu na stronce. Jeśli instalację wykonasz poprzez:

makepkg -sirc

to makepkg pociągnie wszelkie zależności (czyli obie ww. paczki).

Jeśli masz nadal zainstalowany sddm-git, to będziesz go musiał odinstalować, bowiem oba greetery są ze sobą sprzeczne (z sddm nie ma takiej potrzeby)

Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie alternatywne. Przez jakiś czas, gdy mi się zbudnowało SDDM stosowałem CDM (który w stosunku do tego co w AUR trzeba było lekko poprawić). Niemniej jednak DM przeniesiony w sferę konsoli ma jedną zaletę - zawsze się pokaże :slight_smile:

 

Inne rozwiązania:

  1. Sprawdź, czy wersja 0.14 nie dostarcza sddm.conf.pacnew - tu może leżeć jakiś problem.

  2. Możesz zainstalować 0.13 i dodać sddm do IgnorePkg. Nie musisz tego robić dla sddm-kcm.

  3. Możesz spróbować zobaczyć, czy problem nie jest związany z KMS: https://wiki.archlinux.org/index.php/Kernel_mode_setting

Generalnie, to problem na NVidii (głównie) istnieje już kilka ładnych miesięcy i mądrego nie ma. Raz pojawia się, potem niknie, by odrodzić się ja Fenix :slight_smile:

Uroki zamkniętego oprogramowania, pewnie szukają rozwiązania problemu na “czuja” :wink: