SE, SGH lub Nokia z dobrym aparatem - który?


(Webcm) #1

Który telefon wybrać z listy?

Telefon powinien być lekki i cienki, chociaż można pójść na kompromis w przypadku lepszych parametrów lub mniejszego SAR. Czego oczekuję od modelu?

Aparat fotograficzny

Powinien robić zdjęcia dobrej jakości. Megapiksele bez DPI i wymiarów zdjęć podaje się w celach marketingowych, dlatego nie można polegać tylko na pojedynczych parametrach. Najlepiej bez lampy błyskowej - nie jest ona potrzebna, jeżeli zwiększa wagę i grubość telefonu.

SMS, rozmowy, dźwięk, bateria, menu

* Czysty dźwięk z regulacją głośności

* Możliwość wyciszenia dźwięków (najlepiej bez wibracji, choć niekoniecznie)

* Niski pobór mocy (do tego zalicza się możliwość wyłączenia bajerów w ustawieniach)

* Wygodna obsługa i przyjazny interfejs

* Szybka reakcja na polecenia

* Odporność na upadki, a bez usterek powinien działać przez co najmniej kilka lat

Klawiatura i wygoda obsługi

Piszę przeważnie SMS-y, dlatego wygoda pisania tekstów jest bardzo ważna. W niektórych modelach klawisze są miniaturyzowane kosztem większego ekranu, który też jest dużą zaletą. Przede wszystkim napisy powinny być na nich czytelne, np. 3 d e f.

Niski współczynnik SAR - kwestia promieniowania

Im niższy, tym lepiej, aby zminimalizować negatywny wpływ TK na zdrowie.

Pytania i wątpliwości:

Sony Ericsson

Różnice są dość duże. K530i oferuje dodatkowo wideokonferencje, z których nie skorzystam. :smiley: Na zdjęciu zdaje się mieć wygodne i czytelne klawisze - czy tak też jest w rzeczywistości? Wersja K550i ma cienkie klawisze. Pisanie długich SMS-ów może być niewygodne, chociaż to kwestia przyzwyczajenia.

SAR: 1.17 W/kg (K530i), 1.25 W/kg (K550i)

Samsung

SGH U600 na pierwszy rzut oka jest ciekawy. Jest bardzo cienki i lekki. Aparat 3 Mpix, duży ekran, menedżer plików zwiększają klasę modelu, jednak dotykowa klawiatura może powodować problemy - zwiększa ryzyko wciśnięcia złego klawisza. Wystarczy nieprawidłowo chwycić telefon, aby nacisnąć klawisz? Czy aparat rzeczywiście robi lepszej jakości zdjęcia niż w pozostałych modelach? Wartość SAR: 0.719 W/kg.

Nokia 3110 Classic

Ładny z zewnątrz. Aparat nie jest wyeksponowany (nie dla szpanu), co powinno zadowolić każdego użytkownika, lecz ma tylko 1.3 Mpix. SAR: 0.82 W/kg (dla 3110, ale 3110 Classic powinien mieć taki sam).

Jakie wady mają ww. modele? Który z nich jest najlepszy wg ww. kryteriów? Który z nich ma największy popyt u złodziei telefonów (chyba, że nie ma czego obawiać się)? Na początku postanowiłem kupić SE K530i, lecz wstrzymałem się ze względu na zalety innych modelów. Odstrasza też wysoki SAR w Sony Ericsson. Od czego zależy ten współczynnik? Czy jest on mniejszy w telefonach z wysuwaną klawiaturą lub z klapką? Chociaż Nokia podaje niższy dla 3110 Classic. Może zależy, kto wykonuje badania?


(klopas) #2

ile masz kasy na telefon... to co podałeś jest słabe i na 100% można kupić coś lepszego za tą kwotę...


(Webcm) #3

To jest oferta u operatora. Są też słabsze modele, a za lepsze trzeba dopłacić więcej. Ostatecznie do wyboru mam:

Czy ktoś ma któryś z ww. modeli i może wypowiedzieć się na ich temat? Co możecie doradzić? Najważniejsze są wymienione przeze mnie oczekiwania. Jeszcze jedno - dobrze by było, gdyby telefon umożliwiał wyłączenie dźwięku robienia zdjęć. :slight_smile: Lampka jest niepotrzebna. Pozostaje jeszcze kwestia SAR. Chyba nikt nie zbadał tej wartości, gdy telefon jest w stanie czuwania?


(maciasss1) #4

Witam. Od SE jakiś czas temu odszedłem, ale z takich pobieżnych oględzin, to w K550i odrzucają mnie te klawisze (wg mnie są do bani), nie wiem na czym to polega ale np. w modelu W880i są jeszcze mniejsze ale wg mnie dużo wygodniejsze.

Co do Samsunga, to sam się zastanawiałem nad jego kupnem, wiele pochlebnych opini o nim przeczytałem. Problemem może być przyzwyczajenie się do tych dotykowych klawiszy, ale to podobno kwestia czasu/wprawy.

Jeśli głównym kryterium miałaby być wytrzymałośc to poleciłbym ze swojej strony Nokię 6300 (którą obecnie posiadam) lub 3110 c (też miałem jakiś czas temu). Z tym że w 6300 bateria nie jest najmocniejsza i ładowanie tel. co dwa dni to raczej norma. Z tego co pamiętam to 3110 c spokojnie wytrzymywała mi 4 dni, czasami więcej. Ten fonik jest naprawdę wytrzymały-ma wzmocnioną obudowę. Aparat tak naprawdę poza rozdzielczością to niewiele ustępuje jakością 6300. Dodać musze, że jak dla mnie głównym mankamentem w 3110 był kiepski wyświetlacz, niby miał te 256 tyś kolorów ale słaba rozdzielczośc robiła swoje. No ale to trzeba ocenić samemu i najlepiej wybrać się do sklepu i oejrzeć jak się prezentuje. Bo przecież nie każdy potrzebuje wypasionego ekranu. Obydwa modele pracują szybko.

LG nigdy nie miałem i raczej nie zaryzykuję kupna, no chyba że ktoś by mi użyczył na tydzień do testów. Może wtedy bym się przekonał. A tak nie będę wyrzucał pieniędzy w błoto;) Koleżanka z pracy ma Shaina i po 5 minutach zabawy nim moge stwierdzić: obudowa ok, ale strasznie widać na przedniej części ślady palców; nie do końca podpasowała mi rolka służąca do nawigacji.