Seagate 320 GB Raid Edition... Małe pytanko

Witam

Ostatnio zauważyłem, że w kompie mam dysk RAID EDITION. Nie wiem jak ja mogłem to kupić… Jak na razie nie mam żadnych problemów ale pytanie moje brzmi: Czy ten dysk jest gorszy ? bo z tego co wiem powinien pracować z drugim dyskiem. Czy ten dysk może mi sprawić kiedyś jakieś większe problemy ? Czekam na odpowiedzi. Z góry dzięki :slight_smile:

RAID to łączenie w macierze czyli łączysz np takie dwa dyski w raid 0 to masz dysk 2x szybszy ale przy awarii takiego dysku tracisz dane. Wielkość raida 0 to połowa obu dysków np 2x dysk 120GB w Raid 0 to 80GB dla ciebie. Jest jeszcze raid 1 działajacy na zasadzie backupu. Jeden dysk to twoje dane a na drugi automatycznie zapisywane są backupowe dane :slight_smile: Raid to bardzo dobre rozwiązanie a wersja twojego dysku gwarantuje długie i bezawaryjne działanie

Dzięki za fachową odpowiedz :slight_smile:

to chyba raid 1 właśnie :roll:

Niestety fachowa odpowiedź to nie była, w RAID 0 to pojemność dysków się sumuje. Owszem, gdy jeden z dysków nawali to traci się wszystkie dane, ale gdy ma się tylko jeden dysk i on nawali też się traci wszystkie dane, więc jest to, co najmniej nie mądry argument. To, że Twój dysk jest przystosowany do RAID-a to nie ma znaczenia w pracy jako singiel. A 2x120GB to jest 240 więc połowa to w dalszym ciągu 120GB a nie 80GB.