Secondary

Siemka.

Mam problem dokładnie taki:

Secondary IDE channel no 80 conductor cable installed

Co to z komunikat jest ???

I co on oznacza ???

Dzieki z gury za odpowiedzi

Wymień kabel sygnałowy na II kanale IDE na 80 żyłowy i będzie dobrze.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 712#247712

Prawdopodobnie ostatnio zamontowałeś nową nagryware DVD.

Witam

Mam podobny problem. Kupiłem sobie nagrywarkę podłączyłem ją i wyświetla mi błąd:

Secondary ide channel no 80 conductor cable installed

Obecnie tak wygląda konfiguracja:

Primary IDE - HDD (Master)

Secondary IDE - Nagrywarka DVD (Master)

Secondary IDE - DVD (Slave)

Kabel mam 80-żyłowy. Do tej pory wszystko było OK, jak dołożyłem nagrywarkę wyskakuje mi ten błąd, a Windows w ogóle nie chce się uruchomić. Przerobiłem już wszystkie możliwe konfiguracje i zawsze ten sam komunikat. O co chodzi?

Dzięki

Pozdrawiam

Wymień obowiazkowo taśmę na nową 80 żyłową.

Podepnij na drugim kanale IDE jako Master na ostatniej wtyczce taśmy tylko nagryware DVD.

Możliwy konflikt między napędami lub nowym napedem DVD a płytą główną.

Sprawdź ustawienia zworek na napędach.

Poczytaj

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

Jak już napisałem taśmę mam 80 żyłową. Podpięta była tak jak radzisz, była też podpięta sama (bez HDD) - chciałem zobaczyć czy wyskoczy komunikat… i wyskoczył. Podpiąłem też nagrywarę zamiast HDD (bo on też potrzebuje 80 żyłowego kabla) i też ten sam komunikat.

Zastanawiam się jeszcze nad przeinstalowaniem systemu?

Masz wymienić taśmę nawet jak nowa może być uszkodzona.

Komunikat ten w przypadku napędów CD nic nie znaczy napędy mają pracować,może być mniejszy transfer ale będą pracować - wyłącz go w biosie i nie ma komunikatu - napędy CD będą pracować prawidłowo.

http://bios.webd.pl/Konfiguracja-opcji- … UP-40.html

Przeinstalowanie systemu nic nie da bo to są komunikaty biosu płyty.

Poczytaj co napisałem i resztę.

To byłaby już czwarta taśma :slight_smile:

Dwie taśmy miałem w kompie i na obu sprawdzałem, a przecież chodzą na nich HDD, DVD, CD-RW, ale na wszelki wypadek kupiłem nową i też pupa.

Wiem, że komunikat nic nie znaczy, traktuję go raczej poglądowo, ale niestety jak podłączona jest nagrywara DVD to Windows nie chce się uruchomić i dlatego zastanawiam się nad przeinstalowaniem.

Czyli to co wyżej:

lub

sprawdź nagryware DVD na innym kompie może uszkodzona.

aktualizacja biosu płyty do najnowszego

aktualizacja firmware napędów do najnowszych

lub wymiana nagrywary na inny model.

Nagrywarkę na innym kompie już sprawdzałem, działa.

Wgranie firmware do nagrywarki odpada bo gwarancja.

A firmware do płyty głównej mam z 2002 roku (nowszego nie znalazłem).

Ale przecież uruchomić Windows się powinien, w ostateczności mógłby ustawić w trybie PIO nagrywarkę. Sam nie wiem, HDD chodzi super a też potrzebuje kabla 80 żyłowego i trybu DMA

Jeśli bios płyty nie rozpozna napędu ,zawiesi kompa na procedurze POST i wykrywaniu napędów IDE i nie ruszy dalej.

Spróbuj jeszcze tak:

W biosie napędy ustaw na auto i próbuj.

W biosie napędy ustaw na none i próbuj.

Zworkę na napędach IDE obu ustaw na CS i próbuj.

Bios przy starcie kompa musi wykryć napęd prawidłowo.

BIOS napędy wykrywa prawidłowo, wszystkie.

Auto w BIOSie już ustawiałem, zworka na CS też była. Jeszcze sprawdzę to ustawienie none.

A jeszcze zrób tak podepnij wszystkie dyski i napędy prawidłowo zgodnie z opisem.

Wszystkie napędy CD mają być na II kanale IDE.

Na I kanale IDE tylko dysk systemowy.

Teraz wyjmij baterię na 30 minut - wypnij taśmę sygnałową z dysku,włóż baterię ustaw bios i zapisz Save.

I zobacz czy komp przejdzie całą procedurę POST i wykryje prawidłowo napędy IDE z II kanału IDE i wywali komunikat brak dysku lub podobnie.

JNJN jesteś wielki. Wirtualne piwo stawiam. Przestawiłem w BIOSie napędy na None i działa :slight_smile:

Ale się cieszę, w piątek kupiłem i dopiero teraz odpaliłem. Wielkie dzięki.

Jeszcze tylko problem jest taki, że odtwarzacz DVD (slave) na tym samym kablu co nagrywarka (master) ustawił się na tryb PIO, ale to już przeżyję i później się tym zajmę. Dzięki

Złączono Posta : 27.12.2005 (Wto) 19:11

Witam wszystkich po świętach

Kontynuuję zmagania z nagrywarką.

Windows dzięki koledze JNJN już się uruchamia i nagrywarkę widzi. Jednak ustawia się ona w tryb PIO. Wszedłem w Menadżer urządzeń i usunąłem Pomocniczy kanał IDE. Po restarcie i nagrywarka DVD i odtw. DVD ustawione są w trybie Multi-Word DMA tryb 2. Wszystko ładnie tylko jak zrestartuję kompa to odtw. ustawi się na PIO, a po kolejnym restarcie dołączy do niego nagrywara. Czemu tak się dzieje? Czy jestem skazany na kasowanie kanału i restart przed każdym nagrywaniem?

siemka mi sie pojawia taki blad ***STOP: 0x000000C2 (0x00000043, 0xC3438000, 0x00000000, 0x00000000) i to tylko jak chce zainstalowac windowsa xp a jak chce go uruchomic normalnie to po sprawdzeniu ramu i tam tego wszystkiego to robi sie czarny ekran i nic:/ moze tak stac miesiac i sie windows niezaladuje :smiley: moj komp to procesor: celeron d 3.06 plytka glowna MSI PM8M2-V grafika GF FX 5500 256MB 2x DDR 512 400MHz dysk twardy Western Digital WD1600JB 160GB i nagrywarke dvd Sony DW-Q30A DL

pawel1000 - Czy zwróciłeś uwagę na datę poprzedniego postu?

Forum archelologów znajduje się pod innym adresem.