Section zamiast Div - czy aby na pewno nie?

Tworzę i stoję przed dylematem. W dokumentacji pisze, że section należy używać po to, by utworzyć poprawny outline strony co pomaga robotom indeksującym, czy czytnikom ekranów. Kiedy chcemy coś ostylować, należy użyć diva zamiast section.

Możliwe, że te dwa twierdzenia pozwalają się odnaleźć w każdej sytuacji… jednak chyba nie mi. Nie ma tutaj jednoznacznego stwierdzenia, że sekcji nie można przeznaczać jednocześnie na outline i ostylowanie. Możliwe, że:

ten fragment dokumentacji jest tutaj decydującym i być może wynika z niego, że sekcja WCALE nie jest przeznaczona do stylowania. Czy aby na pewno nie? Z tego co zauważyłem CSS pozwala na swobodne stylowanie sekcji.

To nie css pozwala na stylowanie sekcji, a przeglądarka. Co do wszystkich czarodziejskich headerów, navów, sekcji, artykułów, które pojawiły się wraz z html5 - osobiście uważam, że to ujednolicenie i jednoczesne zakreślenie funkcjonalności tych tagów (w opozycji do divów z klasami) nie jest ani bardziej funkcjonalne, ani poręczniejsze dla developera, ani jakoś nie wpływa znacznie na seo. Używam więc w dalszym ciągu divów klasowanych i hx, gdzie mi wygodniej.

Co do stylowania sekcji przez przeglądarkę - takiej odpowiedzi się spodziewałem. Czyli wychodzi na to, że sekcji się po prostu nie styluje i już? Uważam, że może nowe znaczniki nie są aż tak znaczące teraz, jednak w przyszłości pewnie nabiorą większego znaczenia :smiley: Co do wygody używania divów - ja po prostu lubię semantykę =P~

EDIT: A, właśnie… jedynie co do Hx się stosuje po staremu, bo mimo wszystko mam nieodparte wrażenie, że to wpływa na pozycje w takim Google. Możliwe, że marginalnie, ale praktycznie na pewno w jakiś sposób tak.

Bo to wszystko niestety jest tak, że ktoś spędza godziny na tworzeniu standardów, a ktoś inny spędza godziny na tworzeniu przeglądarki. I teraz wszystko zależy od tego, kogo więcej osób chce słuchać. Przeglądarki zazwyczaj wychodzą na przeciw developerom i ich błędy semantyczne ignorują lub traktują “na ich korzyść”.

Można by deliberować na temat używania tagu hx i wszystkich innych. Najchętniej przy 40% napojach. Ja natomiast staram się robić tak, żeby google bot dobrze indeksował i żeby wyglądało jak na makietach. Nic więcej nie ma tak naprawdę znaczenia.

Nie no, wygląda jednak na to, że sekcje można spokojnie stylować, jeżeli ich podstawowe zastosowanie jest spełnione. Przykładowo też jest sekcją, a nigdzie nic nie pisze, aby tego tagu nie stylować. Głupie wydaje się specjalne dodawanie DIVów do stylowania, kiedy można wykorzystać do tego sekcje, które istnieją już na stronie i spełniają swoje podstawowe założenie. Prawdopodobnie specyfikacja mówi, aby nie używać sekcji JEDYNIE do stylizacji, że sekcja nie jest OGÓLNIE (generic?) kontenerem którym można zastąpić DIVa. Jednak jeżeli już używamy sekcji zgodnie z założeniami to można ją dodatkowo ostylować. Specyfikacja nie jest jasna co do tego, przeglądarki dają możliwość stylowania sekcji i na nic praktycznie źle to nie wpływa, a nawet wydaje mi się to bardziej prawidłowe - więc zgodnie z tym będę postępować? Przydałby się jeszcze ktoś, kto mógłby to ocenić.

EDIT: Możliwe, że jednak dokumentacja w tym przypadku jest jasna. Nie wiem gdzie mi się zauważyło, że w tej części dokumentacji brakuje ONLY:

Czyli można stylować sekcje :slight_smile:

EDIT2: No nie wierzę… po prostu na oficjalnej stronie w3.org w jakiejś starszej bądź nie do końca ukończonej wersji dokumentacji jest zapisane bez ONLY, ale w najnowszej HTML 5.1 czy HTML 5 już jest dodane ONLY. Zatem wszystkie wątpliwości są rozwiane - sekcje można stylować. Musiałem przypadkowo zahaczyć o jakąś nieukończoną dokumentacje :smiley:

Ostylować możesz wszystko.

forum

dobreprogramy {

background: #FF0000; 

}

Będzie działać

No taa, ale chodzi bardziej o to, że niektórzy głoszą, że elementu section się nie styluje :smiley: i prawie że sam wpadłem w tą zasadzkę.