Sekcja zasilania i OC

Witam 

Otóż zacząłem bawić się w OC posiadam mobo asus p5kpl-cm i CPU quada q9400 . Podkręcilem już na tym sprzęcie do 3,3ghz i od 2tyg gram pracuje i wszytko jest stabilnie.  Zastanawiam się czy mógłbym podkręcić jeszcze trochę żeby zwiększyć jeszcze trochę wydajność mojego CPU. Z góry dziękuję ;) 

Zapomniałem o tym napisać a chciałbym wiedzieć też jaka posiadam sekcje zasilania gdyż nigdzie nie mogę tego znaleźć ;) 

8p8bwXElp1GNcEAJ_500.jpg

Obrazek mały i dokładnie nie widać, ale modele pod G31 miały 3-4 fazową sekcje zasilania. Więc pod OC zarówno okrojony chipset jak i słaba, niechłodzona w ogóle sekcja nie są sprzyjające przy OC.

Podkręcać możesz do pierwszych niestabilności. Oczywiście kontrola temperatur to podstawa. Nie przesadzaj także z napięciami. Ten Quad ma już na starcie wysokie FSB więc po podkręceniu jeszcze bardziej rosną wymagania odnośnie mobo.

Fsb ustawione na 411 napięć nie zmieniałem tylko ustawiłem dram na 667 nie wiem czemu przy zwiększeniu Fsb powyżej 411 nie wykrywa dysków SATA czego to może być wina nie wiem może  Powinienem zmienić dram frequency na 800mhz? I płyta da radę żeby było te 3,3ghz?  to dla mnie wystarczy i dalej kręcić nie będę ;) 

Zależy jakie masz pamięci. Jeśli płyta traci kontakt z portami SATA to możesz zaryzykować i podwyższyć lekko napięcia dla FSB (FSB Termination Voltage) i mostka południowego, gdzie są kontrolery SATA czy PCI-E. Szybkość PCI możesz też zablokować na 33.3MHz i PCI-E na 100-104MHz. Poczytaj też troche poradników aby wzbogacić wiedze, bo podkręcanie na automatycznych napięciach na takiej płycie nie wróży dobrze.

W każdy razie FSB 411 to już sporo i najpewniej trafiłeś na FSB wall.

Okej dzięki to już nu  będę dalej kręcić powinno wystarczyć dzięki wielkie :smiley: a mam jeszcze jedno pytanie czy jak zwiększenie dram na 800mhz to będzie jakiś skok wydajności? Posiadam kości ram 2x2gb jedna 800nhz a druga jest słabsza wiem że nie  powinny być dwie różne kości ram i do tego o innych częstotliwościach ale mam zamiar zmienić je na dwie 800mhz i dwa takie same modele 

Jeśli ta druga pamięć jest wolniejsza niż 800MHz to może nie pracować stabilnie z takim taktowaniem. Ewentualnie możesz ją troche dovoltować o 0.2v czy zluzować na timingach np. z CL4 na CL5, choć czy coś to da to już zależy od jakości modułów. Różnica 667 a 800MHz to maksymalnie pojedyncze procenty, więc niewiele tracisz.

Przy takim FSB idealnie 667 czy 800MHz nie ustawisz, generalnie dla pamięci różnica kilkudziesięciu MHz więcej to często zbyt dużo i robi się niestabilnie.

Okej jeszcze raz dzięki :D to ja już nie będę nic ruszał, powinno mi wystarczyć tak jak jest,  jeszcze coś spale :'D bawię się w to od miesiąca :)