Sempron 2500+ na ABIT NF7 - problemy z podkręceniem

Witam.

Na początek podam jaką konfigurację posiadam.

Procesor: Sempron 2500+

Płyta gł. : ABIT NF7 2.0

RAM : Twinmos 512 mb 400Mhz 2.5 cl

Grafika : Gecube 9550 extreme rev 2.0

Zasilacz : ModeCom 350W

Przeczytałem wiele postów i recenzji na temat podkręcania tego procka na tej właśnie płycie i podkręcenie go do częstotliwości 2100Mhz wydawało się czystą formalnością, ale niestety w moim przypadku tak się nie stało :frowning:

Podnoszę FSB na 200 i zwiekszam napięcie Vcore na 1.65 V, winda startuje ale po zapuszczeniu Prime 2004 już po kilku sekundach jest error :frowning: Podnosiłem napięcie na Vcore na 1.675 i to samo. komputer jest nadal niestabilny. Chcę zaznaczyć że temp. procesora przed podkręceniem jak i po podkręceniu jest właściwie na tym samym poziomie ok. 45 st. C. Napięcie dla +3.3V - 3.38V, dla +12V - 12.16V. Pamięci są na optymalnych timingach 2.5-3-3-7 przy napięciu 2.6V.

Proszę was o pomoc. Czy robię coś źle, czy też o czymś zapomniałem ?

hmm. każdy model zasilacza płyty może się troszke inaczej podkręcać…

mi na moim sprzęcie udało się podkręcić tylko na 2.21 GHz żeby był stabilny.,… nie wiem może to zarówno u mnie jak u ciebie wina zasilacza bądź płyty…

Na jakim zasilaczu, i czym mierzone?

Zasilacz ModeCom 350W. Napięcia mierzone programem ABIT EQ. A czy na ową niestabilność ma wpływ napięcie DDR ?

Bo z tym podkręcaniem to już tak dziwnie jest - dwa takie same zestawy , identyczne zestawy - na jednym podkręcisz ile chcesz a na drugim minimalnie i od razu zrzuty, i nawet nie ma sie komu poskarżyć na to - bo co powiesz firmie AMD , że nie możesz z jego procesora 2500 zrobić 3100 ? Z konfiguracji sprzętu wygląda , że powinno pujść gładko. :slight_smile:

ja bym go zmienił.

Miernik, tylko miernik pokaże prawdziwe napięcia (+/- 0.3%).

Pamieci podkręcasz razem z procem? może zwiększ timingi lub podnoś tylko proca, lub trzeba zwiększyć napięcia dla mostka.

Metoda prób i błędów, nie ma instrukcji, jeden będzie się lepiej podkręcał, drugi gorzej.

Sprawdź temp na mostku (może zmień pastę lub chłodzenie), mosfetach

doszedłem już do pewnych wniosków po róznych ustawieniach. I tak, przy napięciu vcore 1.65v udało mi się podnieść fsb max 195. natomiast przy napięciu 1.825v podniosłem fsb max 208. tylko że przy tym napięciu na rdzeń procesor ma temperaturę już średnio 10*C większa niz przy 1.65V. W stresie temp. dochodzi do 55*C. Z tego co czytałem jest to jeszcze dopuszczalna temp dla sempronów? Mogę zostac przy tej warości fsb 208 czy lepiej zmiejszyc szynę na 195?

Nie kombinuj już z napięciami, tylko zmień zasilacz.

Max dla Sempronów 90*C

http://www.amd.com/us-en/assets/content … ev_POL.pdf

Pewnie macie rację. Sam myślałem o zmianie zasilacza, ale co mi to własciwie da, skoro teraz ogranicza mnie zbyt wysoka temperatura procka. Więc wymieniając zasiłkę muszę jednocześnie zmienić chłodzenie na bardziej profesjonalne bo inaczej z wysokich osiągów nici. A odnośnie tego zasilacza to jest konkretnie model 350W LC-B350ATX Passive PFC, więc chyba nie taki znowu kiepski?

Logic

Zmień go na Fortona THA-P 350W (ten bez problemu wytworzy 350W, a nawet więcej ten logic napewno nie wyciągnie więcej niż 280W) , podkręcanie czegokolwiek na tym śmieciu może skończyć się spaleniem kompa, a nawet bez podkręcania.