Sens instalacji dodatkowego wentylatora 80x80 mm

Witam! Ostatnio zacząłem zastanawiać się nad dołączeniem do obudowy jednego wentylatora 80x80 mm. Znajdowałby się on “oko w oko” z procesorem. Ale postanowiłem zrobić mały eksperyment. Odkręciłem boczną ściankę i ustawiłem tam domową dmuchawę. Włączyłem ją na kilka minut, ale temperatura procesora nie zmalała. Teraz mam wrażenie, że taki mały wentylator nic by nie zmienił. Mam jeszcze z tyłu obudowy jeden taki wentylator, więc sprawdzę go.

Lepiej kupić wentylator 120x120 na tył obudowy… Acutake za 11-12 zł, w moim przypadku temperatury spadły bardzo znacznie. 80x80 wstaw sobie z przodu, tak aby wciągał powietrze do obudowy, a ten tylni wypychał ciepłe powietrze na zewnątrz :slight_smile:

W dniu 02.05.2008 , o godzinie 15:01 został dopisany post przez Marcin0392

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2034 Lektura :slight_smile:

Jeszcze lepiej nic nie kupować. Przerabiałem ten temat już dawno. Miałem wentyl z przodu, który chłodził dyski, wentyl z tyłu pod zasilaczem, wentyl nad prockiem. W końcu doszedłem do wniosku, że komp to nie odkurzacz. Teraz idę w przeciwnym kierunku. Mianowicie jak najmniej źródeł hałasu. Dyski wyciszone, wyciszone wentylatory PSU, GPU, CPU. Nie zawracaj sobie głowy wiatrakami. To tak jakby obwiesić samochód spojlerami, po prostu bez sensu, (tylko większy hałas przy szybkiej jeździe).

Ale temperatury znacznie spadają… Lepiej założyć dla bezpieczeństwa, a hałas nie każdemu przeszkadza. Zamontowanie u mnie dwóch wentylatorów prawie nie zmieniło głośności pracy kompa…

slawex1983 ,

Wszystko zależy od zainstalowanych wiatraczków. Dla mnie takie tanie Acutake nie są wcale głośne.

Tylko jaki jest sens ich instalowania? Że temperatura spadnie o kilka stopni? Czy CPU będzie miał 55, czy 45 -nie ma większego znaczenia. Wytrzymałość termiczna i tak jest >80. Jedynym uzasadnieniem jest mocne OC.

Zacząłem teraz myśleć nad wymianą chłodzenia procesora na Pentagram Freezone HP-100 ALCu Lite, bo w zasadzie chcę zbić temperaturę procesora.

Możesz kupić, temperatura POWINNA spaść.