Sens Instalacji Windows 10 na 2 starociach

(HsT) #1

Cześć. Chcę włączyć do użytku 2 stare laptopy - 1 z atomem n270 1.60ghz (1x1) i 1gb ramu (rozszerzam do 2) a 2 z jakimś amd 1,5ghz (1x1) i 2gb ramu. I tu nasuwa się do was pytanie. Czy jest sens instalacji windows’a 10 na nich? Będą używane do filmów , internetu ew. jak będę potrzebował do podróży to stare gry typu Heroes 3.

(Longhorn2009) #2

Bardziej bym tu widział lekką dystrybucję linuksa. Niemniej instalacja Windows 10 będzie możliwa. Kultura działania to już co innego przy jednordzeniowym CPU, który działał bardzo słabo już w momencie premiery.

(HsT) #3

Linuks nie dla mnie. A pytam się czy jest sens bo widzę że sporo osób instaluje w10 na takich sprzętach. Osobiście bym zostawił XP ale nawet przeglądarki się nie da włączyć ( Obstawiam że wina sterowników, których oryginalnie na xp nie ma )

(pionner) #4

Absolutnie Windows 10 nie ma tam sensu. W swoich zbiorach wszelakich staroci mam podobną konfigurację i mogę ci powiedzieć, że są na to dwa sensowne wybory.
Pierwszym jest Windows XP, zaktualizowany do samego końca, a potem z wyłączonym Windows Update (żeby bez potrzeby nie szukał i nie obciążał maszyny).
Drugim jest Linux, do którego szczerze przekonuję. Spróbować przez kilka dni nie zaszkodzi, a zawsze możesz w dowolnym momencie wrócić do Windowsa. Na początek polecam dystrybucję Xubuntu, jest najprościej mówiąc lżejsza wersja Ubuntu, która nie będzie od ciebie wymagała żadnego grzebania pod maską, czy w konsoli. Stawiasz i używasz.

edit. googlując screeny xubuntu zobaczysz, że pasek zadań jest domyślnie na górze. Można go jednak bez problemu ściągnąć na dół, wtedy interface praktycznie nie różni się od Windowsa.

(sultan13771) #5

@pionner A lepsze nie byłoby Lubuntu ? Jest lżejsze i minie zasobożerne na energię.

Rozszerzyłbyś temat ?

(pionner) #6

Z Lubuntu nie korzystałem, z Xubuntu tak, więc nie jestem w stanie ich porównać. Jeśli mówisz, że Lubuntu jest lżejsze, to zapewne tak jest. LXDE mnie po prostu zawsze od siebie odpychało.

(Pangrys) #7

XP ?? w roku 2017 ??

Może od razu zaproponuj mu Windowsa 95 :stuck_out_tongue: Ja kiedyś postawiłem W10 na HP Mini https://www.dobreprogramy.pl/Pangrys/HP-co-prawda-Mini-ale-klopoty-calkiem-Maxi,70209.html

Działało ale zawieszki i zamulanie się zdarzały nagminnie. Tu jednak pokusiłbym się o jakiegoś Linuksa.

(sultan13771) #8

Windows XP w 2017r. to coś złego ?

(pionner) #9

Jako zabawka nie. Jako główny system używany na co dzień tak.

(Pangrys) #10

Na maszynie, która NIGDY nie będzie podłączona do internetu, może jest sens. W przypadku gdy chcesz skorzystać z neta, XP jest najbardziej debilnym pomysłem na jaki można wpaść.

Sam XP jest dziurawy jak durszlak a dodaj do tego przestarzałe oprogramowanie. Tutaj nawet najlepszy zestaw Internet Security ci nie pomoże. To jest XP, który jest doskonale rozpracowany a wiele podatności nigdy nie udało się załatać. Jeśli lubisz jak inni ogladają co masz na kompie a dane twoich kart płatniczych mają krążyć po necie, jest to dla ciebie doskonały wybór.

Twoja sprawa, być może ci się uda ale na 80 % taki komp raz dwa coś załapoe, a zorientujesz się jak zaczniesz tracić konta np. na FB czy ktoś podprowadzi ci kasę z konta.

Twój wybór.

A jeśli ktoś ci proponuje XP … Please … Pewnie ci poradzi jakąś Warez wersję, która niby jest super bezpieczna a tak naprawdę dołączysz do botnetu :smiley:

(maker3) #11

Nie było jakiejś dystrybucji Windowsa 10 z interfejsem Win98, chyba LTSB czy coś takiego, dla urządzeń embeded. Ale legalnie tego nie można pozyskać.

Ale z jednym rdzeniem słabo to widzę, już dwurdzeniowe atomy (najstarsze modele) były praktycznie nieużywalne przy przeglądaniu Internetu, dopiero teraz odzyskały trochę wigoru z FF57.
Z jednym rdzeniem, to nawet Firefox Quantum nie pomoże.

(HsT) #12

@sultan13771 Dokładniej to na XP Zamraża laptopa i pomaga tylko restart. sprawdzane na Firefoxie 52 , Chromie , Operze.

Pokuszę się chyba o Xubuntu ale ciężko odpalić Heroes 3 będzie w podróży w wine. Ale spróbuję.

Dzięki za pomoc.

(sensu) #13

Albo zrób 2 partycje i 2 systemy.
Linux do internetu, XP do gier.

(HsT) #14

Też dobry pomysł , ale spróbuję odpalić przez wine - jak pójdzie to nie opłaca się robić dualboota bo przynajmniej jak kiedyś próbowałem instalować to przy zmianie na windows co 2 resety dopiero dźwięk działał

(sensu) #15

Podaj model laptopa, poszukam stery.

(HsT) #16

Do linuxa? Na windowsa mam sterowniki , nie trzeba szukać. Aż taki zielony w tym nie jestem :slight_smile:

(sensu) #17

ok…

(maker3) #18

Jaka tam grafika siedzi? Jak SIS, to możesz sobie darować wszelkie Linuxy i Windowsa 8 w górę.

(HsT) #19

Nie nie. w atomie jakaś intelowska gma a w amd standardowo radeon.

@sensu W cytacie chodziło o oryginalne od producenta laptopa , mam tylko stare od amd :slight_smile: