Sens ustawiania jakiegoś kanału w wifi

Witam. Chciałbym zapytać co jest lepsze ustawienie jakiegoś kanału w ustawieniach routera czy pozostawienie opcji na auto? Na czym polega ta zmiana kanałów? Skoro sygnał jest na full. Zrobiłem update do nowszego firmware i problem z rozłączaniem pojawia się;/

Podobno jest sens kiedy w jednej sieci i w “widocznej” odległości kilka routrów pracuje na tym samym kanale wtenczas podobno może dochodzić do osłabienia sygnału lub częstego rozłanczania się routera , jak masz na auto to czasem router przydzieli nieodpowiedni kanał danemu kompowi którego karta WiFi akurat nie obsługuje tego kanału , mając dwa laptopy w domu (tylko dwa) zadrzało się że jeden z nich po załaczeniu nie miał “kontaktu” z routerem musiałem restartować router , okazało się że oba laptopy mają ograniczenia co do obsługi kanałów , jeden z nich nie mógł pracować na 3 kanale a drugi na 5 więc przypisałem im na sztywno 7 kanał bo na tym kanale obydwa “widziały” router.

Zmiana kanałów ma na celu uniknięcie zakłóceń pomiędzy sygnałami z innych sieci. Kanał możesz ustawić sobie dowolny lub zostawić domyślny.

Pozdrawiam!

to dlaczego tym domyśnym kanałem w mojej sieci domowej nie może byc kanał 3 i 5 bo karty WiFi w laptopach nie obsługują tego kanału , wszystko jest dobrze jeżeli ustawi się inny kanał domyslnie ale jak zaczynają kombinowac z prądem i router się wtedy zrestaruje to czasem tym domyslnym kanałem jest 3 lub 5 i jeden z laptopów wtedy nie ma połaczenia ani z routerem i tym samym z internetem. jeden laptop to dell latitude D620 a drugi D630 , trzeba mieć pecha żeby z tylu kanałów trafił akurat w te nieobsługiwane niestety trafia.

Ale kanały, na których karta ma odbierać sygnał można dowolnie zmieniać, przynajmniej ja tak mam pod Linuksem, jak jest w Windowsie to nie wiem, bo nie korzystam z tego systemu :slight_smile:

Pozdrawiam!

Ale Łukaszowi zapewne chodzi o Wireless Channel w ustawieniach routera a nie wybieranie kanału pod systemem. Jeżeli nie masz problemu z internetem typu zrywanie połaczenia czy utraty połączenia kompa z routerem to ustawiasz All lub auto a jeżeli takie problemy występują to szukasz kanału na którym wszysktko działa. Można wybrać kanał również z pod systemu ale dla karty WiFi ale jeżeli router może “pracować” na 13 kanałach (od 1-13) to już karta WiFi może mieć ograniczenia i np w moim lapku karta sieciowa posiada możliwość pracy na kanałach od 1-11 z pominięciem kanału 3 , więc jeżeli ustawie router na auto to w którymś momęcie przy np. brakach prądu może ustawić się na domyślnym kanale 3 i co wtedy , wtedy nie ma internetu , a kto zna problem to zaraz się kapnie o co chodzi , a blndyna narobli larma u swojego dostawcy , więc aby pozbyć się takiego przypadku ustawiamy kanały na “sztywno” np 1 na routerze i 1 na karcie.

Teoria mówi - zupełnie niezależne od siebie są kanały 1,6,11 - tylko takie sieci mogą na siebie nachodzić i nie ma żadnych zakłóceń. Ale przy takiej ilości sieci która jest obecnie raczej nie ma co liczyć na taką sytuację - poza tym to zadanie dla admina sieci by wybrał najlepszy kanał. Kanały 12,13 są dostępne tylko w urządzeniach sprzedawanych na rynek EU - w stanach są “nielegalne” - ale o kartach które nie mają np. 3 kanału jeszcze nie słyszałem. Dodatkowo, żeby było śmiesznie, urządzenia Bluetooth działają w tym samym paśmie i skaczą po wszystkich kanałach :stuck_out_tongue:

Widocznie uzależnione jest to od sterownika karty sieciowej, pozatym w sieci domowej ja jestem jej “administratorem” i główny dostawca/administrator sieci raczej nic tu nie może zdziałać.

Raczej nie ma zakłuceń - bo te kanały się nie pokrywają (nie nachodzą na siebie)

No ale to nie tylko 1,6,11 bo tak samo jest z: 2,7,12 z: 1,7,13 z: 3,8,13 itd. Wszystko widać ładnie na tabelce http://www.moonblinkwifi.com/2point4freq.cfm

Zależy od lokalizacji tj. ile w okolicy jest dostępnych sieci, jakiego typu to sieci i o jakiej mocy, na jakich kanałach, ewentualnie jeszcze inne urządzenia zakłucające. Nie zapominaj też, że jest jeszcze 5GHz :stuck_out_tongue:

stany 1-11, japonia 1-14*, europa 1-13

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels

O “blokadzie” innych kanałów też pierwsze słyszę.

A co do kanału “powracającego”, to jeżeli to na komputerze przestawia się kanał - to obstawiał bym oprogramowanie konfiguratora sieci.

Często dołaczony soft czyni cuda - u mnie przestawiał kanały i gubił hasła. Dlatego też zawsze instaluję tylko sterowniki sieciówki a zarządanie sieci przez systemowy zero-config i jest git.

A jezeli to gubienie kanału było by na routerze, to na niektórych trzeba dodatkowy save ustawień zrobić - inaczej gubi wszystko przy przerwie w zasilaniu. jeśli to nie to moze pogrzebać głębiej w ustawieniach, moze są jakieś ustawienia profili w tym domyslnego …w ostateczności sprawdzić czy jest nowszy firmware albo jakiś alternatywny typu open-wrt, dd-wrt, buffalo, tomato itp.

Wreszcie Auto czy na sztywno - ja polecam ustawić kanal na sztywno.