Sens używania Ubuntu 8.04/Debiana Lennego?

Witam!

Wymieniłem kartę graficzną, z Radeona 9250 na 9600 Pro (bezpłatnie).

Wiem że starsze karty ATI są w przeniesione do legacy i nie są już wspierane. Ostatnimi wspieranymi iksami były 7.4, czyli w Ubuntu 8.04 (8.10), OpenSUSE 11.1 czy Debianie Lennym.

Mam więc wybór - używać nowych wersji i męczyć się z otwartymi, czy zainstalować starego, dobrego Lennego. Problem natury filozoficznej, ale może ktoś ma coś do powiedzenia?

Radeon 9600 działa znośnie? Zależy mi na autodopasowaniu. Chodzi o to że za każdym razem mam przesunięty ekran w prawo i 1-2 centymetry, co jest denerwujące. Na GF2 ze sterownikiem zamkniętym tego nie było, tylko na otwartych radeonach.

Przesunięcie obrazu na otwartych sterownikach względem zamkniętych - to normalne. Nie przejmuj się tym. W ustawieniach monitora (CRT?) przesuń obraz o te kilka cm i po sprawie.

Na otwartych sterownikach będziesz miał problemy z pełnoekranowym oglądaniem YT czy z opcją “compositing_manager” (np. gconf-manager i zakładka “Metacity”) wraz z wszelkimi jej zaletami.

“Nowe” versus “stare” -> Debian Lenny jest jeszcze wspierany i wspierany będzie chyba przez rok po wydaniu nowej wersji “Stable”, więc jeśli nie zależy ci na “w miarę świeżych” pakietach z dystrybucyjnych repozytoriów Debiana, a Twoja karta jest tam wspierana - wybierz Debiana “Lenny”.

********

Gdyby nie mały problem z 2 programami, których najświeższych wersji nie jestem w stanie skompilować w CentOS bez błędu (nikomu się to jeszcze nie udało…), na wszystkich maszynach miałbym CentOS’a… :expressionless:

Mam LCD Della.

Akcja jest taka: włączam Linuksa, widzę - przesunięty ekran. Włączam dopasowanie, jest OK. Potem przeskakuję na Windows, i co widzę? Oczywiście przesunięty ekran, teraz w lewo. No to znowu dopasowanie. Można tak w koło macieja.

Kupiłem nawet przejściówkę DVI-VGA, celem używania funkcji autodopasowania obrazu. Na Windows czasami zadziała, czasami nie. Na Linuksie w ogóle.

Używanie Ubuntu 8.04 jest lekko bez sensu, ponieważ w kwietniu kończy się jego wsparcie. Debian lenny będzie jeszcze wspierany spokojny ponad rok.