Serial ATA i instalacja WinXP

Witam,

kupiłem dysk Serial ATA i próbuje na nim zainstalować system Windows XP. W instrukcji od płyty głównej znalazłem, że trzeba zrobić specjalną dyskietkę startową, co też uczyniłem. Po ponownym uruchomieniu komputera i wybraniu boot’owania z CD komputer rozpozanaje płytę bootowalną i się zawiesza :frowning: Na dysku zrobiłem 3 partycje NTFS. Na złączu IDE podłączyłem tylko CD-ROM jako master. Czy ktoś wie co robię źle ? Proszę o pomoc

Napisz w jakim etapie dokładnie zawiesza się komputer ??

CD-room dobry ??

Był na tym komputerze kiedyś instalowany Windows XP ??

Po uruchomieniu instalacji. Jak włączy się ekran niebieski już to wciskaj F6 po pewnym czasie komputer poprosi o dyskietkę. Na dyskietce masz już sterowniki sata więc postępuj według instrukcji. :smiley:

ja niedawno zainstalowałem sobie winde na HDD SATA i nie musiałem żadnych dodatkowych sterów instalować. Problem polegał z kłopotem podzielenia dysku 200 GB na partycje - partition magic mi pomógł 8)

Zależy od dysku. Ja na przykład musiałem,bo nei był on widziany.

Zależy od płyty głównej,płyty Intela i niektóre zrobione na jego chipach wykrywają i instalują dyski SATA bez problemu,nie trzeba dodatkowych sterów.

Myśle że to sprawa biosu i jego oprogramowania.

No możliwe,tylko w moim przypadku dysk był widziany w biosie,ale żeby był wykrywany przez windowsa,bądź dosa,trzeba było instalować stery z instalatora XP.

Dziękuje za dotychczas nadesłane odpowiedzi. Niestety jak na razie nie udało mi się nic zrobić. Poniżej spróbuję jeszcze bardziej opisać sytuację.

CD-ROM jest dobry.

Z zawieszaniem jest tak:

-jeżeli dysk IDE jest podłączony, to po napisie DOWOLNY KLAWISZ SPOWODUJE ROZRUCH Z CD pojawiają się kropki. Po Wciśnięciu dowolnego klawisza komp się wiesza.

-jeżeli na IDE jest tylko CD to pojawia sie tylko napis DOWOLNY KLAWISZ SPOWODUJE ROZRUCH Z CD. Kropek nie ma :? i komputer dla odmiany się zawiesza :-x

Do tej pory na starym dysku miałem Windowsa 2000.

Jaką masz grafe ??

W takich wypadkach czasem skutkuje podmienienie karty graficznej na czas instalacji. Jak masz od kogo to spróbuj tego.

Zrób tak.

Reset biosu na defaults.

W biosie włącz kontroler SATA,napędy i tryby pracy ustaw na auto.

CDROM ma być podpięty na I kanale IDE na końcu taśmy jako MASTER.

Ustaw w biosie botowanie,jako pierwsze CDROM,później dysk SATA.

Zobacz czy przy starcie bios wykrywa dysk SATA prawidłowo.

I dalej rób tak jak pisze w poście.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … a0c81f3f69