serial-Ata

Podłączyłem dysk sata który działa poprawnie, ale w systemie widziany jest jako ata 133, a w biosie primary ide master. Próbowałem róznych ustawień i ciągle tak samo. Szukałem w biosie kontrolerów sata, ale nie ma takich i nie mam możliwości odłączenia dysku podczas pracy systemu ( brak ikony w zasobniku) Moja płyta główna to: ASUS P5800, chipset intel 865pe, dysk wd caviar 80 se.

Opisz problem dokładnie.

Znajdź kontroler sata, bo prawdopodobnie ma ustawienie IDE/ATA ustaw na raid lub JBOD lub inaczej.

Weż instrukcję do płyty i poczytaj o Sata i jego ustawieniach.

Przeszukałem cały bios i nie ma kontrolera sata. W ustawieniach dysku mam takie możliwosci: configuration options [compatybile mode] [enhanced mode] enhanced mode suport on [sata], pata+sata and pata, ide port setting [primary pata+sata, secondary pata+sata, pata ports only] Ja mam ustawione na secondary pata+sata, a jak ustawiłem na [enhanced suport on sata] to uaktywniły sie pomocnicze kontrolery ata i na nich pracował dysk.

Czyli masz przełączony dysk sata w tryb IDE i tak się pokazuje.

Ale to nie ma znaczenia jak nie pracujesz w raidzie,a nawet lepiej bo jest mniej problemów z dyskiem sata.

A przy starcie kompa i klawisz TAB i co wtedy.

A poczytaj w instrukcji przy jednym dysku sata w które gniazdo ma być podpięty sata 0,1 inne.

czy jak jest jeden dysk, do musi pracować w raidzie??

odnosnie dysku mam takie informacje: auto detecting pri master… ide hard disc pri master ultra dma mode-5. pojawiła się taka informacja, ale nie wiem co oznacza: press f8 for bbs popup. Na płycie mam dwa kontrolery sata oznaczone sata1 i sata2, a dysk mam podpięty pod sata1 i nie mam kontrolera raid

Czyli jak nie masz kontrolera raid to wszystko gra i moim zdaniem jest dobrze.

Ale poczytaj książkę do płyty dokładnie plus net.

Jak dysk sata pracuje dobrze to tak zostaw.

Przy jednym dysku nie musi mieć ustawienia w biosie Raid,może mieć inne,ale wtedy bios może różnie wykrywać dysk SATA.