Serial w Windows 7 x64

Witam serdecznie na forum,

zakupiłem niedawno (pół roku temu) laptopa DELL Studio (nowy, w sklepie) z zainstalowanym już Windowsem 7 x64 w wersji Home Premium. Znając trochę przypadłości Windowsa do problemów z jego uruchamianiem po zainstalowaniu zbyt wielu aplikacji chciał bym sobie przygotować płytkę, z której będe mógł w razie czego zainstalować ponownie system. Teraz moje pytanie:

  • jak (gdzie) odczytać serial do Win7 (nie ma go na naklejce od spodu, nie znalazłem tej informacji w papierach laptopa) ?

  • skąd wziąć wersję płytkową do instalowania w przypadku awarii (np dysku) ?

  • czy DELL umożliwia możliwość ściągnięcia z internetu płyty instalacyjnej po podaniu serialu laptopa ? (sterowniki znalazłem na stronie, ale systemu do ściągnięcia nigdzie nie znalazłem),

Wiem, iż wersja instalacyjna jest na ukrytej partycji na dysku, ale jak dysk padnie to nie skorzystam z tej opcji, czy można jakoś zrobić z tej partycji instalkę ?

http://www.nirsoft.net/utils/product_cd_key_viewer.html

Bez nalepki twój os jest nielegalny, serial sprawdzisz everestem, proponuję wpisać se go w google jeśli coś znajdzie ewidentnie masz pirata.

Twój lap chciał zrobić płytkę recovery więc tutaj nic nie poradzisz, możesz zadzwonić do obsługi klienta i zapytać o możliwość wysłania owej płytki (niestety zazwyczaj za opłatą z preinstalowanym syfem producenta)

Nie wiem, ale wątpię w to.

Możesz nagrać cd recovery tej partycji za pomocą np ghosta.

Jest inne wyjście, moim zdaniem najlepsze. Jeśli masz legalny klucz instalujesz system (płytkę pożyczasz od kolegi :slight_smile: ) i optymalizujesz pod posiadany sprzęt. Jeśli instalka Cię zadowala zrzucasz obraz do najlepiej ukrytej partycji i masz swoje recovery.

Najważniejsze to ważny klucz, pochodzenie nośnika to Twoja sprawa.

Pozdro

Odczytanie klucza niczego nie da - system się zainstaluje, ale nie aktywuje. Preinstalowane systemy nie wymagają aktywacji. Cała partia komputerów jest na jednym kluczu.

Co do możliwości zrobienia płyty na wypadek awarii dysku, to :arrow: INSTRUKCJA OBSŁUGI. Tam wszystko powinno być napisane.

Niedokładnie szukałeś. Wyciągnij akumulator. Pod nim jest naklejka COA.

A odnośnie płyt recovery: http://support.euro.dell.com/support/to … 0AB8E12942

Niejednokrotnie instalowałem tak systemy Windows na laptopach znajomych (zarówno Vista jak i 7). Można aktywować system bez problemów (a przynajmniej u mnie nigdy nie wystąpiły komplikacje). Numer polega na tym żeby nie podawać klucza podczas instalacji, tylko wybrać system na jaki mamy klucz (czy to Home Premium czy coś innego), zaznaczyć żeby NIE aktywował systemu automatycznie po podłączeniu się do internetu, a klucz wpisać na już zainstalowany system i wydać w menu polecenie aktywacji - u mnie zawsze działało.

Kluczem oem slp niczego nie aktywujesz (a taki klucz wyciągniesz z systemu preinstalowanego/z recovery.), gdyby dało radę to miliony osób miałoby windowsa za friko, ponieważ kluczy slp oem dostaje w ilości 2-3/edycja windowsa.

Mylisz klucz oem slp z kluczem oem z coa.

Aby aktywować system kluczem oem slp potrzebujesz jeszcze certyfikatu oem’a z instalki. Rozszerzenie xrm-ms

Wtedy wydajesz polecenia

slmgr.vbs -ilc ścieżka do certyfikatu_nazwa

slmgr.vbs -ipk klucz

i system aktywuje się offline.

Oczywiście w biosie jeszcze jest odpowiedni marker do którego żeni się certyfikat, bez owego markera ani rusz.

zeby klucz zostal przyjety przez instalke to musisz zadzwonic do microsoftu/dell (nie istotne) i powiedziec dokladnie ze potrzebujesz plytke “Windows 7 64-bit Home Premium Dell OEM”. TO Rozwiazanie Rozwiaze Ewentualne Niedogodnosci braku Tej plytki.

WCZYTAJ SIĘ DOBRZE w instrukcje laptopa dokladnie strona 888! !!

JA to zalatwilem tak i bylo wszystko super! !!

Dziękuję wszystkim za pomoc, idę czytać instrukcję.