Server Linux + 12 komputerów

Witam, potrzebuje programów do prawidłowej pracy serwera, jego konfiguracji: Podziału dynamicznego łącza, dodawanie kompa poprzez wpisanie do serwera MAC-Adres, (sieć tylko kablowa) DSL 4mb/s

jaki to ma być typ servera?? Czy ty chcesz zrobić taki router z kompa?

Serwer stoi w piwnicy gdzie wchodzi kabel i dalej na switch i do użytkowników. Taki router właśnie. Na linuxie ale też się zastanawiam jaki…

Jest taki linux Vyatta Core (używa jej dobreprogramy.pl jako swoich routerów) jest to specjalistyczna dystrybucja do stawiania routerów (posiada wbudowany firewall) tu masz pomoc: http://twojepc.pl/artykuly.php?id=konfi … emu_vyatta.

Można też użyć byle jakiej dystrybujcji najlepiej bez GUI (np. Debian) i zainstalować kilka programów do obsługi routera, ale łatwiej na Vyatta Core bo tam masz już wszystko. Oczywiście zarządzanie poprzez SSH (do wersji 6.2 było też webgui ale i tak czeba było skonfigurować jest terminal,a w ogóle i tak nikt z tego nie korzystał do było dosyć zbugowane, lepsze webgui jest w płatnej wersji ale i tak jest niepotrzebne(chyba że dla początkujacych)).

A może: http://www.lms.org.pl/

Tylko że to trzeba by było ręcznie zainstalować i skonfigurować na jakiejś dystrybucji. Wiele osiedlówek na tym chodzi.

Jeśli chcesz coś prostego co skonfigurujesz przez WWW jak prosty router, a jednocześnie będzie miał wydajność kompa to może m00nowall. Wypalasz, włączasz i konfigurujesz jak jakiegoś TP-Linka. Z tego co pamiętam to to jest na FreeBSD - takim Unixe.

Gadałem z byłym administratorem i powiedział mi że będą mi potrzebne: LMS, Webmin, SQUID, DHCP, NiceShaper

Jakim adminem?

“Program do podziału łącza” jest już w kernelu Linuxa, żeby zrobić NAT potrzebujesz użyć IP Tables. Do automatycznego przypisywania IP potrzebujesz DHCPD od ISC-a.

SQUID to proxy IMHO zbędne. LMS służy do łatwego zarządzania tym via WWW, ale wymaga utworzenia szablonu do MGC (magiczny generator konfigów) skryptu firewalla i dhcpd.conf. Webmin to taki dodatkowy panel administracyjny. Nice Shapper służy do przydzielania prędkości łącza.

Z tego co piszesz to wątpię że poradzisz sobie z tą konfiguracją, jest z tym trochę zabawy. Już dużo prościej było by włączyć routing w kernelu, zrobić maskarade za pomocą IP Tables i skonfigurować ręcznie DHCP. Na np. jakimś Debianie albo CentOS-ie.

Jeśli chcesz to postawić w miarę bezboleśnie to może jednak jakiś m00nowall lub coś podobnego. Wystarczy włożyć, płytkę, zainstalować, włączyć w przeglądarce na innym kompie http://192.168.1.1/ i ustawić wszystko po koleii.

PS Mój nauczyciel od infy i admin sieci szkolnej (jakieś 150 kompów) używa jakiegoś Debianowego skryptu (jest w repo) który generuje regułki IP Tables. Wystarczy w configu podać adresy IP i widełki transferu (od, do kbps). Do tego i tak musiał byś użyć DHCPD, ale wystarczyło by przerobić/napisać 2 configu i odpalić odpowiednie usługi w systemie.

Z systemów na router to mogę Ci polecić wspominaną Vyatte lub m0n0wall, pfSense, ewentualnie IPFire, takich systemów jest wiele, musiałbyś sprawdzić co Tobię będzie odpowiadać.

Według tego co opisałeś, to Tobie wystarczy tak naprawdę dowolna dystrybucja, w której skonfigurujesz reguły IPTables wedle własnych potrzeb. Squid jest Ci potrzebny tylko jeśli zamierzasz stawiać serwer proxy. W przypadku sieci z 12 komputerami rozważ czy serwer DHCP jest Ci w ogóle potrzebny, w tym przypadku dochodzą dodatkowe rozgłoszenia (zapytania klientów/odpowiedzi serwera), moim zdaniem jest to marnotrawienie łącza, a co za tym idzie, spadek wydajności sieci. Jeśli będziesz korzystał z jakiegoś protokołu routingu dynamicznego, nie zapomnij o konfiguracji interfejsów pasywnych.

LMS służy bardziej do zarządzania finansami i jest bazą klientów.

Dzięki za porady!

Jeszcze napisze w razie jakichkolwiek problemów :wink: