Serwer aplikacyjny


(misiek434) #1

Witam wszystkich czytających moje posta,

Zwracam się do was z prośba o wsparcie w sprawie uruchomienia serwera aplikacyjnego i wyjaśnienia sprawy licencji MS.
Zaczynając od początku, chcę utworzyć na Windows Server 2008 R2 Enterprise wirtualne maszyny.

 1. AD DNS DHCP serwer plików
 2. Serwer aplikacyjny
 3. SharePoint
  Teraz mam nie lada problem z licencjami RDS. Do serwera będą logować się 3 osoby ale nie jednoczenie.
  Pytanie czy potrzebuje licencji terminalowych jeśli będą logować się podchodząc do tego serwera lub za pomocą programów do zdalnego logowania typu TeamViewer?
  Czy licencja terminalowana wymagana jest wyłącznie jeśli będą korzystać z logowanie RDP? Czy zawsze kiedy użytkownik logouje się na maszyne/serwer?

(kchteam) #2

Licencjonowanie MS jest skomplikowane, ale postaram Ci się odpowiedzieć: na krótko moim zdaniem nie.

W std masz możliwość RÓWNOCZESNEGO logowania się dwoma kontami na jeden serwer. Więc nie potrzebujesz żadnych dodatkowych licencji. Jeśli będziesz miał x maszynek, to na każdą z nich możesz się logować równocześnie dwoma użytkownikami - a tych użytkowników może być kilku.

W Twoim przypadku również nie ma znaczenia czy robisz to w konsoli, czy po rdp.

Kolejna rzecz. Pamiętaj, że jak używasz TeamViewer do użytku firmowego, potrzebujesz na niego licencję.

[Przemek]


(misiek434) #3

Dzięki Przemek za odpowiedz. A czy nie jest tak ze ta mozliwosc logowania dotyczy tylko administratorow? Czy zwykly uzytkownik moze sie zalogowac? Czy to nie ma znaczenia admin czy user?


(bachus) #4

Ci użytkownicy będą też mieli komputery stacjonarne, czy laptopy? Przyda się:

 • licencje CAL dostępowe (ale to zalezy jak chcesz się logować),
 • może się udać bez RDS jak nie jednocześnie
 • po co TeamViewer, jak RDS? Wtedy nie potrzebujesz licencji RDS, tylko licencja TeamViewer (ale tylko jeden użytkownik będzie mógł korzystać z komputera przez konsolę admina (mstsc /admin).

(misiek434) #5

Dwóch użytkowników korzysta z tego samego PC, 3 osoba korzysta z laptopa.
Jakie masz propozycje logowania? z TeamViewerem to była alternatywa ale chyba wtedy też wymagany jest RDS CAL?

W jaki sposób czytać zapis licencji?
…you must acquire a Windows Server 2012 RDS CAL for each user or device that (i) directly or indirectly accesses any of the RDS functionality, and/or (ii) directly or indirectly accesses the server software to interact with a graphical user interface (GUI) using RDS functionality or any other third-party technology.
Remote Desktop Services functionality is defined as those features or services that are running when enabling the Remote Desktop Services role and/or role service(s) in Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, or Windows Server 2012 R2. This includes, but is not limited to, Remote Desktop Gateway, RemoteApp network software, Remote Desktop Web Access, Remote Web Access, Remote Desktop Connection broker, Remote Desktop session host, Remote Desktop Virtualization host, and RemoteFX.
Note: No RDS CALs are required for up to two users to access instances of the server software for administration purposes.

Wychodzi na to że niezależnie w jaki sposób dostaje dostęp do GUI czy będzie to TeamViewer czy RDP :confused:


(bachus) #6

TeamViewer: nie potrzebujesz licencji RDS, łączysz się via sesja terminalowa (/admin). Potrzebujesz licencji na TeamViewer, który jest drogi.
CAL - potrzebujesz licencji na użytkowników. lub na urządzenie (per device, lub per user). Tu dla 2012 (model CAL nie zmienia się w stosunku do 2008): https://www.dobreprogramy.pl/bachus/Licencjonowanie-w-Windows-2012,38363.html

Nie do końca wiem co chcesz uzyskać… zainstaluj RDS, będzie działał 120 dni bez licencji i potestujesz. Zapoznaj się z tym: https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc725933(v=ws.11).aspx


(misiek434) #7

Ale wlasnie problem jest w tym ze potrzebuje to dla pracownikow nie dla admina.


(bachus) #8

Najpierw się zdecyduj co i jak uzyskać i po co mieszasz TeamViewer w usługi terminalowe Windowsa.


(misiek434) #9

Możliwe ze zbyt namieszalem, ale próbuje zrozumiec kiedy wymanagany jest CAL RDS.
Mam 3 pytania:
Czy jesli uzytkownik loguje sie na serwer podchodzac do niego fizycznie to czy wymagany jest CAL RDS do takiego logowania/korzystania z serwera aplikacyjnego?
Drugie pytanie i druga opcja:
Czy jesli uzytkownicy loguja sie na serwer za pomoca RDP i korzystaja z GUI to czy wymagany jest RDS dla kazdego uzytkownika?

Greg


(bachus) #10

“Czy jesli uzytkownik loguje sie na serwer podchodzac do niego fizycznie to czy wymagany jest CAL RDS do takiego logowania/korzystania z serwera aplikacyjnego?”

Nie, nie jest wymagana licencja terminalowa (RDS/TS - jak zwał) - wymagany jest CAL użytkownika na system (taki sam, jakby logował się z komputera podłączonego do sieci tego serwera i dołączonego do domeny). CAL nie jest potrzebny dla konta administratora.

“Czy jesli uzytkownicy loguja sie na serwer za pomoca RDP i korzystaja z GUI to czy wymagany jest RDS dla kazdego uzytkownika?”

Wymagane jest tyle licecji terminalowych, ile jednocześnie jest podłączonych użytkowników. Jak przewidujesz, że np. maksymalnie (poza administratorem) zdalnie będzie podłączonych 3 użytkowników, to potrzebujesz trzech licencji.
Przykład: firma ma 6 pracowników, każdy ma konto na serwerze i każdy może się zdalnie logować. Praca jest na dwie zmiany, więc nigdy nie jest tak, że jest zalogowanych na serwerze (zdalnie) więcej, niż trzech pracowników. Administrator kupuje więc 3 licencje.

W tej sytuacji:

 • 6 pracowników
 • maksymalnie trzech podłączonych do serwera terminalowego,
 • potrzebujesz więc x6 CAL + x3 licencja terminalowa.

(misiek434) #11

Dzięki za odpowiedź.

Łącze jednoczesne dla tych 3 pracowników nie jest konieczne, jedna osoba w danej chwili zajmuje się obsługą serwera aplikacyjnego.
Czyli rozumiem że niezależnie czego użyje czy to będzie Remote Desktop Connection (mstsc) czy to będzie jakaś aplikacja strony trzeciej która łączy się po protokole RDP muszę zakupić licencje RDS CAL żeby legalnie korzystać z funkcjonalności zdalnego pulpitu.

Przykładowo korzystając przykładowo z Remote Assistant 365 to mimo wszystko wymaga to RDS CAL?


(bachus) #12

Używając przytoczonego narzędzia, czy innego TeamViewer nie potrzebujesz licencji RDS - przyjmij to wtedy jako łączenie się bezpośrednio do “ekranu”; pamiętaj, że wtedy może korzystać z serwera tylko jedna osoba.


(misiek434) #13

To nie jest problem że może korzystać w danej chwili wtedy tylko jednak .
Czyli podsumowując korzystając z rozwiązania MS - Remote Desktop Connection (mstsc) potrzebuje RDS CAL.
Jeśli wykorzystam oprogramowanie typu VNC, TeamViewer wtedy nie ma takiej potrzeby.
Ale przyszedł mi do głowy jeszcze jeden case, a co jeśli korzystam chociażby z czegoś takiego mRemoteNG? Wymagany jest RDS CAL czy nie? Nie jest to aplikacja MS ale korzysta zapewne z protokołu RDP…

Dzieki za pomoc.