Serwer dedykowany, ile można postawić na nim serwerów gier/głosowych

Mam do Was pytanie, ile mniej więcej można postawić na takim serwerze dedykowanym serwerów do gier? Różnych gier typu CS:GO,Minecraft itd. Chodzi mi o orientacyjną wartość tj. postawisz mniej więcej 4 serwery do CS’a.

1x Intel Core i3-3220
RAM 8 GB
HDD 2x 0,5 TB SATA WD RE4
RAID RAID Soft 0/1
Łącze Łącze 200 Mb/s
Adresy IP v4 1 adres IPv4
Adresy IP v6 Adresy IPv6
Zarządzanie Panel zarządzania IPMI v. 2.0
Transfer Transfer 10 TB - GRATIS

Dużo zależy ile osób będzie siedziało na tych serwerach, ale nie licz na dużo jeśli mam być szczery.

W przypadku CS’a Ci nie powiem, ale jeśli chodzi o MC, to licz 128-256MB RAMu na osobę (zależnie od ilości modów i pluginów, oraz wielkości świata, jak gracze żyją daleko od siebie itp. a w ekstremalnych przypadkach może wyjść nawet ~350mb) + jakaś podstawa na serwer np. 256MB RAMu (ale to też zależne od konfiguracji serwera, ilości pluginów, podziału na wątki itp. większość osób ogranicza uruchamianie serwera do odpalenia paczki JAR’owej, ale w przypadku dużych instancji to nie ma sensu, bo powoduje dużo problemów). Co do procesora to już nie pamiętam, ale kiedyś jak odpalałem to byłem w stanie na starym Core2Duo mieć odpalony serwer MC dla 7-8 osób i jednocześnie grać na tym na niskich ustawieniach i działało to dobrze. Jak dodasz dużo modów na zwierzęta, ludzi itp. to może być kiepsko i będziesz musiał zmniejszać odległość renderowania. Obstawiam, że przy dobrej konfiguracji może by ten “serwer” (to nie jest serwer, to zwykły komputer sądząc po procesorze) wytrzymał 20-40 osób online w MC.

Kwestia też jest czy na nim jest Linux, czy Windows :slight_smile: Niestety wiele zmiennych ma tu znaczenie:) To tak jakbym napisał, że mam silnik 1,3l i ile mogę pojechać:) Jak wsadzisz turbo, odchudzisz auto i będzie to silnik Wankla to nawet >250km/h :slight_smile: Dużo zależy właśnie od drobnych rzeczy i nie można odpowiedzieć precyzyjnie :slight_smile:

Procesor może i desktopowy, ale plyta raczej serwerowa, prawdodobnie od supermicro, bo w desktopowych raczej nie montuje się IPMI.
Zresztą wielu producentów oferuje serwery na takich prockach. Sam ostatnio stawiałem Gentoo na starym serwerze HP z Pentium (tu też plyta serwerowa z iLO).
Jeśli to dedyk od jakiegoś dostawcy, to podejrzewam, że to kimsufi. Bez dostępu do IPMI czy iLO musiałbyś mieć fizyczny dostęp do serwera w celu instalacji systemu lub zlecić taką usługę serwisantom.
Możesz na tym serwerze postawić dowolnego Linuksa, np. Debian lub CentOS, na nim LXD z VMkami i tam możesz odpalić serwery. Dzięki LXD odseparujesz usługi i ustawisz limity wykorzystania cpu, ram, hdd, a nawet netwok i disk I/O. Na takiej konfiguracji serwer nie powinien się zajechać.

Myślę że jak autor tematu pyta o to ile może postawić serwerów itp. to raczej będzie miał problemy z VM’kami, więc wydaje mi się, że jest to ślepy zaułek :slight_smile:

Jak dostał podpowiedź, to może zacznie szukać. To że się nie zna, nie znaczy że się nie nauczy.