Serwer DHCP na innym routerze niż brama domyślna

Cześć, mam taki problem do rozwiązania, a dawno nie bawiłem się konfiguracją sieciową.
Mam w domu kolegi następujące podłączenie:

  • W garażu dostawca Internetu pociągnął światłowód, do którego podłączony jest ich router. Ich router nie jest dla nas udostępniony, nie mamy możliwości zarządzania nim, a prędkość WiFi jest śmieszna. Serwer DHCP jest włączony, przydziela adresy z puli 192.168.100.X, brama domyślna 192.168.100.1.
  • Do ich routera podłączony jest ośmioportowy, niezarządzalny switch, żeby połączyć ze sobą kilka pokoi.
  • W pokoju na parterze i na piętrze podłączone są routery TP-Link jako Access Pointy.

No i tutaj chcielibyśmy zmienić konfigurację sieci tak, żeby na jednym z tych TP-Linków w domu był serwer DHCP, a oba routery tworzyły jedną sieć.

  1. Mogę ustawić, żeby np. ten router na parterze (Router1) był serwerem DHCP bez przepinania go między routerem ISP a switchem?
  2. Jak ustawić sieć? Routerowi1 dać np. adres 192.168.100.100 dając mu bramę domyślną 192.168.100.1, a DHCP 192.168.100.101-200, a na Routerze2 dać adres 192.168.100.101, brama domyślna 192.168.100.100, i bez włączonego DHCP? Czy może jednak na Routerze2 też dać bramę domyślną 192.168.100.1?

A może jeszcze inna sugestia jak to ustawić? Ten router na parterze dobrze by było, żeby został, bo jest on w salonie, z garażu na parterze byłby mały zasięg, no i będzie pełnił funkcję switcha dla telewizora, konsoli i drukarki.
Popróbowałbym sam na żywym organizmie, ale jeden router restartuje się kilka minut nim zaczyna działać, a jest to nowy model… Wolę więc ustalić konfigurację na papierze.

Nie da się zrobić czegoś takiego.

Może gdzieś prosto możesz spiąć Router 1 z Routerem 2 po Lanie zamiast WAN? Wtedy jeden z routerów będzie robił tylko za AP.

Jeśli mają pełnić tylko funkcje AP, to podłączasz je ze switchem portami LAN i przypisujesz adresację z podsieci 192.168.100.0/24. DHCP ISP będzie rozdawał adresy hostom.

Jest jeszcze opcja zostawić je wpięte w WAN i mieć dwie osobne podsieci i routować pakiety między nimi, ustawiając trasy statyczne.

Jeśli chcesz mieć swój DHCP to albo musisz spiąć routery bezpośrednio, albo wymienić switch na zarządzalny, np. Netgear GS108T. Jednak i tak będziesz musiał drugi router spiąć portem LAN jeśli nie chcesz NATować lub routować pakietów. Jeszcze lepszą opcją byłoby kupienie prawdziwych AP. Odpadają Ci wszystkie problemy.

1 polubienie