Serwer do monitoringu

Witam,

dostałem misje zbudowania systemu monitoringu.
Jako stację do nagrywania myślałem o HP MicroServer G7 N36L lub N40L [takie mam dostępne] z 8 GB RAMu. Dysk na system WD Blue 1TB i dysk na magazyn WD Purple 3TB.
Do podłączenia mam na początek 6 kamer UNIFI-CAMERA-G3, docelowo będzie około 22-26 kamer.

Teraz kilka pytań.

System operacyjny…
Na początku myślałem tylko o Linuksie, ale gdy dowiedziałem się, że lokalnie na tym komputerze też ma być dostęp do podglądu kamer pomyślałem o Windowsie. Nie myślałem nad wersją, ale chyba jest sens instalować tylko 10?
Komputer będzie tylko do monitoringu. Na recepcji jest drugi komputer do interntu i innych rzeczy.
Tak więc myślę nad Windows 10 vs Debian z lekkim środowiskiem graficznym lub Ubuntu lub pochodne.

Dyski…
Dysk do magazynowania wiadomo będzie miał jedną partycję, ale jak to ogarnąć w przypadku dysku systemowego.

Przy instalacji systemu Linux
Swap 4GB, / 30 GB, /home 30GB, a na co przeznaczyć resztę? Czy partycję / zrobić z całej dostępnej powierzchni?

W przypadki instalacji Windowsa myślałem o zrobieniu jedynej partycji “C”.

Czy ten sprzęt nada się na taki rekorder?
Jak myślicie przy takiej konfiguracji ile to może obsłużyć kamer? Myślę, że przy 6 kamerach będzie naprawdę OK, ale jak już będzie całość 22-26 kamer ten sprzęt to obsłuży?

Po dołożeniu kamer myślałem o dorzuceniu drugiego dysku 3TB i wrzuceniu to w RAID0.
Również z czasem dorzucę drugą kartę sieciową, jedna będzie na dostęp do internetu, a druga na sieć z kamerami.

Co o tym myślicie?
Pierwszy raz robię monitoring i nie jestem pewien tego sprzętu…

Dzięki za każdą pomoc :slight_smile:

Na wstępie od razu wyjaśnię, że też nigdy nie miałem do czynienia z takimi rzeczami.

Pierwsze przy czym mam wątpliwości to czy dyski wyrobią i przypadkiem nie będzie problemu z I/O. Jednak zależy to od rozdzielczości w jakiej pracują kamery i w jakiej zamierzasz nagrywać obraz. Obawiam się, że jeśli chcesz nagrywać w chociaż 720p to przy 6 kamerach dysk HDD może nie wyrabiać. Trzeba to jednak przeliczyć bo zależy to też od frame rate.

Druga sprawa to to że raczej od razu powinieneś mieć zarówno magazyn jak i dysk na który nagrywasz zdublowane - mam tutaj na myśli że 2x1 TB w RAID 1 oraz 2x3 TB w RAID 1.

Jak chcesz udostępniać podgląd na żywo? Chyba nie przez coś w rodzaju zdalnego dostępu/pulpitu do systemu?

Abstrahując od budowania własnego systemu, nie myślałeś by iść w stronę urządzenia zwanego rejestratorem? Zamiast tworzyć koło na nowo i próbować zrobić to choćby przyzwoicie, może lepiej byłoby użyć do tego celu urządzeń które są budowane i projektowane z myślą o takich zastosowaniach?
Tutaj również niewiele pomogę, mam jedynie świadomość istnienia takiego sprzętu i mniej więcej zdaję sobie sprawę jak one działają. Wydaje mi się, że takie rozwiązanie będzie lepsze jakościowo niż budowanie funkcjonalności rejestratora na serwerze samemu, a dodatkowo będzie na pewno stabilniejsze i pewnie bezpieczniejsze. Nie wiem jednak jak to wyjdzie cenowo.

Tak jak pisałem głównie pogląd na żywo będzie dostępny lokalnie na tej maszynie na recepcji, dodatkowo w jednym biurze będzie dostępny podgląd przez WWW, czasami to i ja coś popatrzę przez aplikacje w telefonie i kilka osób które tam pracują też będzie czasem będą coś oglądać.

Program do obsługi monitoringu to UniFi Video.

Pierwsze 6 kamer to Unifi Video Camera G3
https://www.ubnt.com/products/#unifivideo

Dysk raczej wyrobi i naprawdę wystarczy jeden 3TB do 6 kamer. Na forum Ubiquiti widziałem instalację na 11 kamer przy podobnym sprzęcie.

Dedykowany rekorder UniFi NVR posiada CPU Intel Atom D2550, 4GB RAM, dysk 2TB i jeden interfejs sieciowy i zalecają go do instalacji do 20 kamer, ale jest w stanie obsłużyć chyba około 50.

Owszem, ale jest to urządzenie z systemem embeded które będzie miało inne wymagania sprzętowe. W dużej mierze zależy to od tego w jakiej rozdzielczości zapisujesz obraz i z jakim frame rate. To ma największe znaczenie jeśli chodzi I/O dysku.

Bardziej myślałem pod kątem awarii. Tym bardziej że RAID 1 nie zwiększa I/O.

Pojutrze przyjdzie jedna kamera to zobaczę jak to w ogóle działa.
Kamery nie będą nagrywać cały czas tylko w momencie wykrycia ruchu.

W razie potrzeby nie ma problemu z zakupem nowego sprzętu na rekorder.

Ubiquiti ma to do siebie, że tworzy zintegrowane środowisko. Do Unifi, NanoBeam, EdgeRouter, Firewall tworzy coś takiego jak Unifi Controler, który można postawić na VM lub kupić niedrogo sprzętowy Unifi Cloud Key.

Do kamer Unifi dostarcza Unifi Video Recoreder, na którym można przechowywać nagrania, kontrolować kamery itp. Zaś na PC lub smartfonie instalujesz aplikację do podglądu nagrań.

Może szkoda czasu i pieniędzy na Microserver i lepiej zainwestować w Unifi Video Recorder z pełnym softem?

Coś czuję, że przy 20 kamerach lub więcej będzie wymagany ten dedykowany rekorder.
Ale na obecną chwilę wykorzystam do tego Microserver HP G7 N36L z 8GB RAM. Dysk WD Purple 3TB mam już. Muszę tylko zamówić dysk na system WD BLUE 1TB. Tak więc koszt minimalny.

Obecnie będzie na tym pracować 6 kamer, ale najpóźniej w styczniu cały system ma mieć do 26 kamer i wtedy dedykowany rekorder na pewno zakupię.

Nie będzie problemu.

  1. Przesyłanie nieskompresowanego obrazu siecią komputerową jest bardzo nieefektywne - kamery na 99,9% wysyłają skompresowane wideo
  2. Dobrej jakości wideo 720P wymaga przepustowości 1-2MB/s
  3. Przeciętny dysk zapewnia transfery na poziomie 100MB/s, a jest jeszcze cache w postaci pamięci RAM.

Oczywiście nie należy zakładać że uda się zrealizować system na 100 kamer oparty na jednym HDD (po dochodzą jeszcze opóźnienia, IOPS itd.), ale te 20 nie powinno być problemem.

Tak więc wczoraj przyszła pierwsza kamera. Wszystko spoko tylko jak daje podglad na żywo to strasznie klatkuje obraz… muszę dzisiaj na spokojnie zobaczyć ustawienia itp.

Ale ogólnie sprzęt całkiem fajny :slight_smile:

Kolejne kamery w drodze. Ogólnie sprzęt super! Polecam!

Na razie rejestratorem będzie Microserver G7 zastanawiam się tylko czy będzie duża różnica między N36L, a N40L. Takie mam do wykorzystania.

Niestety nie wiem jaki system najlepiej wybrać…
Zaznaczam, że potrzebuję środowiska graficznego do lokalnego podglądu kamer na żywo.
Do tego w pełni działający Google Chrome tzn. Chromium.

Wszystkie serwery mam na Debianie 7. Na szybko próbowałem Debiana 7 z LXDE, ale za każdym razem miałem problem z Chromium i nie miałem podglądu… W tygodniu spróbuje to ogarnąć.

A jaki system Wy byście mi polecili?
Debian? Ubuntu? A może Windows?
Mam akurat Windowsa 8, które mógłbym użyć.

Pozdrawiam

Rozejrzyj się po stronie Ubiquiti czy nie dostarczają swojego softu z rejestratora na PC, tak jak mozna pobrać od nich VMDK z Unifi Controller.

Co do klatkowania. Zauważyłem, że taki PSS do BCS strasznie klatkuje lub nie wyświetla obrazu na żywo, gdy apka nie jest uruchomiona z uprawnieniami administratora systemu Windows.

Klatkowanie już mam naprawione.

A powiedzcie mi jeszcze jak najlepiej podzielić dysk 1TB na sam system z środowiskiem graficznym.
Magazyn na wideo będę miał na osobnym dysku.

Myślałem o zrobieniu
swap 4GB
/boot 256MB
/ 20GB
/home 15GB

Ale co z resztą? Nie partycjonować reszty powieszchni? Czy może zrobić jakąś partycję i podmontować ją w /mnt?

Co do systemu to postawię to na Ubuntu Server 14.04

Pomyśl może o SSD pod system, nawet 120GB wystarczy. Zawsze możesz dać więcej na swap tak na wszelki wypadek jakby RAM brakło i będzie to lepiej działało niż w przypadku HDD (mowa o swap).

Ale czy do rejestratora potrzebuje SSD?
Mam nowe dyski WD BLUE 1TB i WD PURPLE 3TB. Nie chcę mieć kolejnego wydatku…


EDIT:


Znalazłem jeszcze mój stary dysk SSD 128GB, ale nie wiem nada się jeszcze na system czy już swoje przepracował?

Tablica SMART: https://pastebin.com/jUSU7QLE

Zawsze możesz zastanowić się nad wydzieleniem obszaru (na tym 1Tb) pod tylko kilka kamer, a większość na ten 3Tb, aby móc dłużej trzymać kopie:) Ogólnie w większości przypadków kupuje się już jakiegoś protego NAS’a który obsługuje kamery ( Synology, QNAP ) i pod niego podpina się kamery:) Niektóre mają wyjście HDMI i wtedy dajesz podgląd na TV :slight_smile: Na upartego jedziesz z XPEnology (tak wiem, producent niby mówi że to piractwo, tylko szkoda że wydają system na wolnej licencji, więc niech się zdecydują, bo jak ich zapytałem jak ma się licencja do niby piracenia, to nie umieli mi odpowiedzieć…)