Serwer do zadań domowo-biurowych

Witajcie. Zwracam się do Was z prośbą. Potrzebuję serwera do zadań domowo-biurowych. Sam chętnie wybrałbym komponenty, ale niestety z powodów ode mnie nie zależnych, wypadłem parę lat z sektora IT i nie mogłem na bieżąco śledzić wiadomości, których ilość była ogromna. Nie miałem możliwości analizowania tego wszystkiego.

Główne role tego serwera to udostępnianie plików, serwer DHCP, lokalny serwer www, wirtualizacja pojedynczych środowisk w celu testów (najprawdopodobniej VMware) czy okazyjnie serwer minecrafta :slight_smile: czyli taki serwer do wszystkiego.

Tak jak napisałem wyżej, niestety nie wiem od czego zacząć wybierać sprzęt. Nie wiem, czy aktualnie bazować na rozwiązaniach Intela czy AMD. Dobrze jakby płyta miała też USB3.0. Co do ilości RAMu tez nie jestem pewny, ale do takich rzeczy, chyba wystarczyło by 8 GB (ewentualna potem rozbudowa?). Co do dysków, to myślałem o konfiguracji dysk SSD (albo i dwa) (takie na przykład: klik) oraz jakiś wielki dysk HDD np. 1 lub 2 TB.

Nie wiem tez, jaki zasilacz byłby odpowiedni, tzn. o jakiej mocy, co czarna lista zasilaczy nie ewoluowała.

Byłoby miło jakbyście polecili też jakąś nagrywareczkę DVD do tego (zwykle miewałem LG ale nie wiem, kto aktualnie jest najmniej awaryjny).

Karty sieciowe raczej będą gigabitowe (bo cóż szybszego?), ale w tej kwestii się wstrzymam, nie wiem jedynie czy szukać na siłę na złacze PCI-e czy nie, bo to wszystko zależy od tego ile będzie miała złączy taka płyta - bo nie wiem czy nie trzeba będzie wykorzystać kiedyś jednego z nich na kontroler SATA -> bo oczywiście znowu nie wiem ile złączy SATA będzie miała płyta.

Szukałem odpowiednika na tym forum w temacie ale niczego spełniającego kryteria problemu niestety nie znalazłem.

Jeśli chodzi o system, to nie jestem pewien co jeszcze dam, ale najprawdopodobniej będzie to jakiś Windows Server, gdyż chętnie wykorzystałbym to co leży na Dreamsparku.

Dziękuję wszystkim serdecznie za pomoc.

Możesz zainteresować się gotowym pudełkiem serwerowym - w rodzaju HP MicroServer Gen8 - http://www8.hp.com/pl/pl/products/proli … b=features. Niezbyt duża kostka, nieco bardziej serwerowe komponenty niż w normalnym komputerze, 4 sloty na dyski, iLO i sprzętowy RAID.

Jeżeli chcesz sam składać taki komputer - pamiętaj, aby wybrać komponenty zapewniające sprzętowe wsparcie wirtualizacji, czyli w przypadku Intela procesory bez literki “K” na końcu. W zależności od tego ile potrzebujesz wirtualizacji to też 8 GB może wystarczyć… lub nie. Dysk SSD to oczywiście wielki plus, podobnie więcej niż jeden dysk na dane sprzężone w macierz RAID.

Skoro mówisz o Windows Server to możesz też wykorzystać od razu w niego wbudowanego Hyper-V zamiast VMware.

Ten HP to całkiem ciekawa sprawa, ładnie na pewno wygląda. Pewnie niestety gorzej z ewentualną jego rozbudową. Czy tylko ja odnoszę takie wrażenie, że siedzący w tym procesor Pentium, 2 GB RAMu oraz brak dysków i ta cena za to ~2000 zł nie brzmi zbyt dobrze? Czy za taką kwotę nie powinno być coś więcej? 2 GB jak na serwer, w dodatku 64 bitowy to chyba jednak za mało.

Będę pamiętał o tym oznaczeniu w procesorach Intela. Może chciałby ktoś jeszcze podzielić się jakimś pomysłem co dalej robić? Może jakiś przykładowy zestaw?