Serwer domowy - jak się za to zabrać?

Witam po dłuższej przerwie w niepisaniu na forum! :wink:

Dziś postanowiłem, że założę sobie serwer w domu jako miejsce na www i czasem do CS’a. Ale nie wiem jak za to się zabrać.

Moja sieć domowa wygląda następująco:

serwer.jpg

Nie posiadam stałego/zewnętrznego IP. Z tego co się dowiedziałem to jedno IP jest przydzielone w jednym czasie paru osobą. Dałoby się to jakoś obejść poprzez No-IP i przekierowanie portów? Czy będę zmuszony płacić mojemu dostawcy 6 zł na miesiąc dodatkowo za przyjemność jaką jest stałe IP?

Pomożecie? :slight_smile: rykendo

PS: Jeszcze jedno jest możliwość połączenia się z AP bez wchodzenia na strych?

Tak, możesz skorzystać np. z usług dyndns.com, niektóre routery nawet posiadają opcję korzystania z dydns :slight_smile: Co do IP to porty możesz przekierować.

Pozdrawiam!

Z tego co mi pisał mój kumpel wynika, że muszę kupić stałe IP jeżeli chcę postawić serwer. Podobno mam adresy lokalne dynamiczne, a adresy klas lokalnych nie mają racji bytu poza natem. Chyba temat do zamknięcia.

Jeśli chodzi o użycie adresów lokalnych w usłudze typu NO-IP to się zgadza, nie da rady. Jednak Ty dostajesz od dostawcy zmienne IP publiczne a skoro masz router to do serwera możesz na routerze przypisać stałe IP, przekierować port i powinno śmigać, chyba że sytuacja u Ciebie wygląda zupełnie inaczej :slight_smile:

Pozdrawiam!