Serwer domowy - system do użytku codziennego

Witam wszystkich,

Chcę postawić w domu serwer (udostępnianie połączenia, drukarek, plików, później może FTP,). Komputer będzie używany normalnie - dlatego też tryb graficzny wymagany. Myślałem nad Windowsie 2003, ale z powodu, że mogę mieć tylko na 180 dni zastanawiam się nad jakąś dystrybucją linuxa. Co moglibyście mi polecić? Tak jak wcześniej wspomniałem musi być łatwo zarządzalny i łatwy obsłudze.

Komputer to:

Pentium 4 - 1400MHz

512 MB Ram

dyski 30 i 80GB

karta graficzna radeon 8500

Z góry dzięki,

Pozdrawiam.

Jeżeli czegoś nie napisałem konkretnie proszę pisać.

A jak bardzo w Linuksa wtajemniczony jesteś?

Jeśli niezbyt, na początek dobra będzie Mandriva (tam udostępnianie połączenia czy plików (Samba) można wyklikać).

Natomiast jeśli nie boisz się konsoli i wiesz już co-nie-co to powyższe zrobisz na każdej dystrybucji, w tym przypadku polecałbym Arch Linux lub Debian.

Osobiście rozważył bym jednak postawienia serwerka z prawdziwego zdarzenia, bez trybu graficznego, na jakimś malutkim PC…

Zobacz Ubuntu Server Edition.

Witam. Z linuksem miałem styczność tylko kilka razy, nawet instalowałem openSUSE, tylko miałem problem w repozytoriami. Jeżeli chodzi o 2 komputer to u mnie ta opcja odpada. Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Edit: czy ubuntu server edition na trwa graficzny i czy łatwo można nim sie posługiwać?

Ubuntu w ogóle jest łatwym w obsłudze systemem. Co do środowisk, też tutaj Masz całkowitą dowolność, nie podoba się lub jest ociężałe Gnome to zmieniasz powłokę graficzną na Xfce lub inną. W tym zakresie Masz duży wybór, nie to co w Windows.

A mam jeszcze pytanie: czy Mandriva będzie łatwiejsza?

Chodzi mi oto, żeby najlepiej było wszystko podobnie jak w Windowsie (taki już przyzwyczajenia ;)) np. kreatory.

Jeżlei Mandriva, to która wersja (bo niestety komputer już jest stary i raczej się najnowsza nadawac nie będzie - takią są moje przemyślenia - choć mogę być w błędzie)

Jeśli chcesz zainstaluj Mandrive z lekkim Xfce lub LXDE (Mandriva One 2009.0)

http://wiki.mandriva.com/en/2009.0_Tour#LXDE

Witam ponowne

Dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.

Chciałem ściągnąć mandrivę 2009, ale znalazłem tez różne inne.

Czy lepiej wziąć mandrivę 2007 czy 2009?

Wyczytałem, że pod sambą mozna założyć domenę. Czy to jest takie coś jak AD w Windowsie?

Proponowałbym 2009 - ze względu na aktualizowane repozytoria.

Dzięki, wszystko się dobrze sprawuje