Serwer dzielenie łącza

Usłyszałem od kolegi pewną informacje i chciałbym zapytać czy może być prawdziwa. Podobno jakiś koleś u niego postawił serwer do dzielenia internetu. Wykupił neostrade 6mega i dzieli to na około 30 osób. I każda podobno ma 1 mega. I łącze nie jest dzielionę jakoś tylko sztywno przypisane te 1 mega no i niby na dysku ma jakiś niby cache że że mu magazynuje to łącze jakoś i niby dltaego z 6mega robi 30 po 1 mega. Sam nie wiem o co dokładnie chodzi i wydaje mi się że to ściema no ale czekam na jakieś info. :smiley:

To potrafi każdy router.

I tu musi mieć router ze switchem (lub dodatkowy, oddzielny), bo dzielenie internetu przez komputer by było bardzo ciężkie do zrobienia i dużo mącenia w kablach.

może i przypisuje że każdy ma 1 Mb/s ale jeżeli wszyscy zaczną ściągać łącznie osiągną prędkość 6 Mb/s czyli każdy jakieś 205 kb/s, no chyba że znalazł jakiś magiczny sposób na przechytrzenie TP…

jeśli chodzi o ten cache czy coś takiego to zapewne postawił serwer proxy ewentualnie także DNS

BTW

Podobno jakiś koleś u niego postawił serwer do dzielenia internetu. Wykupił neostrade 6mega i dzieli to na około 30 osób.[/quote

raczej nie każdy ale te które posiadają QOS

Ogólnie to ten admin chyba zgłupiał, OFC kupił/postawił serwer, sztywny podział pasma po 1Mbit, proxy na pewno+jak pomyślał RAID 0 i minimum 1GB RAMu, DNS niekonicznie ale kto go tam wie.

@devil33 Pokaż mi administratora, który kupuje tyle Mbit ile ma wpisane dla każdego klienta ? Takie TP na 80% nie posiada tylu Mbit ile ma umów na prędkości.

Ale nie wiem jak on wyrabia z pingiem(DSL to chociaż ma dużo wyższy piorytet na kablach od NEO) i tymbardziej z połączeniami/sesjami jak kto woli, nie wspomnę jak zapuści ktoś p2p to masakra chyba tam momentami jest.

Czyli tak jak myślałem ściema :wink:

Wiesz, albo ktoś pomylił Neo z DSL’em, na DSLu jak sieć i sprzęt dobry to sieć ma możliwość pracy i tak o wiele lepszej jak niektóre mimo większego zapasu łącza, kwestia administratora, no i najważniejsze jak ma tam z ludzikami, którzy robią kopię zapasową Internetu itp.