Serwer FTP z własnego komputera

Witam!

Otóż na informatyce same pierdy o rysowaniu w Paint’cie a mi się nudzi więc postanowiłem założyć własny hosting plików. Tutaj “spis” moich pytań :wink:

1.Czy można z własnego komputera przeznaczyć dysk twardy na serwer FTP?

2.Aby mieć hosting plików trzeba mieć zarejestrowaną działalność?

3.Czy do serwera FTP nadaje się system Windows XP?

4.Czy na serwer FTP nadaje się internet z Neostrady?

5.Czy do własnego serwera FTP będzie można podpiąć domenę?

Za pomoc z góry dziękuję :wink:

To ja odpowioem na twój spis xD

1 Nie ze względu na niskie transfery. Tzn możesz ale nie uzyskasz dobrych prędkości.

2 Tego nie wiem

3 Serwer postawisz na wszystkim na twoim miejscu skorzystał bym z debiana

4 Musiałbyś wykupić jeden z droższych pakietów (200zł +) ze względu na to że neo ma łącza adsl czyli up przy łączu 1mega to jakieś 30kilo co powoduje mizerną prędkość pobierania z twojego serwera

Ogólnie na potrzeby swoje możesz takie coś sobie postawić, ale nie licz na to że przyciągniesz użytkowników ;p

Nad Linuksem też myślałem, ale jeżeli miałby być to tylko Fedora. Poczekam na odpowiedzi innych użytkowników i przemyślę całą sytuację.

  1. Można

  2. Jeżeli chcesz zarabiać na hostingu plików (prowadzić hosting zarobkowo w sposób zorganizowany i ciągły) to musisz zarejestrować działalność gospodarczą

  3. XP wystarczy pod warunkiem, że będziesz się uczył i testował własnego pierwszego ftp. Do profesjonalnego hostingu XP się nie nadaje. Możesz zainteresować się wersjami profesjonalnymi Windows, zobacz tu http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Server

  4. Neostrada nadaje się tylko do testowania i uczenia się ftp. Neostrada ma zbyt niski upload (max 1 megabit na sekundę) - wyklucza to jakiekolwiek profesjonalne użytkowanie serwera ftp.

  5. Można skorzystać z usług typu no-ip.

Jeśli chcesz szybko postawić serwer ftp na domowym komputerze skorzystaj z prostego i darmowego programu Quick’n Easy FTP Server, nie zapomnij odblokować porty na firewallu i/lub przekierować porty na routerze.

Witam.

No to jeśli Fedora - to zainstaluj sobie serwer proftpd oraz graficzną nakładkę na niego gadmin-proftpd i działaj. Odradzam tylko stosowanie użytkowników “anonymus” i logowania bez hasła. Ustalasz użytkownika, ustalasz hasło i mu je przekazujesz. Nie kojarzę, czy Fedora ma jakiś systemowy firewall w swoim centrum sterowania - chodzi o ustawienie typu “Które usługi mają być dostępne z zewnątrz” i tam wskazać “serwer ftp”.

Jeśli chodzi o neostradę, mogą być problemy z dostępem z zewnąŧrz ze względu na zmienne IP - tutaj może mógłby ktoś doradzić, kto miał w praktyce do czynienia z taką sytuacją.

1.Wystarczy dysk 250 gb?

2.Zarabiać nie, chcę tylko zrobić całkowicie bezpłatny, bez żadnych kont premium hosting plików.

3.Poczytałem trochę o Windows Server i z tego co przeczytałem to gdy będę się trochę robił bardziej pro to zakupię (o ile będzie polska wersja) Widnows Home Server.

4.W mojej Neo mam 1 megabit downloadu a 20% tego uploadu :confused:

5.Czyli z czego?

  1. To zależy ile chcesz hostować. Do pierwszych zabaw z ftp wystarczy w zupełności.

  2. Usługa typu no-ip pozwala odwoływać się do serwera poprzez stałą nazwę, np ftp://mojserwer.no-ip.info. Jest to przydatne bo odwoływanie po numerze IP jest utrudnione - neostrada przecież ma zmienne IP.

Na Windowsie to ja bym FTP nie stawiał. Najlepiej postaw na jakiejś dystrybucji Linuksa, np. ProFTPd albo jeśli nie masz zbyt dużej wiedzy na temat Linuksa to może zainteresuje Cię już gotowy system, przeznaczony do celów serwerowych FreeNAS, o którym pisałem na blogu http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Free … 20205.html ?? FreeNAS możesz postawić sobie np. w Windowsie na wirtualnej maszynie, wtedy możesz korzystać z Windows normalnie a serwer będzie jako oddzielny system na wirtualnym komputerze i w razie włamania na serwer, twój Windows nie ucierpi.

Pozdrawiam!

Windows Home Server też nie jest produktem przeznaczonym do czegoś takiego, co chciałbyś zrobić. Jest świetnym pomysłem, gdy potrzebujesz mieć dostęp do plików w domowej sieci, ale nie nadaje się jako system dla ogólnodostępnego serwera plików. Jeśli już - zainteresuj się Linuksem. Jest znacznie tańszy od Windowsa :wink:

Czemu upierasz się przy Windowsie? Moim zdaniem do testów lepiej użyć Linuksa, jeśli na Linuksie bądź BSD będziesz umiał postawić serwer to myślę, że na Windowsie będzie Ci później łatwiej. Natomiast jeśli będziesz chciał administrować Windowsami to poczekaj do studiów, dostaniesz dostęp do Windowsa za darmo z MSDN AA :slight_smile:

Pozdrawiam!

Więc twoje łącze nie nadaje się na ftp ;p

Do publicznego serwera to się nie nadaje ale na domowy serwer to wystarczy. Tak miałem zaproponować wcześniej, że kolega mógłby sobie postawić taki serwer w domu i jeśli ma kilka komputerów to na jednym można postawić serwer i trzymać sobie na nim np. zdjęcia, muzykę, kopie zapasowe itp. i współdzielić między komputerami albo jeśli ma tylko jeden komputer to mozna taki serwer współdzielić, np. z kilkoma (2 do 4) znajomymi, zawsze to jakieś doświadczenie :slight_smile:

Pozdrawiam!

Przemyślałem wszystkie odpowiedzi za które wszystkie dzięki. Serwer miałby być domowy oraz dla klanu CS:S więc wszystko chyba w zupełności wystarczy. Jeżeli będę potrzebował pomocy to napiszę tutaj.

Z takim łączem i serwer gry i na 2 sloty nie będzie płynnie chodził. Z uploadem 30kilo max nikt nic nie będzie chciał od ciebie ściągać spoza twojej sieci domowej.