Serwer Fujitsu Primergy z Windows Server 2012 R2 Foundation - problem z RAID 1 - rozwiązanie


(gomezaddams) #1

Witam,

 

Chciałem podzielić się rozwiązaniem problemu z instalacją Windows Server 2012 R2 Foundation na serwerze Fujitsu Primergy TX1310 M1.

Problem dotyczy instalacji systemu z wykorzystaniem dwóch dysków tworzących RAID 1.

 

Po uruchomieniu RAID w BIOS i utworzeniu go w menedżerze instalator Windows nie widzi RAID 1 tylko dwa osobne dyski.

Natomiast dołączone do serwera oprogramowanie Fujitsu Software ServerView, co prawda widzi wszystko poprawnie, jednakże po konfiguracji wszystkich opcji w tym sofcie, już przy wymuszaniu instalacji systemu wyskakuje błąd.

 

Rozwiązaniem jest najzwyklejszy pendrive, który musimy wpiąć do serwera przed uruchomieniem płytki z Fujitsu Software ServerView.

Po przejściu całej konfiguracji zapisujemy gotowy konfig na naszym pendrivie (bez pendriva soft chce zapisać konfig na dysku twardym, a to z kolei powoduje wyżej pobieżnie opisany błąd). Następnie podążając za informacjami na ekranie wrzucamy płytkę z systemem i cieszymy się poprawną instalacją, wstępnie już skonfigurowanego w pliku konfiguracyjnym Windows Server 2012 R2 Foundation.

 

Problem dotyczy w większości przypadków tylko wersji Foundation (z racji jego okrojenia w stosunku do innych wersji Windows Server), ale za to znacznej ilości serwerów Fujitsu.