Serwer HP Ml 350 G6, Array P410i - diody LED zgasły

Dzień Dobry wszystkim,

Mam taki stary serwerek (jak w tytule).
Ostatnio zauważyłem, że nie świecą mi się 4 dyski na zielono, diody są wygaszone (nie ma żadnych innych kolorów).
W sumie mam 8 dysków SAS w RAID5 (jeden jako spare) i pierwsze 4 podłączone do portu 1 migają ładnie na zielono, a następne 4 dyski podłączone do portu 2 są wygaszone.

Przeprowadziłem diagnostykę, ACU i żadne błędy czy ostrzeżenia nie wystąpiły i wszystkie dyski są widoczne i oznaczone jako sprawne.
(Wyłączanie zasilania serwera, dociśnięcie wszystkich kabelków i włączenie, także nic nie dało)
Wszystko ładnie działa w RAID (tylko nie podświetlają się te diody dla 4 dysków, nawet na niebiesko przy wyborze dysków 5,6,7,8. Przy wyborze dysków 1,2,3,4 wszystko jest normalnie).

To mnie trochę irytuję, niby wszystko działa, tylko diody led.
Może ktoś miał podobne objawy ??
Na stronie HP nie znalazłem podobnej sytuacji.
Nie wiem czy wymieniać kabel miniSAS, czy to może wina backplane ?

Pozdrawiam
Marek

Na klatce dysków sprawdz czy wszystko podłączone. Otwórz obudowę, tam po 4 dyski są klatki podpięte coś się odłączyło. Odepnij/podepnij.

Dzięki za podpowiedź.
Jest to klatka na 8 dysków 2,5 cala (8xSFF) i do niej przykręcona płytka drukowana (Backplane) do której dochodzą 3 kabelki: 2 x SAS i zasilania. Te wszystkie już wyjmowałem i wkładałem ponownie.
Żadnego innego kabelka luźnego nie zauważyłem.
Stąd moje pytanie, czy ktoś miał podobną sytuację.

To chyba pozostaje mi wymienić kabelek SAS (chociaż transmisja działa), a jeśli to nic nie da, to całą klatkę z backplane.
Patrzyłem na używane z gwarancję, to obecnie są grosze jak na standardy serwerowe.

Dzięki i pozdrawiam.

Ja miałem sytuację że dysk nagle zaczął wysyłać pliki do innego aliasu.
Po odinstalowaniu KDE problem ustał

Poruszaj jeszcze backplane coś się odłączyło, zimny lut, czy może przy samej klatce złącze. Też tak czasem miałem w tych serwerach, kiedyś ich miałem z 80 po oddziałach :slight_smile:

1 polubienie

Dzięki, tak w środę po pracy, porobię :slight_smile:

80 to bardzo ładna liczba, musiała być fajna zabawa :slight_smile: ,
a te serwerki wspierają jeszcze oficjalnie Windows 2012 R2.

Za to do domu, do zabawy, testowania i nauki kupiłem sobie wypasionego HP DL 380 G7
za ~ 400 PLN :slight_smile:

Bardzo dobra cena :slight_smile: Chwilowo nie mam warunków na lab w domu, więc kiszę się na nestowanej wirtualizacji, chwilowo jeszcze wystarcza :wink:

1 polubienie

W HP dyski hot spare się nie świecą, więc jeden dysk może być wygaszony. Sprawdź jeszcze ramki.

1 polubienie

To akurat zależy od BIOSu… w najnowszym owszem świecą się