Serwer - jak najcichszy i najmniej prądożerny

Witam

Chciałbym sobie postawić serwer, który by cały czas działał. Dlatego interesuje mnie to by był jak najcichszy oraz pobierał jak najmniej prądu. No i oczywiście jak najtańszy.

Zastanawiałem się nad platformą opartą o Intel Atom. Zastanawia mnie na jakim sokecie siedzi ten procesor, tak by dobrać jakieś chłodzenie, które mogło by działać pasywnie. Chciałbym się również dowiedzieć jaki zasilacz byście polecili, przede wszystkim by był cichy i oszczędny. Resztę komponentów sobie już dobiorę.

Na serwerze będzie zainstalowany Win 2003 lub XP wraz z VNC do sterowania poprzez sieć.

Proszę o sugestie.

Pozdrawiam

zestawy-komputerowe-wrzesien-2009-t267420.html

w zestawach Intel Atom to 700zl, ja bym sie nad czyms takim zastanowil (nie musi byc acer), a cena podobna

tu pradozernosc i tu

hmm cos nie ma tego w polsce :frowning:

Witam, jęsli chodzi o Atoma to jest ich dużo róznych wersji z jednym rdzeniem lub dwoma wszystko jest pod tym adresem:

http://www.intel.com/products/processor/atom/index.htm

Ogólnie atom to dobry wybór bo procek 2 rdzeniowy ma zużycie mocy max 8W :smiley: wiec sie nada jesli serwer ma udostępniać pliki tylko w domowej/firmowej małej sieci nada się jak ta lala. Na allegro można kupić płyte e standardzie mITX już z procesorem (2 rdzeniowym) za około 300 zł do tego cichy zasilacz bez wentylatora 100W (jeden duży dysk powinien pociagnac) za 100-150 zł jeśli za mała moc to poszukaj zasilaczy od normalnego kompa.

Pozdrawiam

Po co składać, jak można kupić? Co z tego, że procesor pobiera miliwaty, jak to byłoby w normalnym pudle z normalnym zasilaczem, który musi parę (a raczej kilkanaście, kilkadziesiąt) watów pobierać na same swoje potrzeby?

Istnieją komputery Nettop. Jak choćby Asus Eee PC - procesor Atom 1,6GHz, 160GB dysk, 1GB RAMu, grafika Intel 945G, Windows XP Home, karta wi-fi (obecnie ok. 1100zł w M1, może gdzieś są inne ceny). Wielkość podobna do etui na płyty CD, brak jakichkolwiek wentylatorów, pobiera może 20W pod pełnym obciążeniem, średnio dużo mniej.

Jedyny minus to brak wbudowanego napędu CD, trzeba skąś zewnętrzny. Ale jak system odpowiada, to programy da się wgrać z pendriva.

Jak to ma być do udostępniania plików to nadał by się jakiś serwer NAS.

Do innych zastosowań to żaden Atom za mała wydajność, coś opartego o Celerona Conroe-L lub 45nm, mało pobierają, a są dosyć wydajne, cale nie mają funkcji wirtualizacji nie wiem czy Ci będzie potrzebna.

Procesor:

Intel Celeron Dual Core E3200 /2.4GHz, 1MB, 800MHz, BOX/

165 zł

Wentylator:

Pentagram Freezone HP-120 ALCu Karakorum

99 zł

Płyta główna:

Gigabyte G31M-ES2L /intel G31/ (nie obsługuje raidu, jak potrzeba to się inną dobierze)

159 zł

Pamięć RAM:

GoodRam 2GB 1066MHz CL5 PRO

130 zł

Dysk twardy:

Samsung 500GB 5400rpm 16MB cache SATA-II F3EG (lub większy 5400 RPM Samsunga)

179 zł

Zasilacz:

BeQuiet StraightPower E6 350W

199 zł

Obudowa np Coolermaster Elite 33x

Napęd nie wiem czy będzie potrzebny, jak trzeba to np Samsung SH 223 sata

pazuzu54

Jeżeli NAS by Cie urządzał to warto zainteresować się produktami Synology