Serwer na komputerze a ustawienia routera - jak?

Witam! Mam problem, ponieważ chciałem postawić sobie na komputerze (na virtual boxie) Ubuntu Server, lecz posiadam router, który daje mi wewnętrzne ip (operator przyznaje mi zewnętrzne ip). Router to TP-Link TL-WR340G, słyszałem, że można na nim jakoś przekierować porty, aby ten serwer był dostępny dla świata, tylko jak to zrobić? Proszę o pomoc :wink:

Przekierowujesz te porty, na których działa serwer. Np. jeśli stawiasz serwer HTTP, przekierowujesz port 80. Można też włączyć funkcję DMZ, jeśli ten router ją ma. Wtedy pod publicznym IP routera będzie widziany konkretny komputer. Jest to rozwiązanie mniej bezpieczne, ale wygodniejsze.

Kpc21 , a jak ustawić te DMZ - bo router posiada tą funkcję. I czy jeśli ustawię tą funkcję to będę mógł normalnie używać wi-fi?

Szukasz w menu routera tej opcji i wpisujesz tam IP swojego komputera.

Tak, to nie ma nic wspólnego.

Kpc21 , a wtedy w ustawieniach dać kartę sieciową na “bridge” czy “NAT”?

To zależy od zastosowania - jeśli serwer ma być dostępny dla całego świata, to DMZ jest bezpieczniejsze, gdyż serwer jest odseparowany od LANu. Jeśli serwer ma być dostępny tylko dla kilku osób, no to przekierowanie portów może być bardziej opłacalne :slight_smile:

Serwer powinien działać w tej samej podsieci, więc połączenie powinno być mostkowane (bridged), wówczas w DMZ podajesz prywatny adres IP serwera i to wszystko.

Pozdrawiam!

roobal , ok, poradziłem już sobie, wielkie dzięki za pomoc! :slight_smile: