Serwer NAS na OpenMediaVault i instalacja Hamachi

Witam,

Prośba do Was o pomoc. W szczególności do @cyryllo, który jest biegły w OpenMediaVault.

Od kilkunastu dni próbuję na OMV zainstalować klienta hamachi (logmein-hamachi_2.1.0.174-1_amd64.deb) . O ile paczka się instaluje, i tu widać jest wszystko w porządku o tyle za każdym razem gdy próbuję wywołać logowanie dostaję komunikat:

 

hyperion:/tmp# hamachi attach moj@mail

Hamachi does not seem to be running.

Run '/etc/init.d/logmein-hamachi start' to start daemon.

root@hyperion:/tmp# /etc/init.d/logmein-hamachi start

Starting LogMeIn Hamachi VPN tunneling engine logmein-hamachialready running

starting - success

I tak w kółko. Doczytałem, że jest to problem z tym, że nie ma włączonej obsługi ipv6. I tu zaczyna się mały kosmos. Po zalogowaniu przez WebGIU na serwer, włączam ipv6 na karcie eth0 i dzieją się różne dziwaczne rzeczy. Łącznie z tym, że serwer nie chce wstać, jest Freeze.

 

Po takim zabiegu jedyne co mi zostawało, to reinstalacja systemu. Aktualnie mam po raz kolejny świeży system i ładnie wszystko poukładane, więc nie chciałbym już go reinstalować. Ma ktoś może jakiś pomysł na instalację hamachi?

 

Dodam jeszcze, że na mailinie wszystko ładnie mi ruszyło i mam połączenie. Co prawda instalacja była z pliku dla ARM-ów. Tylko z tym OMV tak walczę.  Nawet próba wymuszenia poprzez “hamachi set-ip-mode ipv4” kończy się niepowodzeniem.

 

Będę bardzo wdzięczny za jakieś porady.

Co pokazuje systemctl status logmein-hamachi?

Z góry przepraszam ale nie jestem  biegły z pingwinem :slight_smile:
Z tego co widzę, nie mam systemctl. Chyba musiałbym doinstalować systemd.  

Może dlatego, że OMV jest w wersji 2.2.13 (Stone burner) a więc chyba debian 7.

Natomiast service --status-all pokazuje 

[?]  logmein-hamachi.

 

logmein-hamachi.service - LSB: Start/stop logmein-hamachi engine
Loaded: loaded (/etc/init.d/logmein-hamachi)
Active: active (exited) since śro 2017-01-03 19:05:05 CET; 3min 41s ago
Process: 1011 ExecStart=/etc/init.d/logmein-hamachi start (code=exited, status=0/SUCCESS)

Jak Debian 7, to faktycznie nie ma systemd. To w takim razie co pokazuje /etc/init.d/logmein-hamachu status? Zajrzyj jeszcze do /var/log, może znajdziesz tam jakieś logi od hamachi. Dlaczego akurat hamachi, skoro istnieją lepsze rozwiązania do VPN?

Dlatego, że stoję za kilkoma NAT-ami a klient od neta radiowego nie potrafi przekierować portu :confused:

Myślałem nad OpenVPN-em ale musiałbym mieć większą wiedzę z zakresu pingwina, żeby to dobrze skonfigurować a po drugie, chyba musiałbym mieć jakiś zewnętrzny serwer do którego łączył by się NAS i ja z drugiej strony. 

 

PS. 

root@hyperion:/# /etc/init.d/logmein-hamachi status

Usage: /etc/init.d/logmein-hamachi {start|stop|restart|force-reload}

 

Co ciekawe, na rasppberypi i osmc śmiga aż miło :confused: dlatego jestem w ogóle ciekaw dlaczego tu nie chodzi.

Ok, to zrób /etc/init.d/logmein-hamachi start lub restart i pokaż wynik ps -e | grep -i hamachi oraz ls /var/log

root@hyperion:/# /etc/init.d/logmein-hamachi start

Starting LogMeIn Hamachi VPN tunneling engine logmein-hamachialready running



starting - success

root@hyperion:/# /etc/init.d/logmein-hamachi restart

Restarting LogMeIn Hamachi VPN tunneling engine logmein-hamachihamachid: no process found



starting - success

root@hyperion:/# ps -e | grep -i hamachi

root@hyperion:/#

root@hyperion:/# ls /var/log/

alternatives.log daemon.log kern.log messages.1 syslog

alternatives.log.1 daemon.log.1 kern.log.1 monit.log syslog.1

apt debug lastlog news syslog.2.gz

auth.log debug.1 lpr.log nginx syslog.3.gz

auth.log.1 dmesg mail.err ntpstats syslog.4.gz

boot dmesg.0 mail.err.1 openmediavault tallylog

boot.0 dmesg.1.gz mail.info php5-fpm.log user.log

boot.1.gz dpkg.log mail.info.1 php5-fpm.log.1 user.log.1

bootstrap.log dpkg.log.1 mail.log proftpd watchdog

btmp faillog mail.log.1 rsyncd.log wtmp

btmp.1 fontconfig.log mail.warn samba wtmp.1

clamav fsck mail.warn.1 smartd.log

cron-apt installer messages smartd.log.1.gz

 

Proces nie startuje, pomimo komunikatu o sukcesie. Być może to jakiś bug. Wrzuć na pastebin zawartość pliku /var/log/openmediavault i wklej tu link.

Dość ciekawe jest to, że w /var/log/openmediavault jest plik initsystem.log który jest pusty i ma równe 0 kb.

a w /var/lib/logmein-hamachi jest plik logu h2-engine.log

 

a w nim http://pastebin.com/VBnCi2pE

Po pierwsze hamachi nie ma się ni jak do omv wiec nie wiem poco mnie wywołujesz. Tutaj jest problem raczej z samym pakietem i jej konfiguracja startu a nie omv :wink:

Cześć @cyryllo,

wiem, że nie ni jak ma to do siebie, ale miałem choć trochę nadziei, że podpowiesz odnośnie ipv6 na OMV. Bo z logu hamachi wygląda, że musi być 6-tka. 

Debian domyślnie powinien mieć włączoną obsługę ipv6. Sprawdź netstatem czy nasluchuje coś na ipv6.

No właśnie powinien, w OMV jest tak, że z poziomu WebGUI jest możliwość włączenia ipv6. Po włączeniu czy to będzie auto, dhcp czy statyczne za każdym razem jest problem i z samym WebGUI i tzw Freeze

Coś nie mogę sobie dać rady z tym hamachi na OMV, w takim razie inne pytanie do Was. Znacie jakieś inne usługi, programy dzięki którym będę mógł zestawić VPN-a z serwerem za kilkoma NAT-ami? Próbowałem również TeamViewer, ale również coś paczka nie działa z ich aktualnej strony.

Jaki chcesz robić VPN? Site-to-Site? Masz po drugiej stronie jakiś serwer VPN, który nie jest za NATem?

Nie wiem czy w moim przypadku nie byłby lepszy remote access zamiast site to site. Jedyne co mam na zewnątrz to jedno konto shell-owe na platinum.linux.pl. Próbowałem już robić tunele ssh, ale jest problem w przypadku restartu bądź to u mnie  lub na platinum i połączenie się nie zestawiało na nowo. A nie chciałbym wydawać pieniędzy na VPS-a. 

Może być RA, a Twój shell może być pośrednikiem, jeśli masz możliwość postawienia jakikolwiek serwer VPN.

Tyle tylko, że nie mam możliwości instalacji tam openvpn-a :confused:

Wypróbuj sshuttle: https://github.com/apenwarr/sshuttle

To taki “vpn via ssh”, który możesz zestawić tego z serwera za kilkoma NATami do dowolnego systemu z publicznym IP i serwerem ssh na pokładzie.

A tu skrypt, który automatycznie wznowi sesję w razie awarii: http://blog.changbin.org/2014/04/sshuttle-auto-reconnect.html

Jedyne co potrzeba na maszynie inicjującej połączenie do serwera to klient ssh - nie potrzeba roota, ani zmian w konfiguracji jej systemu.