Serwer NAS

Witam, kupiłem serwer NAS, między innymi jako hosting dla mojego bloga.

Założyłem domene na nazwa.pl i dalej…ni w ząb. Blog będzie robiony WP. WP już zainstalowałem, DNS serwer również ponieważ gdzieś czytałem że jest obowiązkowy.

Moje pytania to:

  1. Jak skonfigurować domenę na nazwa.pl? Chodzi o przekierowanie na zewnętrzny adres IP?? 

  2. Jak skonfigurować domenę na moim Nas’ie?

Prosiłbym o dokładne wytłumaczenie i pomoc:) Jeśli musze podać jakiekolwiek parametry prosze napisać.

 

Przede wszystkim skonfigurować musisz połączenie na routrze, a konkretniej przekierowanie z zewnątrz na wewnętrzny port NASa na którym będzie udostępniona strona. 

Przekierowanie portów zrobił NAS. Chodzi mi o dalsze działania

Zacząć by trzeba było od tego czy masz stały czy zmienny adres ip. Jeśli zmienny to chyba lepiej sobie odpuścić.

Po pierwsze musisz zgłosić się do firmy hostingowej (tej w której wykupił domene) by ją przypisali do twojego IP.

Po drugie musisz mieć zewnętrzne IP

Po trzecie w twoim przypadku serwer DNS ci nie potrzebny…

Po czwarte DDNS też Ci nie pomoże jeśli masz IP wewnętrzne

Po piąte - przekierowanie automatyczne portów przez NAS nie zawsze działa. W przypadku takim jak twoim należy przekierować porty bezpośrednio na routerze

mgit więc zacznijmy od początku, jak sprawdzić czy moje IP jest zewnetrzne czy wewnętrzne.

Więc, jeśli masz router - wchodzisz w konfigurację routera, zakładka WAN - zapamiętujesz adres IP.

Wchodzisz na stronę, np. ip.boo.pl (używam od kilku lat bo brak reklam) i sprawdzasz czy jest zgodne z tym w konfiguracji routera.

GioWDS witam i dzieki za zainteresowanie. Więc zrobiłem tak jak napisałeś, rezultaty w załączniku. To znaczy że mam wewnętrzne IP?

iP.thumb.JPG.d8dbe4163c6fc805dbeea8c4810

Załącznik

iP.thumb.JPG.ce08b48b76ecef0da737eb7d4b4

Edit

Widac moje załaczniki? U mnie sie nie wyswietlaja

 

Tak, masz wewnętrzny adres IP: wskazuje na to sam adres IP jaki masz ustawiony na routerze.

Samą listę bloków adresów IPv4 przeznaczonych na prywatne możesz podejrzeć w RFC 1918.

Witam, został mi przydzielony od mojego dpstawcy internetu zewnetrzny adres IP, już wpisałem przekierowanie na zewnetrzny adres IP w serwisie nazwa.pl.

Co dalej? Bo chyba musze przekierować porty z routera na mój serwer NAS tak?

Jesli chce hostować strone to moj serwer NAS musi miec zewnetrzny adres IP taki jaki przydzielil mi moj dostawca internetu? Czy moze to byc 192.168.0.103 naprzyklad?