Serwer NAS

Hej,

w dyskusji pod ostatnim artykułem dotyczącym WD My Cloud Mirror Gen 2 zauważyłem, że jest parę osób obeznanych w temacie, więc proszę o opinie na temat tego co sobie wymyśliłem.

No więc - co potrzebuję? Przede wszystkim backup , i to będzie raczej główne zastosowanie urządzenia. Żadne ściąganie torrentów w tle itd. Na co dzień mieszkam w mieście X, serwer podrzuciłbym znajomym/rodzinie w mieście Y (tak, żeby nie trzymać backupu w tym samym mieszkaniu co oryginalne dane).

Wymagania funkcjonalne:

  • wydajność nie jest priorytetem - sporadyczne backupu, nie oranie XX Gb dziennie

  • mały i energooszczędny (planuję go komuś podrzucić)

  • koniecznie - możliwość synchronizacji plików / podpięcia pod katalogi w windzie (FTP, SMB, rsync?)

  • RAID - opcjonalnie (ale raczej nie w danym budżecie)

Bezpieczeństwo danych - czyli:

  1. Montuje dysk i fajnie by było gdybym mógł go zaszyfrować z poziomu urządzenia i dopiero po tym wrzucać na niego dane (możliwe, że do dysku będzie miał dostęp ktoś z zewnątrz)

  2. Zabezpieczenie komunikacji - przekierowałbym porty u znajomych tak, żebym miał dostęp z neta. (pewnie serwer nie będzie cały czas online, ale jakieś minimalne zabezpieczenia by się przydały).

 

Co wymyśliłem - Synology diskstation ds115j - tani, czytałem, że Synology nie kastruje swoich tańszych serwerów, więc w teorii powinien mieć wszystko co chcę. Proszę o opinie / wytknięcie słabych punktów.