Serwer nie widoczny w internecie

Witam. Kiedyś na swoim komputerze normalnie mogłem stawiać serwer do gier (CS, UT itp, bez żadnego hamachi). Ale jakiś czas temu kupiłem router i nie mogę już stawiać serwerów, tak aby ktokolwiek w internecie go widział. Są one wtedy widoczne tylko w sieci LAN. Internet mam z kablówki, IP stałe. Wie ktoś dlaczego tak się stało po podłączeniu routera?

A i wcześniej miałem podłączony ten modem od producenta do komputera. A teraz mam modem i komputer podłączony do routera. Czyli sam modem nie łączy się bezpośrednio z komputerem.

Polecam lekturę o NAT.

A w szczególności wady i zalety.

W swoim nowym routerze w konfiguracji NAT musisz przekierować port na którym nasłuchuje serwer gry na ten właśnie serwer.

Tak jak napisał, @Felippe82 poczytaj sobie o NAT. Krótko mówiąc chodzi o to że pakiety z WAN nie wiedzą do jakiego kompa w LAN mają powędrować, musisz to powiedzieć swojemu routerowi.

Możesz też włączyć funkcję DMZ, wtedy wybrany komputer będzie dostępny bezpośrednio z Internetu.

Też prawda, wypadało by jednak wspomnieć że wówczas maszyna w całości dostępna jest z WAN, a to niesie z sobą kilka zagrożeń.

Poziom bezpieczeństwa będzie taki sam, jak przed zakupem routera.

a to też prawda.

W moim routerze (TP-LINK 543G) chyba nie można konfigurować NAT. No ale dzięki za pomoc.

wejdź w

Forwarding>Virtual Servers

Przycisk “Add new”

następnie podaj port na którym działa usługa, adres IP serwera w sieci LAN, jeżeli wiesz jaki protokół to go podaj, jeżeli nie daj “All”, status “Enabled”, na koniec wciśnij “Save”

lub jak proponował

Forwarding>DMZ

“Current DMZ Status” daj na " Enabled"

“DMZ Host IP Address” tu podaj ip serwera

na koniec wciśnij “Save”

O, faktycznie ten drugi sposób łatwy i szybki. Dzięki.