Serwer plików czy dysk sieciowy wlan?

Chciałbym założyć centralny magazyn danych, do którego byłby dostęp z dwóch oddalonych od siebie miejsc (firma – dom). Taki dysk sieciowy lub serwer plików, nie wiem co będzie bardziej wskazane, miał by obsługiwać głównie wymianę plików graficznych i tekstowych oraz poczty. Pytanie moje brzmi czy uda się ustawić taki dysk/serwer aby robił się na nim backup z komputerów (jeden podłączony tylko przez Internet drugi przez wlan lub wifi) aby mieć dostęp do najaktualniejszych plików i co będzie wystarczające (linki poniżej).

http://www.proline.pl/sklep.php?p=QNAP+TS-109

http://www.proline.pl/sklep.php?p=ARGOSY+HD354N

Dodam, że wszelkie portale oferujące miejsce na dane na swoich serwerach (np. www.humyo.com) odpadają. Taki dysk musi być w jednym z miejscu dyskiem roboczym.

Pozdrawiam

Kainabru

Możesz sobie zrobić klasyczne udostępnianie plików.

Możesz zakupić dysk sieciowy.

Możesz postawiś serwer.

Podane przez Ciebie linki są kompletnie niespłacalnie.

Podaj trochę więcej szczegółów i napisz czy jest chociaż jeden komputer który chodzi 24h/dobę - wtedy koszty by były zerowe.

Komputery nie pracują 24h dlatego potrzebuje dysk, który będzie osiągalny zawsze. Raczej nie chce inwestować w serwer, dostęp ftp był by wystarczający tylko jak będzie funkcjonowało ładowanie plików (w celu backup’u) przez internet z komputera, który nie jest tam gdzie dysk.

Jak będzie wyglądał transfer na taki dysk i od czego będzie uzależniony, czy tylko od przepustowości łącza?

Jakie użądlenie/a były by bardziej opłacalne od podanych wcześniej?

W sumie to jeszcze bardziej opłacalne było by postawienie jakiegos serwera na starym komputerze (na allegro pełno ich) i linuxie - koszty groszowe.

Dzięki za link z allegro, byłem widziałem co mają.

A co do komputera jako serwer to jest to rozwiązanie, które ma parę wad. Ktoś ten serwer będzie musiał postawić, w jakimś stopniu nadzorować jego pracę. Sam dysk połączony z routerem wydaje się mniej kłopotliwy w obsłudze i na pewno zabiera mniej miejsca :). większość urządzeń tego typu jest bezgłośna, stary komputer nie za bardzo.

Nie wiem tylko czy taki dysk+router lub serwer plików będzie w stanie sprostać zadaniom, które chcę przed nim postawić - czyli np. backup przez internet?

Postawiony na linuxie jest całkowicie bezobsługowy - może śmiało pracować miesiącami bez zwieszek czy resetów.

Miejsca też wiele więcej nie zajmie.

A zdradź jeszcze tą tajemnicę - co rozumiesz mówiąc backup przez internet ?

Pisałem na początku że na dysku chciałbym “zbierać” dane z 2 komputerów. jeden będzie w firmie i tam będzie dysk/serwer, drugi komputer jest w domu. Przez to że pracuję w domu dość często chciałbym aby pliki, które wyprodukuję w domowym zaciszu były przesyłane automatycznie - przez internet - na ten sieciowy dysk/serwer w firmie. Do tego ze względów bezpieczeństwa danych chciałbym zapakować na ten sieciowy dysk całą zawartość komputera domowego czyli jakieś 200Gb. Do tego był by potrzebny program, który śledzi zmiany na dysku/partycji lub w określonym folderze i przesyła te informacje do dysku zewnętrznego oraz program, który zrobi backup całego dysku na dysk znajdujący się poza siecią lokalną. Nie wiem czy tak się da i co z prędkością przesyłania danych, co będzie tą prędkość ograniczało?

mam nadzieję, że tajemnica wyjaśniona :slight_smile:

Dodane 16.01.2010 (So) 19:49

bogna2009

co ty na to?

http://www.allegro.pl/item863374439_dys … p_wwa.html

Tą prędkość będzie ograniczało łącze internetowe - jeśli transfer odbywam by sie poza siecią.

Jeśli to działanie jednorazowe to nie ma problemu.

Jeśli np. piszesz jakiś dokument (przykąłdowo) możesz pracować na nim bezpośrednio z dysku sieciowego dzięki czemu unikamy kopiowania danych.

Wydaje mi się, że nie da się pracować na plikach, które są na dysku czy serwerze do którego jest dostęp przez internet nawet łącze 8 megabitów w firmie i w domu nie da takiej możliwości, nie sprawdzałem ale tak mi się wydaję. Corel lub photosho tworzy pliki wielkości 50 mb czasami pracuję na 4 takich plikach więc będę musiał je załadować na komputer na którym będę pracował ale po zakończonej pracy chciałbym aby się zapisały dane na dysku sieciowym w firmie.

chodzi o zrobienie czegoś w rodzaju odbicia lustrzanego na dysku sieciowym w pracy z tego co jest na komputerze w domu bez zastanawiania się czy na pewno wszystko wysłałem lub nagrałem na pendrive.