Serwer plików czy dysk sieciowy wlan?

(Paskudnamaszyna) #1

Chciałbym założyć centralny magazyn danych, do którego byłby dostęp z dwóch oddalonych od siebie miejsc (firma – dom). Taki dysk sieciowy lub serwer plików, nie wiem co będzie bardziej wskazane, miał by obsługiwać głównie wymianę plików graficznych i tekstowych oraz poczty. Pytanie moje brzmi czy uda się ustawić taki dysk/serwer aby robił się na nim backup z komputerów (jeden podłączony tylko przez Internet drugi przez wlan lub wifi) aby mieć dostęp do najaktualniejszych plików i co będzie wystarczające (linki poniżej).

Dodam, że wszelkie portale oferujące miejsce na dane na swoich serwerach (np. www.humyo.com) odpadają. Taki dysk musi być w jednym z miejscu dyskiem roboczym.

Pozdrawiam

Kainabru

(Bogna2009) #2

Możesz sobie zrobić klasyczne udostępnianie plików.

Możesz zakupić dysk sieciowy.

Możesz postawiś serwer.

Podane przez Ciebie linki są kompletnie niespłacalnie.

Podaj trochę więcej szczegółów i napisz czy jest chociaż jeden komputer który chodzi 24h/dobę - wtedy koszty by były zerowe.

(Paskudnamaszyna) #3

Komputery nie pracują 24h dlatego potrzebuje dysk, który będzie osiągalny zawsze. Raczej nie chce inwestować w serwer, dostęp ftp był by wystarczający tylko jak będzie funkcjonowało ładowanie plików (w celu backup'u) przez internet z komputera, który nie jest tam gdzie dysk.

Jak będzie wyglądał transfer na taki dysk i od czego będzie uzależniony, czy tylko od przepustowości łącza?

Jakie użądlenie/a były by bardziej opłacalne od podanych wcześniej?

(Bogna2009) #4

W sumie to jeszcze bardziej opłacalne było by postawienie jakiegos serwera na starym komputerze (na allegro pełno ich) i linuxie - koszty groszowe.

(Paskudnamaszyna) #5

Dzięki za link z allegro, byłem widziałem co mają.

A co do komputera jako serwer to jest to rozwiązanie, które ma parę wad. Ktoś ten serwer będzie musiał postawić, w jakimś stopniu nadzorować jego pracę. Sam dysk połączony z routerem wydaje się mniej kłopotliwy w obsłudze i na pewno zabiera mniej miejsca :). większość urządzeń tego typu jest bezgłośna, stary komputer nie za bardzo.

Nie wiem tylko czy taki dysk+router lub serwer plików będzie w stanie sprostać zadaniom, które chcę przed nim postawić - czyli np. backup przez internet?

(Bogna2009) #6

Postawiony na linuxie jest całkowicie bezobsługowy - może śmiało pracować miesiącami bez zwieszek czy resetów.

Miejsca też wiele więcej nie zajmie.

A zdradź jeszcze tą tajemnicę - co rozumiesz mówiąc backup przez internet ?

(Paskudnamaszyna) #7

Pisałem na początku że na dysku chciałbym "zbierać" dane z 2 komputerów. jeden będzie w firmie i tam będzie dysk/serwer, drugi komputer jest w domu. Przez to że pracuję w domu dość często chciałbym aby pliki, które wyprodukuję w domowym zaciszu były przesyłane automatycznie - przez internet - na ten sieciowy dysk/serwer w firmie. Do tego ze względów bezpieczeństwa danych chciałbym zapakować na ten sieciowy dysk całą zawartość komputera domowego czyli jakieś 200Gb. Do tego był by potrzebny program, który śledzi zmiany na dysku/partycji lub w określonym folderze i przesyła te informacje do dysku zewnętrznego oraz program, który zrobi backup całego dysku na dysk znajdujący się poza siecią lokalną. Nie wiem czy tak się da i co z prędkością przesyłania danych, co będzie tą prędkość ograniczało?

mam nadzieję, że tajemnica wyjaśniona :slight_smile:

-- Dodane 16.01.2010 (So) 19:49 --

bogna2009

co ty na to?

http://www.allegro.pl/item863374439_dys ... p_wwa.html

(Bogna2009) #8

Tą prędkość będzie ograniczało łącze internetowe - jeśli transfer odbywam by sie poza siecią.

Jeśli to działanie jednorazowe to nie ma problemu.

Jeśli np. piszesz jakiś dokument (przykąłdowo) możesz pracować na nim bezpośrednio z dysku sieciowego dzięki czemu unikamy kopiowania danych.

(Paskudnamaszyna) #9

Wydaje mi się, że nie da się pracować na plikach, które są na dysku czy serwerze do którego jest dostęp przez internet nawet łącze 8 megabitów w firmie i w domu nie da takiej możliwości, nie sprawdzałem ale tak mi się wydaję. Corel lub photosho tworzy pliki wielkości 50 mb czasami pracuję na 4 takich plikach więc będę musiał je załadować na komputer na którym będę pracował ale po zakończonej pracy chciałbym aby się zapisały dane na dysku sieciowym w firmie.

chodzi o zrobienie czegoś w rodzaju odbicia lustrzanego na dysku sieciowym w pracy z tego co jest na komputerze w domu bez zastanawiania się czy na pewno wszystko wysłałem lub nagrałem na pendrive.