Serwer plików, dlna do domu


(Devil1985) #1

Witam. Jest tego wiele w sieci i nie bardzo wiem czego konkretnie szukać więc proszę was o pomoc.

Potrzebuję do domu jakiś serwer który by sobie działał 24/7, pobierał pliki (m.in. rapid, torrent) i je udostępniał oraz żeby miał możliwość udostępniania DLNA gdyż posiadam dwa TV które by miały z niego korzystać. Aktualnie funkcję tą pełni mój komp na którym ma zainstalowany program samsung all share ale obawiam się że włączony cały czas może "jeść" dużo prądu.

Wszystko chciałbym najtańszym kosztem. Jestem w stanie złożyć jakiegoś "blaszaka" który by mógł pełnić taką funkcję. Mam kilka starych maszyn z pentiumem, celeronem i pamięcią 256/512MB. Z dyskami nie będzie problemu choć 80GB na ATA to trochę mało, mam też 500GB na SATA ale jak to podłączyć do starego kompa, może przez USB?

Najrozsądniejszym wyjściem wydaje mi się linux i tu proszę o porady jaka najprostsza dystrybucja żeby wszystko wyklikać a potem tylko zdalnie nim zarządzać (pulpit zdalny, vnc, przeglądarka?).

Może macie jakieś własne doświadczenia? Myślałem ostatecznie nad obudową sieciową do dysku koszt ok 300zł lecz nie wiem czy tam wszystko będzie działało no i dodatkowe koszta...

I ile mniej więcej taki blaszany serwer może jeść prądu? Na pewno mniej niż zwykły komputer...


(pysiu) #2

http://www.synology.com.pl/dysk-sieciowy-ds110j.php - Dysk sieciowy - Synology Disk Station DS110j to powinno się sprawdzić :slight_smile:


(nowakjac) #3

Miałem podobny dylemat co Ty jakieś 2 tyg temu. Za serwer służył mi stary laptop (a w zasadzie sama płyta główna + dysk) który w sumie sprawdzał się ale kończyło się miejsce na dysku. Miałem 2 nowe dyski 500GB i szukałem jakiejś sieciowej obudowy.

Wybór padł na Zyxel NSA210 - koszt ok 300 zł z przesyłką z allegro.

http://zyxel.pl/web/product_family_deta ... DCA2009020

No i mogę powiedzieć że w pełni spełnił moje oczekiwania - które pokrywają się z Twoimi. Włożyłem do niego jeden z dysków. Poczytaj sobie w necie o tym modelu myślę że za tą cenę nie ma lepszego wyboru.

Jak będziesz chciał więcej informacji to pisz, chętnie odpowiem na pytania.


(SMDOBPRO) #4

Nie bardzo wiem co to jest to możliwość "udostępnianie DLNA" ,ale wstawie swoje 3 grosze.Ja jako serwera plików od jakiegoś czsu używam AirLive WMU-6500FS dla mnie jak w sam raz nie wiem jak jego współpraca z TV ,jak sprawuje sie przy pobieraniu torentów bo nigdy tego nie stosowałem ale ma tę opcję w menu,możesz poczytać o urządzonku tutaj na stronie producenta http://www.airlive.com/product/product_ ... 7466585289

a tutaj strona pasjonatów przeróbki oprogramowania http://mgb111.pradnik.net/?lang=pl.

Dla mnie fajne jest to że dostęp nie tylko po kablu ale w całej chacie przez wi-fi.


(Devil1985) #5

Generalnie wolałbym się na razie skupić na rozwiązaniu linuxowym bo na to kasy mi nie potrzeba a taki serwerek czy obudowa trochę kosztuje.

Pobrałem sobie dystrybucje FreeNAS, nie wiem czy to podoła ale wypróbuje niebawem.