Serwer - pomoc dla 'laika'

Rzadko zaglądam na forum, ale sam z moim problemem chyba sobie nie poradzę sam.

Planuje stworzyć sobie serwer, gdzie będę trzymać swoje pliki, odpalone serwery gier (starszych tytułów i Minecraft), stronę internetową (prawdopodobnie ror albo po prostu jakiś lekki system), może jeszcze coś - jak multicast z siatkówki.

Wszystko miałoby się opierać na Debianie.

No ale… Myślę że jakiś używany PC dałby radę, ale zależy mi na cichej pracy (dziewczyna będzie narzekać na hałas i “piski”, mojego Thinkpada E550 nie słyszy - cisza) i na tym żeby to nie j**bło po kilku miesiącach. W dodatku (docelowo) serwer ma być dostępny przez publiczne IP, co za tym idzie - każdy mógłby się połączyć z nim.

Tutaj mam pytania…

Jaki sprzęt? Zależy mi na złożeniu tego możliwie najmniejszym kosztem - wiadomo, pieniądze nie lecą z nieba, kryterium - cena do jakości

Jaki internet? Wiadomo że ten mobilny można o kant dupy rozbić (Plus w tej kwestii nie zawodzi, jest po prostu gówniany nawet dla przeciętnego użytkownika - co mam okazje sprawdzać na sobie - LTE bez limitu: całe 0,5 Mb/s), jednak moja dziewczyna zachwala internet z Playa - na całe 30 dni mam bez limitu za 49 zł, ale raczej do zastosowań serwerowych wątpię by się nadawał.

Jak zabezpieczyć? Próbuje się trochę odnaleźć w tym temacie, dlatego pytam na forum. Ze mnie to raczej taki domorosły informatyk, jednak staram się sam ogarniać rzeczy - ale nad tym głowie się już od dawna. Wiadomo, do zastosowań domowych to można postawić Debiana na starym lapku i tez będzie działać jak serwer 24/7, ale tutaj chcę czegoś innego (co prawda, też z tym eksperymentowałem żeby coś ogarnąć).

Może lepszą opcją byłoby kupno używanego serwera za te - €500;€700?

PS. Długo się głowiłem nad nazwą tematu :joy:

Kiedy zaczniesz przeliczać koszty (prąd, łącze z dobrym uploadem, cena sprzętu) to szybko może się okazać, że wykupienie VPS będzie tańsze i wygodniejsze :wink:

potwierdzam słowa przedmówcy. Dodatkowo napiszę że najtańszego vps’a jakiego widziałem to 4 pln + vat za miesiąc. Parametry 1gb ramu i 20gb ssd. Rura do serwera 100 mbit symetryczne.

Jedynym problemem z VPS może być to, że gry będą pożerać masę zasobów, co oznacza droższy serwer. Ale również poprę przedmówców, celuj w VPS.

W swojej małej sieci mam wszystko pod kontrolą, korzystanie z usług firm trzecich wiąże się z ryzykiem - w każdej chwili mogą uniemożliwić mi korzystanie z serwera, skasować moje pliki. O kosztach to się nie wypowiem, chociaż obawiam się że 2-4 TB mogą być drogie.

O wadach - jeżeli chodzi o naukę zarządzania siecią informatyczną to się nie wypowiem, to jednak byłby to dobry atut.

No to w co celować? Co możecie polecić, zamiast dawać suche fakty :wink:

Jaki internet? Wiadomo że ten mobilny można o kant dupy rozbić (Plus w tej kwestii nie zawodzi, jest po prostu gówniany nawet dla przeciętnego użytkownika - co mam okazje sprawdzać na sobie - LTE bez limitu: całe 0,5 Mb/s), jednak moja dziewczyna zachwala internet z Playa - na całe 30 dni mam bez limitu za 49 zł, ale raczej do zastosowań serwerowych wątpię by się nadawał.

Sprzęt ma drugorzędne znaczenie, bez szybkiego i pewnie drogiego łącza, nie ma sensu wystawiać czegoś na zewnątrz. Kup sobie lepiej hosting/VPS na stronę internetową.

Do trzymania danych, eksperymentów z wirtualizacją czy serwerami gier spokojnie wystarczy używany PC, do 500€ na pewno znajdziesz coś ciekawego.
Jeżeli wydajność nie jest priorytetem, to możesz rozejrzeć się za jakimś dedykowanym NASem np. QNAP, synology, modele oparte na procesorach x86 często wspierają wirtualizację.

Profesjonalne firmy oferują SLA na bardzo wysokim poziomie podejżewam że najgorsze SLA w takiej firmie hostingowej będzie większe niż to które będziesz w stanie zapewnić w domu. Ogólnie jeśli chcesz bezpiecznie trzymać dane to tylko dyski spięte w co najmniej RAID 1 + dodatkowo backup w innej lokalizacji. W innym przypadku też możesz w każdej chwili stracić dostęp do swoich plików, Więc koszt zewnętrznego hostingu i tak ponosisz dodatkowo koszt samych dysków w takiej pojemności jest spory. Oczywiście jeśli faktycznie chcesz tyle trzymać na tym serwerze koszty hostingu będą spore.

Kiedyś też zrobiłem u siebie NASA z mega dyskiem żeby mieć zewsząd dostęp. Kupiłem sprzęt, wszystko skonfigurowałem, i okazało się że prawie nigdy z tego nie skorzystałem a rachunki za prąd +90 zł miesięcznie. Koniec końców komputer, który służył za NAS przejęła moja żona a ja jak potrzebuje czegoś z mojego kompa dzwonie do niej i proszę o jego odpalenie. Później VPN i mam dostęp do wszystkiego ;-).

Chyba będe rozważać VPS-a jak przedmówcy radzą. Jednak mam parę nieużywanych (sprawnych) dysków SATA o typowej pojemności (~320 GB, jeden 1TB) które mógłym jeszcze wykorzystać. I myślałem nad stworzeniem dodatkowego komputera w oparciu o micro ATX (dla mojej młodszej siostry).

Mam pytanie jeszcze odnośnie połączeń z takim serwerem: planuje tworzyć serwer z serwerem BBS (stara technologia, prawda) używanym do połączeń między moimi starymi laptopami (i dla chętncyh) oraz innych czysto tekstowych zastosowaniach (jak wspomniany web serwer) ale też do odpalania serwerów gier (między innymi do serweró które będą wymagać środowiska X11). Tutaj kłania się środowisko graficzne. Więc jak z VNC? Można się z takim serwerem łączyć poprzez VNC?

BBS to chyba działało na zasadzie wdzwaniania się modemem przez połączenie telefoniczne do zdalnego systemu. Jesteś pewien że coś takiego chcesz zrobić? Co do VNC to osobiście nie polecam na serwerze. Ja do takich celów wykorzystuje X2Go, jest o niebo lepsze.

Tak, ale też są oprogramowania które pozwalają na “wdzwanianie się” protokołem telnet.