Serwer sieciowy na zewnątrz

Cześć,

mam pewien problem z wyjściem dyskiem sieciowym na zewnątrz. Próbowałem już chyba wszystkiego

Router: DWR 953 D link
NAS DNS 320L D link
Internet mobilny Orange
IP Stałe

W firmie wszystko skonfigurowane, śmiga ale już poza siecią z domu nie mogę się połączyć.

Zgodnie z instrukcją https://eu.dlink.com/pl/pl/wsparcie-techniczne/faq/network-storage-and-backup/nas/dns-series/dns-320l/pl_jak-skonfiguruje-dynamiczny-dns-na-moim-sharecenter-nas Założyłem konto na dlinkddns.com i mój dns to xxx.dlinkddns.com. Zalogowałem się na NAS i zgodnie z powyższym włączyłem i uzupełniłem pola. Po włączeniu info , że success.

No to teraz porty 21 i 80


Konfiguracja FTP zgodnie z instrukcją:

https://eu.dlink.com/pl/pl/wsparcie-techniczne/faq/network-storage-and-backup/nas/dns-series/dns-320l/pl_jak-skonfiguruje-serwer-ftp-na-moim-serwerze-nas

No i zaczynają się schody: FTP działa wewnątrz sieci czyli ftp://192.168.1.59 bo na takim IP stoi NAS
ale na zewnątrz już nie chce działać. Nawiązanie połączenia nie powiodło się:


Macie może jakiś pomysł na to abym jednak połączył się z np domu.

  1. CGNAT?
    LTE więc pewnie tak.

  2. Udostępnianie na zewnątrz urządzeń typu NAS nie jest najlepszym pomysłem.

Ale nawet FTP nie chce mi ruszyć z zew a chciałbym mieć dostęp do jednego pliku gdziekolwiek jestem.

Jeśli nie masz wykupionego publicznego, stałego IP to możesz zapomnieć.

Poza tym, lepiej zestawić VPN, ale do tego trzeba mieć router, a nie zabawkę. Szczególnie w firmie. Ten NAS to zresztą też jakaś zabawka. D-Link robi sprzęty na poziomie TP-Linka, czyli kiepskie. Zresztą nazwę mają prawie taką samą.

Tak przy okazji, FTP może działać w 2 trybach, aktywnym i pasywnym. W tym drugim nie wystarczy tylko port 21.

(rant) Jak ja nie znoszę discourse. Gówno

(na temat) @roobal nie tak do końca można zapomnieć na dynamicznym IP… skoro ml może to i sl może. tak kurde.

Co do tego iż dlink/tplink robi zabawki… bardzo delikatnie powiedziane…
Ale ftp ma domyślnie dopisany port 21…

I na dynamicznym się da, a i owszem, pomijając upierdliwość. Tylko mały szczegół, nie może być za NAT. Przeczytaj ze zrozumieniem co napisałem.

Przeczytaj jeszcze raz, ze zrozumieniem.

Przy normalnym NAS (qnap/synology może jakieś inne) możesz nawet nie mieć publicznego IP - ja się do mojego qnapa dostaję przez chmurę.