Serwer SMTP

Hi

Instaluje obecnie forum na silniku Discourse i mam problem z wyborem odpowiedniego serwera SMTP. Zna ktoś jakiś darmową platformę która udostępniałaby mi możliwość wysyłania maili z discourse? (np. 10k/month za free).

Dzięki :slight_smile:

Raczej nierealne.

Poza tym powinieneś mieć własną domenę i własny serwer SMTP.

No dobra, może faktycznie przesadziłem :/. Ale tak do tysiąca na miesiąc/free?

Spróbuj podpiąć się pod konto na gmailu, ale to głupota bo maile będą leciały z gmaila, a nie Twojej domeny.

Też o tym myślałem, ale to jest chyba łamanie polityki gmaila + z tego co wiem, mają swój własny dedykowany program w którym faktycznie udostępniają serwer, ale jednak jest on płatny :cry:

Od biedy do testów można używać. Wiele osób tak robi i jest masa poradników jak to włączyć. Równie dobrze można to zrobić z każdym jednym serwerem SMTP do którego masz konto, np. interia, wp, onet, o2 i wszędzie tam gdzie masz możliwość założenia darmowego konta mailowego.
Jednak wysyłanie maili nie z własnej domeny jest bez sensu. Chyba, że potrzebujesz bota który będzie Ci wysyłał regularnie i automatycznie na Twoje własne potrzeby jakieś statystyki czy coś innego, w tedy coś takiego się też sprawdzi. Możesz nawet wysyłać maile do samego siebie, ale to nie jest najbezpieczniejsze jednak.

Skoro stawiasz forum to na pewno masz też serwer hostingowe, w 99% przypadków wraz z serwerem WWW oferują obsługę poczty, więc z automatu powinieneś mieć serwer SMTP. Stwórz sobie konto email i do niego podaj dane w sekcji konfiguracyjnej serwera SMTP.

3 polubienia

Stawiam forum na vps więc nie mam dostępu do żadnego konta mailowego.

U kogo?

To jeszcze lepiej, możesz sam sobie wszystko postawić :slight_smile:. Przy czym konfiguracja serwera mailowego to tragedia :smiley:, drugi raz bym się chyba tego nie podjął stawiać tego od zera. Zawsze jednak możesz komuś zlecić instalację i konfigurację.

Co prawda mam kilku znajomych SysOpsów, ale każdy z nich mówi to samo: instalacja serwera to tragedia. Nawet, jeśli uda Ci się wszystko dobrze skonfigurować, to nie ma żadnej gwarancji że maile będą odbierane na każdej poczcie. (przykład z życia; pierwsza instalacja: wszystko ok, maile dochodzą. instalacja druga (tym samym sposobem, komenda po komendzie) maile do gmaila nie dochodzą :confused: ) także na razie się z tym wstrzymuje.

Bez przesady znów.

Może ip albo domena była na rblach i to był powód.

Poza tym sam serwer to 50% sukcesu, trzeba jeszcze skonfigurować SPF, DKIM i DMARC plus szyfrowany SMTP. W tedy podnosisz wiarygodność serwera i maili. Nie trafiają one do spamu, anie nie są dorzucane. Ja skonfigurowałem sobie serwer do tego stopnia, że wszystkie maile z moich domen nawet nie lądują w gmailu w spamie, a sam gmail do niczego się nie doczepia :wink: .
Ale do tego nie trzeba wykonać bezmyślnie komend z tutoriala, tylko trzeba zagłębić się w działanie całego serwera mailowego oraz za co odpowiadają poszczególne usługi i jak je skonfigurować. Teraz myślę, że umiałbym serwer mailowy skonfigurować jeszcze lepiej niż obecny. Ale gdybym miał sobie z przeszłości powiedzieć czy ma on zajmować się tym to bym powiedział, że lepiej nie. Najgorsze było to, że konfiguracji serwera mailowego uczyłem się przez 3 miesiące, na początku tylko na VMce i testowałem go przy pomocy VMek właśnie w zamkniętej sieci udającej internet. Następnie kolejny miesiąc przenosiłem konfig i go dostosowywałem już na normalnym VPSie.

Próg wejścia do tego tematu jest wyjątkowo wysoki, ze względu na historię poczty email. Najgorsze jest to, że protokoły są stare, przez co strasznie durnowate i zawierające masę błędów. To powoduje, że 95% pracy przy stawianiu serwera mailowego związanej jest z zabezpieczaniem go oraz podnoszeniem “wiarygodności” maili wysyłanych przez ten serwer i jednocześnie uniemożliwiając możliwość podszywania się przez inny serwer pod domeny.

PS. Ja mam czasem odwrotny problem niż ten który opisałeś. Mianowicie mój serwer odrzuca, albo oznacza jako spam maile wysyłane przez inne serwery (nie do końca poprawnie skonfigurowane) :rofl:.

Jeśli tak zagłębiłeś się w szczegóły maili i serwerów mailowych, może napisałbyś jakiś poradnik? Duża grupa ludzi podziękowałaby ci za to :blush:

Niestety ale nie czuję się osobą o odpowiednich kompetencjach do tego :smiley:. Druga sprawa to jest to, że spędziłem nad tym masę czasu, a za dziękuję się nie najem :cry:. Poza tym mail server to cały cykl poradników, a nawet i książka. Ja w sumie bardzo szybko doszedłem do momentu w którym tutoriale i poradniki nie wystarczały i trzeba było zejść do podziemia jakim są dokumentacje poszczególnych usług :smiley:.
Tak naprawdę nie da się chyba napisać jednorazowego poradnika z instalacją i konfiguracją serwera mailowgo. Żeby go dobrze skonfigurować niestety trzeba zrozumieć działanie samego serwera MTA oraz samych protokołów które składają się na całą usługę mailową.