Serwer Ubuntu 14.04 - jak zainstalować dodatki

Dzień dobry wszystkim forumowiczom.

 

Jestem tutaj świerzakiem i mam mały problem, a mianowicie polega o na tym, że mam zainstalowany serwer Ubuntu 14.04 (64bit) i muszę to środowisko zaopatrzyć w to co poniżej:

  • jakieś VNC (coś co pomogłoby mi sie z tym zdalnie łączyć);
  • serwer WWW Apache: 2.2.11 lub 2.2.22

§  apache - moduły:

§  mod_authz_host.so

§  mod_alias.so

§  mod_dir.so

§  mod_log_config.so

§  mod_mime.so

§  mod_setenvif.so

  • Parser PHP: od 5.2.9-2 do 5.3.x

§  parser php - moduły:

§  php_mbstring.so

§  php_gd2.so

§  php_mysql.so

§  php_mysqli.so

§  php_zip.so

§  php-xml

§  parser php - ustawienia:

§  short_open_tag = On

§  allow_call_time_pass_reference = On

§  safe_mode = Off

§  allow_url_fopen = On

§  max_execution_time = 300

§  max_input_time = 600

§  memory_limit = 512M

§  post_max_size = 64M

§  file_uploads = On

§  upload_max_filesize = 64M

§  magic_quotes_gpc = Off

§  magic_quotes_runtime = Off

§  magic_quotes_sybase = Off

§  date.timezone=“Europe/Berlin”

  • ionCube Loader: 3.1.32
  • dodatkowe biblioteki:

§  PEAR - po zainstalowaniu należy sprawdzić czy w pliku php.ini jest poprawnie ustawiona ścieżka include_path do biblioteki

 

Przyznaję się bez bicia, że wiedza na temat linuxa jest znikoma (czytaj: ZEROWA), więc gdyby znalazł sie jakis dobry duch i pokierował mnie za rączkę co i jak to byłoby fajnie ?? :wink:

 

Pozdrawiam i czekam

Krecioza

apt-cache search Nazwa

Musi to być VNC? Nie wystarczy Ci SSH? I tak serwerem w większości będziesz zarządzał w środowisku tekstowym. Co do Apache i modułów, to możesz wyszukać w repozytoriach. Pakiety wyszukujesz przy pomocy apt-cache search lub aptitude search. Do wyszukiwania osobiście preferuję aptitude, jest bardziej czytelny. Przykład:

 

aptitude search apache

wyszukuje Ci wszystko co dotyczy Apache w nazwie, w tym Apache i moduły itp.

Wielkie dzięki za podpowiedzi, bo jak pisałem jestem zupełnie zerowy co do poruszania się po linuxie, ale myślę, że sobie poradzę. Szukałem różnych info w googlach, ale jak ktoś jest “pierwszy” to warto czasami mądrzejszych od siebie zapytać - przecież to żaden wstyd.

Pewnie jeszcze się tu do Was zwrócę o pomoc i mam nadzieję, że nie “wyśmiejecie” mnie jak na innym forum. Ludzie czasami nie potrafią zrozumieć, że ktoś może naprawdę szukać pomocy, a nie czekać na gotowce.

Samo polecenie aptitude w terminalu uruchamia ci menadżer pakietów gdzie możesz ich szukać i instalować przed każdym szukaniem zaktualizuj listę pakietów poleceniem “aptitude update”

Witam ponownie Szanowne Grono

 

No już prawie mi się udało (oczywiscie dzięki Wam). A mam pytanie: jak sprawdzić jakie pakiety mam zainstalowane np. dotyczące Apacha ??

Czy np. mam konkretnie coś takiego ??

§  mod_authz_host.so

§  mod_alias.so

§  mod_dir.so

§  mod_log_config.so

§  mod_mime.so

§  mod_setenvif.so

 

Bo latam, zerkam po tym aptitude i jakos się dopatrzeć nie mogę.

 

Z góry dziekuję :slight_smile:

 

PS. I jeszcze jedno, zainstalował mi sie apache w wersji 2.4.7-1ubuntu4.1 a ja potrzebuje tak jak wyżej czyli: serwer WWW Apache: 2.2.11 lub 2.2.22 - jak z tego wybrnąć ??

W Debianie masz takie fajne narzędzie do ładowania modułów, które wyświetla podpowiedzi. W Ubuntu też powinno działać. Wpisz a2enmod i wciśnij dwa razy tabulator i podświetli Ci dostępne moduły.

 

Na Debianie powinno dać się zrobić downgrade przy pomocy chociażby apt-pinning, w Ubuntu może to być raczej nie wykonalne z tego powodu, że w Ubuntu wszystko jest ściśle powiązane zależnościami i downgradując jedną rzecz możesz rozsypać cały system. Ostatnio czyta się jakie to poważne firmy nie przechodzą z Debiana na Ubuntu, ale ja osobiście uważam, że Ubuntu na serwerze, to niekoniecznie dobry pomysł. Do poważnych zastosowań tylko Debian, CentOS, ewentualnie Slackware. Możesz jeszcze spróbować ręcznej kompilacji Apache w wersji jaka Cię interesuje. Dlaczego potrzebujesz niższej wersji Apache?

wpisaujesz

aptitude search nazwa

przykładowo: aptitude search mod_authz_host

wynik otrzymasz mniej więcej taki

lub

i oznacza zainstalowany, a p oznacza niezainstalowany

 

No właśnie i tu miałem problem. Pisałem dokładnie tak jak podałeś (zanim zapytałem) i nic z tego, system “budował” jakies drzewo zależności i nic nie pokazywał, wracał do kolejnel linii z kursorem.

Więc w moim przypadku wpisanie: aptitude search mod_authz_host nic nie dało, ani nie pokazało, że jest zainstalowan, albo, że nie.

 

 

 

Ano dlatego, że właśnie taki serwer, z takimi parametrami mam przygotować. To pod jakąś konkretną aplikację, która ma być na nim uruchomiona i podobno takie ma wymagania :?

nic ci nie pokazało bo nie ma pakietu o takiej nazwie w repozytoriach wpisz tą nazwę inaczej na przykład tylko jedno słowo i poszukaj może będzie ale nazwa wygląda trochę inaczej

W takim razie możesz spróbować downgrade pakietu (o ile jest w repo), albo skompilować ręcznie, ewentualnie odpalić starszą wersję Ubuntu bądź Debiana w kontenerze LXC. Jeśli serwer nie musi być pod Ubuntu, to zainstaluj Debiana Wheezy (stable), w Wheezym jest akurat Apache 2.22.

 

roobal@roobal:~$ apt-cache policy apache2
apache2:
  Installed: (none)
  Candidate: 2.2.22-13+deb7u3
  Version table:
     2.2.22-13+deb7u3 0
        500 http://security.debian.org/ wheezy/updates/main i386 Packages
     2.2.22-13+deb7u2 0
        500 http://ftp.pl.debian.org/debian/ wheezy/main i386 Packages
roobal@roobal:~$

W ten sposob nie będziesz musial kombinować z downgrade. Jeśli ma to być Ubuntu, to Apache w wersji 2.22, albo niższej będzie prawdopodobnie w Ubuntu 12.04. Zamiast 14.04 możesz zainstalować 12, bo to też LTS i ma wsparcie do 2017, więc jeszcze niecałe 3 lata sobie spokojnie podziała na produkcji.

W taki sposób nie znajdziesz. W Debianie i w Ubuntu na 99% też pakiety z modułami zaczynają się na libapache2-mod. Wystarczy wpisać aptitude search apache i Ci znajdzie wszystko co ma w nazwie Apache, łącznie z dostępnymi modułami. Zaś najszybciej wyszukasz filtrując zapytania grepem.

aptitude search libapache2-mod | grep authz

W Ubuntu moduły mogą być w różnych paczkach, dlatego najlepiej odwiedzić Wiki Ubuntu i tam szukać odpowiedzi.

Nie wiem jak to jest w przypadku Apache ale powinno być kompatybilne wstecz czyli poprawnie obsłużyć oprogramowanie napisane pod starsze wersje no chyba że tej zgodności nie zachowują

O matko, ale macie wiedzę. Niektórych rzeczy kompletnie nie rozumiem. Problem z Apachem chyba sie rozwiązał (podobno jednak może byc ta wersja), ale dla odmianny dowiedziałem się, że mam problem z php. Zainstalowałem z automatu wersję 5.5.9 a powinienem 5.2.9. Pobrałem sobie z php.net wersję php-5.2.9.tar.gz i teraz kolejny problem :frowning:

Jak odinstalować tę poprzednią i zainstalować nową tak ręcznie ? (coś tam znalazłem o kompliacji, ale tego za bardzo nie kumam, a mam to postawić “na wczoraj”. Załamka :confused:

apt-get remove php

 

http://askubuntu.com/questions/59886/how-to-compelety-remove-php

http://askubuntu.com/questions/82/how-to-rollback-to-php-5-2

 

pakiet wypakowujesz --> http://pl.wikipedia.org/wiki/Tar_(informatyka)

 

instalujesz 

dpkg -i NazwaPakietu

 

Zacznij chociaż trochę korzystać z google :frowning:

 

Korzystam, korzystam. Może nie umiejętenie, ale za każdym razem zanim zapytam to szukam.

 

Serdecznie dziekuję, będę dalej walczył.