Serwer w firmie przez wifi czy kabel na 2 piętrach-problem

Witajcie,

Mam problem dotyczący rozwiązania technicznego w postawieniu serwera/udostępnionego dysku. Może najpierw mały schemat, żebyście wiedzieli o co mi dokładnie chodzi :slight_smile:

http://imageshack.us/scaled/landing/59/quoy.jpg

Może zacznę od tego, że jako serwer prawdopodobnie będzie użyty stary nieużywany komputer (klasy mniej więcej c2d). Jak widać na schemacie na dwóch pietrach są dwa routery (tp linki jeden bg drugi bgn ). I potrzebuje postawić serwer żeby komputery z jednego i drugiego pietra miały do niego swobodny dostęp + fajnie by było mieć możliwość filtrowania np po adresie MAC, który komputer ma do jakich katalogów dostęp.I teraz mam problem techniczny jak to najlepiej rozwiązać.

Pytanie chyba zasadnicze czy można podłączyć serwer do dwóch sieci wifi jednocześnie (np mając dwie karty wifi?) Myślałem też o dyskach sieciowych NAS ale nie wiem też czy by dał rade z dwoma sieciami jednocześnie. Ważne jest też żeby samo połączanie było dobrze zabezpieczone, innymi słowy żeby dane były bezpieczne :slight_smile: Jest jeszcze jeden problem gdyż na pietrze są komputery z Windows XP i Windows 7 a piętro wyżej tylko Windows 7 i Windows 8 co w typowym windowsowskim udostępnianiu plików może się nie udać, bo rożne wersje Windowsa się gryzą :?

Może ktoś kiedyś miał podobny problem i ma na to jakieś szybkie rozwiązanie? Byłbym wdzięczny gdybyście podali możliwe rozwiązania, bo trochę zabrakło mi inwencji twórczej jak ten problem można rozwiązać.

pozdrawiam serdecznie

Neurox

ps. gdyby potrzeba by jakiś informacji to proszę pytać, szybko odpowiem gdyż zależy mi na rozwiązaniu problemu :slight_smile:

Generalnie nie wiem jakie ma możliwości modem z tego schematu, ale jeśli to router z modemem adsl, to wszystko można rozwiązać bardzo prosto. Modem ze schematu może nadawać adresy IP dla całej sieci (o ile jak wspomniałem to router z serwerem DHCP). przewody w dwóch routerach ze schematu przełączamy z portów wan do normalnych portów (chyba że jest możliwość wyłączenia NAT w takim wypadku wystarczy odpowiednio skonfigurować żeby adresy w sieci nadawał tylko modem). Jeśli chodzi o sam serwer to możemy go teraz podłączyć go kabelkiem do routera 1. Połączenia poprzez wi-fi nie polecam ze względu niską efektywność tego rozwiązania (wolny transfer, wyższe opóźnienia), chociaż jest to możliwe. Możesz to podłączyć dwie sieciówki i spiąć w ten sposób sieć ale nie jestem pewien czy wszystko będzie się dobrze udostępniać na dwie sieci. Generalnie bywa z tym różnie chociaż w teorii powinno to działać. Jeśli chodzi o filtrowanie zasobów SMB przez mac nigdy nie próbowałem, pewnie jest to możliwe, ale trzeba by o tym poczytać. Prostszym rozwiązaniem było by utworzenie kont użytkowników dla SMB i nadać im określone prawa dostępu do katalogów.

Mam nadzieję że chociaż troszkę pomogłem :slight_smile:

Dzięki za zainteresowanie i pomysł. Niestety aktualnie nie mam za bardzo dojścia żeby sprawdzić co to za modem,gdyż jest on na zamkniętym strychu, jednak obawiam się że nie jest to router z adsl, jak mówisz. Chyba że przełączę się na chwile z kabla który z niego leci do kompa i wejdę na ip modemu? Jest takie cos możliwe jak w normalnych routerach?

Z tego co zrozumiałem to miałeś pomysł żeby tylko modem nadawał ip a potem te dwa routery działały by jako switche z wifi?

Jeszcze gdybym dostał się do strychu to czy jakbym podłączył dysk sieciowy do modemu to byłby widoczny w sieci, czy mógłby być z nim lekki problem z dostępem(z tego co pamiętam to modem ma 4 wejścia)? Najbardziej jednak myślę o tym, żeby w stacjonarnym zamontować 2 karty wifi i próbować udostępniać pliki. Znasz może jakieś bardziej zaawansowane programy, które udostępniają pliki, bo podejrzewam, że widowsowskie “udostępnij” może sobie nie poradzić. Na transferze zbytnio mi nie zależy gdyż najczęściej bedą to pliki do 10mb wiec nawet te kilkanaście sekund straty nie będzie zbawienne :slight_smile:

Wydaje mi się, że lepiej by było połączyć to w taki sposób SERWER --> ROUTER1 --> ROUTER2 --> MODEM. Na routerach ustawiasz trasy statyczne do wszystkich sieci. Dostęp do serwera możesz filtrować po IP, kto ma mieć dostęp do serwera, a kto nie. Nie napisałeś jaki system będzie na serwerze. Jeśli postawisz jakiegoś Linuksa, to możesz wykorzystać zamiast SMB, NFS lub postawić FTP. Windows powinien obsługiwać NFS. Serwer podłącz kablem, będziesz miał wyższe transfery, dodatkowo możesz podłączyć kilka kart i zrobić bonding interfejsów, aby zwiększyć przepustowość i niezawodność.

Z tego co Cię zrozumiałem masz na myśli podpiąć kablem serwer do routera1 i kablem do routera2? Niestety podłączenie kablem routera1 i routera2 nie wchodzi w grę… :frowning:

Domyślnie już stoi Windows XP, jednak nawet nie wpadłem na pomysł, żeby użyć Linuxa #-o i taniej i bezpieczniej…dzięki! Mam nadzieję, że moja bardzo podstawowa wiedza starczy żeby to wszystko ogarnąć. Jeżeli miałeś już jakąś styczność to polecasz jakaś konkretną dystrybucje?

Już co nieco wiem i będę się zastanawiał jak to wszystko ogarnąć technicznie. Jak ktoś jeszcze by miał jakiś pomysł to czekam dalej i jestem ciekaw czy ktoś używał “gotowych” dysków sieciowych w większej ilości sieci (w tym bezprzewodowych),gdyż jak wspomniałem szybki transfer nie gra tu dużej roli.

Pozdrawiam :wink:

Ale serwer możesz podłączyć kablem do routera1. Na routerach możesz ustawić trasy statyczne, w takim razie na routerze2 ustawiasz trasę do serwera przez router1.

Standardowo Debian czy CentOS (szczególnie jeśli chciałbyś stawiać VPSy na OpenVZ), ewentualnie Ubuntu Server (choć z tym ostatnim bym się zastanowił, Canonical lubi zmieniać decyzje) lub Gentoo. Jeśli masz jakieś specyficzne wymagania, popytaj w tym temacie :arrow: jaki-linux-wybor-dystrybucji-t188867.html

Dzięki wielkie za wszelką pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam